Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: Dajmiech »

Szykuje się kolejna odsłona MoI - co dość zaskakujące, tym razem w epoce renesansu:

http://www.gmtgames.com/p-584-arquebus- ... me-iv.aspx
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV

Post autor: Leliwa »

Dajmiech pisze:Szykuje się kolejna odsłona MoI - co dość zaskakujące, tym razem w epoce renesansu:

http://www.gmtgames.com/p-584-arquebus- ... me-iv.aspx
Bitwy fajne tylko czy projektanty dadzą radę?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV

Post autor: wujaw »

Mnie trochę zadziwia zgodność renesansowej sztuki wojennej ze średniowieczną mechaniką, ale pokornie przyznaję, że od strony militarnej poza polskie podwórko, jak chodzi o ten okres nie wyszedłem.
quba40
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2017, 10:43

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV

Post autor: quba40 »

Wprost nie mogę się doczekać aż wydadzą ten produkt. Za 65$ dostajemy całkiem sporo bo aż 8 bitew! Proste zasady, która mają być przyjazne grze solo :) Ciekaw jestem jakie zmiany będą w stosunku do podstawowych zasad Men of Iron i jak mechanicznie potraktują czworoboki pikinierów.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV

Post autor: Leliwa »

wujaw pisze:Mnie trochę zadziwia zgodność renesansowej sztuki wojennej ze średniowieczną mechaniką, ale pokornie przyznaję, że od strony militarnej poza polskie podwórko, jak chodzi o ten okres nie wyszedłem.
Zgodność renesansowej sztuki wojennej z średniowieczną jest, bo tak pasuje do planu wydawniczo-marketingowego GMT.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
quba40
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2017, 10:43

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV

Post autor: quba40 »

leliwa pisze:
wujaw pisze:Mnie trochę zadziwia zgodność renesansowej sztuki wojennej ze średniowieczną mechaniką, ale pokornie przyznaję, że od strony militarnej poza polskie podwórko, jak chodzi o ten okres nie wyszedłem.
Zgodność renesansowej sztuki wojennej z średniowieczną jest, bo tak pasuje do planu wydawniczo-marketingowego GMT.
Skoro Men of Iron traktuje głównie o słynnych bitwach piechoty a w renesansie piechota zaczęła dominować pola bitew to być może ta zgodność będzie na dobrym poziomie. Szkoda, że nie ma dostępnej instrukcji do zapoznania się.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV

Post autor: Leliwa »

quba40 pisze:
leliwa pisze:
wujaw pisze:Mnie trochę zadziwia zgodność renesansowej sztuki wojennej ze średniowieczną mechaniką, ale pokornie przyznaję, że od strony militarnej poza polskie podwórko, jak chodzi o ten okres nie wyszedłem.
Zgodność renesansowej sztuki wojennej z średniowieczną jest, bo tak pasuje do planu wydawniczo-marketingowego GMT.
Skoro Men of Iron traktuje głównie o słynnych bitwach piechoty a w renesansie piechota zaczęła dominować pola bitew to być może ta zgodność będzie na dobrym poziomie. Szkoda, że nie ma dostępnej instrukcji do zapoznania się.
Tylko trzeba uważać, bo piechota piechocie nierówna. W Brudnych Różach masz chmary łuczników biegające po polu bitwy i rozstrzeliwujące co się da, tu masz batalie halabardników, mieczników i pikinierów, oraz kręcących się wokół nich arkebuzerów. Moja główna obawa co do tej iteracji systemu wynika podobnie jak u poprzedniej z nadmiernej wobec ówczesnych realiów szybkostrzelności i skuteczności broni miotających. Obawiam się że może dotyczyć to właśnie owych chłopaków z arkebuzami. którzy w oczach projektantów będących dziećmi epoki karabinów i pistoletów maszynowych oraz celowników optycznych i laserowych mogą urosnąć do decydującego czynnika śmiercionośnego w bitwach.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: Teufel »

Tyle że tercios, szwajcarzy i landknechci to też formacje dość umowne, szczególnie dwie ostatnie i we wcześniejszym etapie wojen włoskich. To już nie średniowiecze ale jeszcze nie została wykształcona niderlandzka, hiszpańska czy szwedzka szkoła dowodzenia i szyków.
Jestem dość nakręcony na grę, wydaje się idealna na krótsze spotkania popołudniowo wieczorne, może będę żałował, ale nieco krwi francuskiej upuszczę przy sprawdzaniu ;)
Legiony i ja mamy się dobrze.
quba40
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2017, 10:43

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: quba40 »

Mam nadzieję, że nie skopią podejścia do arkebuzerów i będą oni jedynie w stanie zdeorganizować jednostki piechoty, ale praktycznie bez możliwości ich rozbicia. Fajnie jeśli mechanika wymusi na graczach aby używali arkebuzerów i artylerii do dezorganiazacji bloków piechoty a kawalerii do ich dobicia. Kawaleria atakując zwarte szeregi pikinierów nie powinna mieć praktycznie najmniejszych szans powodzenia. Bloki piechoty powinny przypominać wielką powolną machinę, która jeśli ma zwarte szeregi to jest niemal nie do zdarcia. Ciekawe też czy żetony piechoty będą zajmować więcej miejsca i czy będą zawierały w sobie arkebuzerów.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: Teufel »

Z tego co pamiętam żetony bojowe w systemie mają na rewersie symbole D - Desorganised, więc o ile nic się nie zmieni, jednostki będą dezorganizowane w wyniku walki/ostrzału.
Z drugiej strony arkebuzy były zupełnie nową bronią, więc powinna mieć spore znaczenie na polu walki.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 września 2017, 16:41 przez Teufel, łącznie zmieniany 1 raz.
Legiony i ja mamy się dobrze.
quba40
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2017, 10:43

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: quba40 »

Na Forcie Gier już jest możliwość zamówienia :) No to tylko trzeba poczekać na wypłatę :mrgreen:
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: ghostdog »

quba40 pisze:Na Forcie Gier już jest możliwość zamówienia :) No to tylko trzeba poczekać na wypłatę :mrgreen:
Nie tylko tam. Planszostrefa też już niestety ma.... :oops:
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: clown »

Planszostrefa też już niestety ma
I to dużo taniej niż FG...
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: Teufel »

Ja już zamówiłem z Holland' 44 trzeba brać póki dolar tani w miarę.
Szkoda tylko, że nic w zasadzie nie wiadomo o Arquebus'ie, jak będzie słaby to przy out of stock puści się amerykańcom.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Arquebus: Men of Iron Volume IV (GMT)

Post autor: Leliwa »

Teufel pisze:Z tego co pamiętam żetony bojowe w systemie mają na rewersie symbole D - Desorganised, więc o ile nic się nie zmieni, jednostki będą dezorganizowane w wyniku walki/ostrzału.
Z drugiej strony arkebuzy były zupełnie nową bronią, więc powinna mieć spore znaczenie na polu walki.
Były nową bronią ale też wielce niedoskonałą, co też było widać. Co do strat to moja główna pretensja właśnie odnosiła się do możliwego zbyt dużego prawdopodobieństwa dezorganizacji w wyniku ognia, co przy tym systemie zadawania strat skutecznie paraliżuje przeciwnika. No a kolejne strata poziomu organizacji sprawia że on ucieka i staje się łatwym celem do dobicia.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”