Maciejowice 1794 (Strategemata)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: Raleen »

Ukazała się nowa gra wydawnictwa Strategemata. Przedstawia ostatnią wielką bitwę powstania kościuszkowskiego - pod Maciejowicami. Gra miała (wcześniej niezapowiadaną) premierę na VIII Polach Chwały.

Generalnie całość opiera się na zasadach, które były już w "Racławicach 1794" i "Szczekocinach 1794", oczywiście z pewnymi modyfikacjami. Jeśli chodzi o stronę graficzną, również jest podobnie, choć warto odnotować pojawienie się nowych ikonek, tworzonych techniką rysunkową (czyli nieco inaczej niż poprzednie).

Więcej o grze na stronie wydawnictwa:
http://www.strategemata.pl/?maciejowice-1794,11
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: czarek0402 »

Plus ogromny, że instrukcja obsługi na stronie wydawcy do pobrania. :)
BARTOSZ_B
Sergent
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 10 października 2009, 15:23
Lokalizacja: jestem ?
Been thanked: 1 time

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: BARTOSZ_B »

Widzę że pojawia się coraz więcej polskich gier, to bardzo dobrze.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: czarek0402 »

A ja mam pytanie, która z tych planszówek jest najlepsza? Ja wiem, że wszystkie. :roll: Chodzi mi, o manewr, możliwość manewrowania na planszy, obszar, pole bitwy na planszy, ilość scenariuszy do rozegrania, ilość żołnierzy, koni, armat poszczególnych stron, żeby nie było jakiejś statyczności, gry do jednej bramki. Nie widzę plansz 3 gier. ;)
Awatar użytkownika
zygfryd
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 07:37
Lokalizacja: Motkowice
Kontakt:

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: zygfryd »

Każda bitwa jest inna. Myślę, że Racławice i Maciejowice są podobne pod względem rozmieszczenia rosyjskich sił. Są one rozdzielone trudnym terenem i działają niezależnie. Pod Maciejowicami w centrum wchodzi komenda generała Chruszczowa, która była łącznikiem między skrzydłami. Jednak trudny teren, jaki musi pokonać, powoduje, że rosyjskie zgrupowania skrzydłowe długo są rozdzielone. "Maciejowice" są jedyną grą, w której Polacy mogą liczyć na posiłki w trakcie rozgrywki. To, czy generał Poniński wejdzie na plac boju (i kiedy) zależy od rzutów kostką.
Pod względem ilości wojska "Racławice" są najmniejsze, później "Maciejowice", a "Szczekociny" największe.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: czarek0402 »

Dzięki za odpowiedzi, podpowiedzi, wskazówki, do tego zdecydowały nowe dodatki, zasady, planszę czyli pole bitwy widziałem czyli Maciejowice. :roll:
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: czarek0402 »

Witam,

Maciejowice 1794 zakupione, plansza rozłożona, pora się ruszyć. :roll:

Ale proszę o interpretację tych punktów dotyczących linii czyli szyku oddziału / oddziałów. W grze ogólnie wszystkie oddziały poruszają się w szyku liniowym. Są też inne szyki jak czworoboki, tyraliery, zaprzodkowane działa.

[6.2.1]. Jeśli stos piechoty ma liczebność od 6
do 10, a stos kawalerii liczebność 4, to gracz
może zdecydować, że oddziały stoją obok siebie.
Taki stos należy przykryć żetonem pomocniczym
„Linia”. Własności ugrupowania:
• prowadząc ostrzał, siłę ognia należy zsumować - jest to
wyjątek od [6.8];
• zarówno w wyniku ostrzału karabinowego, jak i artyleryjskiego
efektom ostrzału podlega tylko jednostka na
szczycie stosu - jest to wyjątek od [6.10].

Ale jak mam oddział / oddziały (stos, stosy) na sąsiednich heksach obok siebie, dla przykładu, na 3 heksach, czyli tworzą jakby linię, ale jak ten oddział / oddziały (stos, stosy) mają liczebności do 5 włącznie albo od 11 wzwyż to już nie tworzą linii na 3 heksach (bo na heksie już nie) czy tworzą mimo wszystko linię na 3 heksach (bo są obok siebie)? Czy muszą być na wszystkich 3 heksach oddziały o liczebności od 6 do 10 aby była linia, zarówno na heksie, jak i na 3 heksach? ;)

[8.10]. Linia. Oddziały jednego rodzaju broni, rozpoczynające
fazę ruchu na sąsiednich polach w strefach bocznych,
tworzą linię. Gracz może „jednocześnie” przesunąć
wszystkie jednostki tworzące linię. Jest to wyjątek od
[8.16]. Wyjaśnienie: Ten zapis pozwala graczom na koordynację
ruchu i ostrzału wykonywanych przez kilka jednostek.
Awatar użytkownika
zygfryd
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 07:37
Lokalizacja: Motkowice
Kontakt:

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: zygfryd »

Punkt [6.2.1] odnosi się do stosu, a [8.10] do sytuacji, gdy oddziały (również stosy) stoją na sąsiednich polach w strefach bocznych.
Przykrywając stos żetonem "linia", gracz decyduje, że ustawia oddziały jeden obok drugiego, a nie jeden za drugim. Stąd wynikają modyfikacje dla takiego stosu.
[8.10] można łączyć z [10.9.6]:
[10.9.6]. Możliwy jest jednoczesny ostrzał jednego celu przez kilka oddziałów. Warunkiem koniecznym jest, aby oddziały jednego rodzaju broni zajmowały sąsiednie pola w strefach bocznych i każdy mógł wyprowadzić LC do celu ostrzału (według [10.2]). W podpunkcie [10.9.4a] należy uwzględnić najwyższą siłę ostrzału spośród ostrzeliwujących jednostek. Następnie przejść w dół tabeli „Ostrzał karabinowy” o tyle wierszy, ile jest pól, z których prowadzony jest ostrzał, pomniejszoną o jeden.

