[Wiedeń 1683] Stara dyskusja

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ano właśnie, z tą mgłą coś mi dzwoniło, tylko nie wiedziałem, w którym kościele. Brawo Grenadyer :!:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Grenadyer pisze:A panowie zapominają o porannej rosie :idea: . Wilgoć w tamtych czasach (i późniejszych też) była "niewskazana" dla prochu 8)
No to proch prochowi nierówny, bo i ile pamiętam, ów modyfikator obowiązuje tylko koalicję antyturecką.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10579
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2831 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Turecki musial być najwyższej jakości, to sułtan skróciłby wezyra o głowę, zanim ten zdążyłby skrócić o głowy swoich paszów. :D
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Zeka pisze:
Grenadyer pisze:A panowie zapominają o porannej rosie :idea: . Wilgoć w tamtych czasach (i późniejszych też) była "niewskazana" dla prochu 8)
No to proch prochowi nierówny, bo i ile pamiętam, ów modyfikator obowiązuje tylko koalicję antyturecką.
Tylko, że armie zachodnie specjalizowały się w broni palnej (Polacy też nie odpuszczali tej dziedzinie) i ich taktyka opierała się głównie jej uzyciu, gdy armie wschodu nie przykładały do tego tak znaczej uwagi. Ztąd modyfikator tylko dla koalicji.
Ale to nie ja pisałem te zasady i nie wiem co autor miał dokładnie na myścli wprowadzając ten przepis.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10579
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2831 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Armie wschodu pewnie tak, ale janczarzy zdaje się byli dobrze szkoleni w walce ogniowej.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Zeka

Post autor: Zeka »

Oj, potrafili Turcy postrzelać... I dosyć dużą wagę przykładali do strzelczej piechoty (w sumie już od czasów średniowiecza). Może ten modyfikator ma odzwierciedlać braki w amunicji... Wszak obowiązuje od konkretnego etapu :)
Awatar użytkownika
motyl
Chorąży
Posty: 266
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:04
Lokalizacja: Muszyna / Lublin KUL

Post autor: motyl »

Tylko z drugiej strony dlaczego modyfikacje dotyczą sprzymierzonych? Bo jeśli chodzi o różnice w broni palnej pomiędzy obydwoma armiami, to myślę, że to już zostało uwzględnione w sile ogniowej. Zwłaszcza dotyczy to ognia obronnego kawalerii.

Z doświadczenia byłbym skłonny rzec, że bez modyfikatora dla sprzymierzonych Turcy są w stanie skutecznie opóźnić atak koalicjantów. Przynajmniej do zakończenia ostatniego etapu. Bo jeśli grałoby się bez etapów, to Turcy nie mają szans!

Wszystkich chętnych zapraszam do wypróbowania tych teorii w praktyce.
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

motyl pisze:Tylko z drugiej strony dlaczego modyfikacje dotyczą sprzymierzonych? Bo jeśli chodzi o różnice w broni palnej pomiędzy obydwoma armiami, to myślę, że to już zostało uwzględnione w sile ogniowej. Zwłaszcza dotyczy to ognia obronnego kawalerii.
Można spróbowac to odwórcić. Czyli dać modyfikator na niekorzyśc piechoty tureckiej w ogniu, a sprzymierzonych pozostawić bez modyfikatora.
Awatar użytkownika
motyl
Chorąży
Posty: 266
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:04
Lokalizacja: Muszyna / Lublin KUL

Post autor: motyl »

Można, ale to mimo wszystko mniej pomoże sprzymierzonym, niż ten modyfikator, który już jest.
"Dulce et decorum est pro patria mori"
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

motyl pisze:Można, ale to mimo wszystko mniej pomoże sprzymierzonym, niż ten modyfikator, który już jest.
No i to chyba własnie o to chodzi :?:
:wink:
Awatar użytkownika
motyl
Chorąży
Posty: 266
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:04
Lokalizacja: Muszyna / Lublin KUL

Post autor: motyl »

Tylko że bez modyfikatora sprzymierzeni moga sobie nie poradzić z Trurkami (chodzi mi o to, że Turcy moga skutecznie powstrzymywać wojska koalicyjne do końca etapów, bo z rozbiciem ich jest jużo wiele trudniej).
"Dulce et decorum est pro patria mori"
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

motyl pisze:Tylko że bez modyfikatora sprzymierzeni moga sobie nie poradzić z Trurkami (chodzi mi o to, że Turcy moga skutecznie powstrzymywać wojska koalicyjne do końca etapów, bo z rozbiciem ich jest jużo wiele trudniej).
Możemy to wypróbować, wiesz w jakim układzie...
Ale podejrzewam, że nawet bez tego modufikatora dałbyś mi radę sprzymierzonymi.
Awatar użytkownika
motyl
Chorąży
Posty: 266
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:04
Lokalizacja: Muszyna / Lublin KUL

Post autor: motyl »

Można spróbować, ja jestem chętny, bo i tak zawsze gram po stronie tureckiej (nie wiem dlaczego nikt nie lubi Turków, to że nie mają super wypasionej piechoty w tak dużej liczbie jak sprzymierzenie to nie znaczy, że już są spisani na straty)
"Dulce et decorum est pro patria mori"
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Tak, owy modyfikator cos mi tez sie nie wydaje uzasadniony. Sila to jedno (jak ktos juz napisal pokazana w punktach sily), proch nie moze byc. Moze taktyka i sposob uzycia, chociaz to nie wiem jak bylo.
Napewno piechota strzelcza miala znaczna role w armii tureckiej, pamietajmy ze zawsze na terenie Europy odgrywala ona znaczna role w taktyce tureckiej.

Mysle ze pomysl zagrania bez modyfikatora jest ciekawy.
urodzony 13. grudnia 1981....
Zeka

Post autor: Zeka »

Dla mnie też ten modyfikator jest okryty mgłą tajemnicy, ale jeżeliby dotyczył formacji i taktyki, to chyba powinien obowiązywać od początku gry...
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”