Thirty Years War (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

W połączeniu z większym skutkiem nieopłacanej armii to wygląda OK.

Musze przeanalizować te zmiany :)


Katolik powinien mieć 15 kart Early War. Tyle że tylko karty 1-13 są Early War, a 14 i 15 już Interwention. Za to 22 i 33 są oznaczone jako Early War. Czy to jest błąd w oznaczeniu typy (14 i 15 maja być EW a 22 i 33 I) czy to nie ma znaczenia?
Podobny problem jest w decku protestanckim.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

U protestantów jest tylko podmieniona 14 z 15, ale oznacza to, że łącznie mają tylko 14 kart na pierwszych 6 etapów.Za to mają mniej dylematów, bo w tej liczbie jest tylko 9 "odrzucalnych" wydarzeń, tak więc niezbędna 5 kart im zawsze zostaje.Tyle, że są one raczej "cieniutkie".
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Itagaki pisze: Katolik powinien mieć 15 kart Early War. Tyle że tylko karty 1-13 są Early War, a 14 i 15 już Interwention. Za to 22 i 33 są oznaczone jako Early War. Czy to jest błąd w oznaczeniu typy (14 i 15 maja być EW a 22 i 33 I) czy to nie ma znaczenia?
Podobny problem jest w decku protestanckim.
Raczej to nie jest błąd a tylko różna numeracja. Wnioskuję to z karty P15 która jest z Early War, a przednią jest P14 z Interwention. Karta P15 ma wydarzenie, że Urban VIII zostaje papieżem, a ten stał się nim w 1623 roku a więc w okresie, który w grze nazwano Early war.
Karty w talii katolików nie zawierają konkretnych wydarzeń, więc trudno ocenić. Ale wejście do gry dowódcy Bawarii Wertha (karta C15) też jest dobrze przypisane na okres Intervention.
Podsumowując to tylko różna numeracja nie błąd.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Ok. Liczyłem właśnie na tak uargumentowana odpowiedź.
Może spróbujmy stworzyć listę zmian przepisów którą to będziemy testować?
Prawdopodobnie co tydzień będę miał możliwość zagrania więc kilka gier testowych na pewno się odbędzie. Co Waszmoście na to?
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Szczerze, mam kilka gier w które chciałbym zagrać w najbliższym czasie więc do TYW raczej tylko jak będę się nudził. Ale mogę podać kilka zmian z którymi grałem i się sprawdziły. Oczywiście zachęcam do testowania, bo niektórzy mogą nie akceptować większych zmian w zasadach podanych przez autora. Ja tam osobiście lubię eksperymentować, nawet jak przepisy wydają się spójne.
Niektóre zmiany, które wcieliłem w życie:
- jednostki bawarskie i cesarskie mogą być łączone
- nie rzucam za każdą jednostkę przy braku zapłaty a raz za cały stos (skraca czas)
- wojska hiszpańskie mogą operować poza ich strefą, jeżeli otrzymają pozwolenie z Madrytu (rzut kostką decyduje)
Kiedyś jeszcze muszę pokombinować z przechwytywaniem i unikaniem bitwy.
Aż nie wiem czy jednak nie zagram w najbliższym czasie. :?:
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

I jak tam, Arteusie, zagrałeś? :>

Niestety gra wygląda jakby nie była w ogóle testowana. Jednak ewidentnie ma duży potencjał i wydaje mi się, że przy pewnych HR może być całkiem przyjemną.
Wychodzi trochę tak jak z pewnym polskim wydawnictwem - wydajemy grę a gracze dorobią zasady :cool:

Czy ktoś śledzi Great Campaigns of the Thirty Years War?
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Hudson
Sous-lieutenant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Itagaki pisze: Czy ktoś śledzi Great Campaigns of the Thirty Years War?
Ja śledziłem, termin wydania: koniec 2008.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Itagaki pisze:I jak tam, Arteusie, zagrałeś? :>
Ostatnio zagrywam się w Hammer of the Scots. O wiele przyjemniej i bez bólu.
Itagaki pisze: Niestety gra wygląda jakby nie była w ogóle testowana. Jednak ewidentnie ma duży potencjał i wydaje mi się, że przy pewnych HR może być całkiem przyjemną.
Wychodzi trochę tak jak z pewnym polskim wydawnictwem - wydajemy grę a gracze dorobią zasady :cool:
Też czytałem takie opinię, że gra jest nieprzetestowana. Sam grając miałem wrażenie, że to nie brak testów, a brak pomysłów na pewne rzeczy np: małe urozmaicenie kart bitewnych.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Moduł TYW do Vassala dostępny na stronie GMT:

http://www.gmtgames.com/
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Pojawiła się 2 edycja zasad. Z zapowiedzi mają w znacznym stopniu zmienić grę.

Można by dodać w tytule nazwę gry bo nie łatwo znaleźć temat bez zaglądania w te zamknięte...
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

O to chodzi: http://www.gmtgames.com/living_rules/tywrules.pdf
Ze wstępu można przeczytać takie oto zdanie:
"2nd Edition Living Rules Note: This edition of the Living Rules is an update from the published version and of the 1st Living Rules Edition and incorporates all errata and clarifications to date. 07/03/2009"

Ja mam te erraty i wyjaśnienia osobno, ale nie jestem pewny czy aż do tej daty co podane wyżej. Trzeba przeczytać tą nową instrukcję.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Dzięki przeczytaniu ostatnich kilku postów tego tematu uświadomiłem sobie, że mój egzemplarz gry od ostatniej rozgrywki przed ponad rokiem leży sobie spokojnie w Toruniu...
Zdarzyły mi się celniejsze zakupy. :]
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Kilka miesięcy temu graliśmy z Archaniołem w Płocku o dziwo według reguł oryginalnych z opcją turniejową warunków zwycięstwa aż 4 gry i świetnie się bawiliśmy :) .
Jest oczywiście nadal pewien niedosyt kart (za długo gramy niewielką częścią talii) a wprowadzanie Gucia do gry przez Protestantów bywa czasem dla nich frustrujące ale gra ma jednak duży potencjał. Po kilku korektach może jednak ją polubisz :).
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Filip Apostoł
Sergent
Posty: 148
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 17:02
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Filip Apostoł »

Co po dłuższym czasie jesteście w stanie powiedzieć o tej grze? Czy grając zgodnie z najnowszą wersją instrukcji (bez dodatkowych zasad, nie lubię takich machlojek) można stwierdzić, że gra jest dobra? Wojna 30-letnia to bardzo ciekawy okres więc fajnie by było zagrać w coś o tej tematyce w skali strategicznej. Pozostaje pytanie czy warto inwestować w tą staruszkę czy czekać na wydaną w bliżej nieokreślonej przyszłości Great Campaigns?
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Gra do kupienia tylko na rynku wtórnym obecnie.
Dodruk nieplanowany.
Gra niby w całości dobra, ale drażnią szczegóły. Wg mnie nie da się grac na zasadach autora. No chyba, że ktoś lubi się męczyć.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”