Racławice 1794 (Strategemata)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Racławice 1794 (Strategemata)

Post autor: Radosław Kotowski »

Ja zawsze wszystkie sklejam i wycinam osobno :roll: :?
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
SeeM
Adjudant
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2012, 13:55
Has thanked: 42 times
Been thanked: 34 times

Re: Racławice 1794 (Strategemata)

Post autor: SeeM »

Rozegrałem partię testową - co fajnie brzmi tyle lat po wydaniu gry i wyczerpaniu nakładu - i na wszystkie bolączki artyleryjskie mam gotowy przepis. Można to rozegrać tak jak w Battletechu. :) Przed strzelaniem dla każdej armatki deklaruję ostrzeliwany hex. Potem kolejno, dla numerów od najniższych do najwyższych, rzucam na morale dla jednostek stojących na owych heksach. Sztuczka polega na tym, że jeżeli jednostka po którymś strzale się wycofa, reszta strzałów się marnuje. Można tutaj być sprytnym i spróbować czegoś takiego:

Kod: Zaznacz cały

Armatka 1 - - - - - - - - - - - BUM
Armatka 2 - - - - - - - - - - - - BUM (heks dalej)
W takim wypadku po ostrzale armatką 1 i nieudanym teście morale żetonik trzeba cofnąć, pakując go prosto pod kolejny ostrzał.

Dzięki temu ograniczamy ilość rzutów, bo część strzałów trafia w próżnię, ale dodajemy też do tej turlanki element decyzyjny. Czy chcemy zbombardować jakiś heks i prawie na pewno przepędzić przeciwnika, czy ostrzelać go tylko trochę, a resztę armat wycelować nieco dalej, żeby dobijały wycofujące się żetony.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Racławice 1794 (Strategemata)

Post autor: Raleen »

Super, tylko na polu bitwy oddziały raczej nie wycofywały się "trochę" pod wpływem ostrzału tylko jak już dochodziło do paniki to wiały zupełnie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Racławice 1794 (Strategemata)

Post autor: FrankGiovanni »

Mam pytanie do Twórcy. Analizowałem mapę i ona jest dziwna jeśli chodzi o hipsometrie, są miejsca że tam gdzie powinna być dolina jest wzniesienie. Strumienie płyną górą a dołem nie. Tam gdzie powinien teren iść ostro w górę jest naprzemienne góra i dół [lewy dół mapy]. Główny teren bitwy jest ok. ale oba dolne rogi są błędne a tam też może dojść do walki ;[. O co chodzi?
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
muchomor
Chasseur
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 5 grudnia 2022, 08:47
Lokalizacja: IV Linia Twierdzy Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Racławice 1794 (Strategemata)

Post autor: muchomor »

Pytanie początkującego. W instrukcji z ostatniego wydania jest zapisane w punkcie:
[3.3] Czynności wykonywane w poszczególnych etapach:
Tura 1. Utworzenie Puli Aktywacji. (Wiemy o co chodzi, wynika to ze scenariuszy)
Tura 2. Losowe wyciągnięcie jednego żetonu z Puli Aktywacji. (Kto wyciąga, czy robimy to tylko raz na ETAP, czy na zmianę przez graczy do wyczerpania dowódców w Puli w tym ETAPIE?)
Faza 1 Aktywacja Dowódcy.
...
Wydaje mi się, że losujemy wszystkich dowódców po kolei, zanim zaczniemy nowy ETAP i stworzymy nową Pulę Aktywacji Dowódców?
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”