Prussia's Glory (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
mickar
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:15
Lokalizacja: Szczecin

Prussia's Glory (GMT)

Post autor: mickar »

Ja też bez dużego doswiadczenia ale to staropolskiem zwyczajem nie przeszkadza by dołożyć 3 grosze. Kiedyś miałem ciekawe doświadczenia przy gierce GMT Prussian Glory - tanim kosztem bo ze strony producenta ściągnąłem zasady i moduł cyberboarda.

Gra odzwierciedla wielkie bitwy Frydrysia Wielkiego, w podobnej jak waterloo skali, tylko z mniejszą oczywiscie plątaniną żetonów. To co wg mnie najbardziej ją odróżnia od Waterloo - to próba wprowadzenia symulacji łańcucha dowodzenia i aktywności (a raczej jej braku) wodzów o różnych umiejetnościach przy specyficznych okolicznościach gry. Dywizje dowodzone przez generałów mozna było aktywować - czyli "cokolwiek" nimi podziałać przy przerzuceniu odpowiednio dobranego "współczynnika matołectwa" danej postaci historycznej lub po zaistnieniu specyficzynych okoliczności - podejścia wroga, zajęcia określonej lokacji, itp. Jest to bardzo fajne - mozna wczuć się w rolę genialnego wodza, który rwie sobie włosy z głowy na widok potrzebnej dywizji oddalającej się inercją z pola walki :?
Żeby było smieszniej w różnych bitwach te warunki mogą się zmieniać - symulując historyczne uwarunkowania pola bitwy.

Ogólnie mówiąc podobają mi się w przepisach rozwiązania typu "triggerów" uruchamiających w specyficznych warunkach zachowania oddziału - szczególnie w bardziej odległej historii - w stylu konnicy krzyzowców co to nie zdzierży widoku uciekających niewiernych i sama ruszy w bój (po spaleniu odpowiedniego rzutu) mimo że gracz omnipotent wie że doprowadzi to do katastrofy - ale jest to wierne historycznie...
Zeka

Post autor: Zeka »

Przyznam, że mnie zainteresował opis... Mógłbyś podać troszkę więcej danych... A tymczasem odszukam stronę i ściągnę zasady :)
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Brak uwzględnienia dowodzenia to jedna z głównych słabości polskich gier, więc warto sięgnąć po ten tytuł. Grać nie grałem, ale czytałem kiedyś zasady i wygląda naprawdę ciekawie.
jarzynek
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:27
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: jarzynek »

Chyba chodzi o Prussia's Glory?
Strona producenta gry
http://www.gmtgames.com/nnpr/main.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”