Stos przykryty żetonem pomocniczym "linia" nie może korzystać z [10.9.6].
Oddziałów na sąsiednich polach nie przykrywamy żadnym żetonem, po prostu gracz oznajmia, że stosuje zasady ruchu lub ostrzału w linii (oczywiście, gdy spełnia warunki).
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: czarek0402 »

Dzięki,
jak zrozumiałem to te oddziały, stosy oddziałów jednego rodzaju broni na 1 heksie, na 2 heksach czy na 3 heksach, bądź więcej heksów obok siebie czyli każdy ma kogoś w sferze bocznej, tworzą "linię", mogą poruszać się jak "linia", strzelać jak "linia" też, ale już nie razem wspólnie do jednego celu, jeśli na którymś 1 heksie z tych 2, 3 i więcej heksów jest stos "linia".

Ale ostrzał można rozbić, czyli sam strzela pojedynczy heks stos "linia", i mogą strzelać wspólnie pozostałe 2 heksy tworzące "linię". Oczywiście strzały są na przemian, raz ja, raz przeciwnik. :D
Awatar użytkownika
zygfryd
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 07:37
Lokalizacja: Motkowice
Kontakt:

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: zygfryd »

Chodziło mi o to, że jeden stos przykryty żetonem pomocniczym "linia", nie może korzystać z punktu [10.9.6].
Natomiast w przypadku, gdy linię tworzą stosy przykryte żetonami "linia", to [10.9.6] ma zastosowanie i mogą wspólnie ostrzeliwać jeden cel. Należy pamiętać, że żetonem pomocniczym "Ostrzał" należy przykryć każdy oddział w stosie oznaczonym "linią", a nie tylko ten na szczycie.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: czarek0402 »

Dzięki Zygfryd,
teraz wszystko jasne. Nie pytam więcej, dzisiaj nie, bo wyjdzie, że czegoś nie rozumiem, źle przeczytałem, błędnie zinterpretowałem. ;)
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: romanrozynski »

Dla osób zainteresowanych szykiem obu wojsk przed bitwą polecam plan:
http://fotopolska.eu/294402,foto.html
warto zauważyć, że opis na stronie, w instrukcji:
http://www.strategemata.pl/files/instru ... jowice.pdf
tradycyjnie błędnie opisuje przebieg starcia.
Np. te zdania:
"W centrum, przez zabagniony Duży Las, przedzierał się generał Aleksiej Chruszczow (5 batalionów, 10 szwadronów, 17 dział)."
Faktycznie Chruszczow nie przedzierał się a szedł między lasem a rzeką jak to wynika z planu.
Podobnie tutaj:
"Fersen zrozumiał,że ma przed sobą trudną przeszkodę. Frontalny atak mógł być odparty i przynieść krwawe straty. W celu utrzymania inicjatywy, nakazał drugiej linii Rachmanowa, dotąd nie zaangażowanej w walce, przejście Okrzejki, obejście polskiego prawego skrzydła. W tym samym czasie oddziały Tołstoja miały dokonać jeszcze głębszego manewru i zagrozić tyłom powstańców. W tym momencie, Kościuszko mógł zaatakować odosobnione kolumny albo Tormasowa, albo Denisowa."
W rzeczywistości, jak widać na planie z epoki, to Tormasow dokonał obejścia.
Niestety błędny szyk zaproponowany przez historyków a ignorujący plan bitwy wciąż pokutuje w literaturze przedmiotu.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: clown »

A to ma jakiś wpływ na grę? Pytam o Chruszczowa.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: romanrozynski »

Nie mam pojęcia, nie gram w to.
Podałem to tylko żeby osoby, które chcą ustawić wojska historycznie wiedziały jak to zrobić.
Awatar użytkownika
zygfryd
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 07:37
Lokalizacja: Motkowice
Kontakt:

Re: Maciejowice 1794 (Strategemata)

Post autor: zygfryd »

Byłbym ostrożny przy nazywaniu zlinkowanego planu "planem z epoki". Autor, Józef Hussarzewski, urodził się 46 lat po bitwie i pewnie zanim plan powstał minęło lekko licząc kolejne 20 lat.
Przebieg bitwy przedstawił Kukiel, a on opierał się na źródłach rosyjskich - planie Iwana Fersena i polskich (plan Franciszka Winnickiego). Żadnego z tych planów nie widziałem, więc wypada wierzyć Kukielowi, który zdecydowanie odrzuca plan Hussarzewskiego.
Trudno mi powiedzieć na czym opierał się Hussarzewski. Na jego planie jest kilka błędów. Przede wszystkim nie ma zaznaczonego podmokłego terenu, a powinien być właśnie tam, gdzie jest dywizja Chruszczowa. Po drugie plan przedstawia sytuację około 8 rano. Do tego czasu piechota rosyjska nie zdołałaby dokonać obejścia aż do Polika. Po trzecie nie ma wyodrębnionych oddziałów pod komendą Tołstoja. Według Kukiela, to one dokonały obejścia. Tormasow cały czas nacierał w kierunku zamku na rosyjskim lewym skrzydle. To tyle odniśnie opisu bitwy.
Początkowe ustawienie jest według Kukiela i późniejszych historyków. W trakcie rozgrywki gracz rosyjski może dokonywać obejścia, bo plansza przedstawia ów teren. Dobór sił zależy od gracza.
Na pewno gra nie powinna zacząć się, gdy Rosjanie są już w Poliku, na tyłach pozycji polskich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”