Smuta 1605-1612 (Status Belli)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Silver »

Kolejna rozgrywka za nami tym razem w gronie 5 osobowym.
Niestety nie dało się jej skończyć na Grenadierze w odpowiednim czasie.
Jak zwykle wydarzenia z kart zaskakujące wszystkich.
Polacy pechowo przegrywali bitwy, zbierali siły i znów przegrywali walcząc z dowódcami różnych stronnictw rosyjskich.
Jednak jakieś fatum ciążyło na wygrywających dowódcach rosyjskich bo potem po jakimś czasie wszyscy oni z różnych powodów odchodzili z gry (śmierć naturalna lub przyspieszona przez odpowiednie wydarzenia).
Stronnictwo Szujskich gdy kończyliśmy rozgrywkę pozyskało właśnie różnymi sposobami 2 byłych carów i razem z patriarchą tworzyło to super mocny zespół postaci historycznych mogących bardzo wiele.
Gra nie jest skomplikowana i całkiem dobrze radził sobie początkujący gracz który zainteresował się naszymi planszówkami.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Dave »

Wreszcie udało mi się zdobyć Smutę, już jest we Lwowie (zakupiona w Kijowie), a jak się wszystko dobrze potoczy to w ten weekend wpadnie w moje ręce... Materiały od Silvera wydrukowane tylko jeszcze muszę poszukać drugiego testera :) W międzyczasie wpadł mi w ręce KINGMAKER - gra moja rówieśniczka - wydana w 1976 roku, ale mam do niej sentyment przez wersję komputerową jeszcze na Amigę :) Czy w tym roku Smuta będzie rozgrywana na Polach Chwały w Niepołomicach? Wybieram się i chętnie bym popatrzył na rozgrywkę doświadczonych graczy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Raleen »

Jak tylko zbiorą się chętni to nie ma przeszkód, żeby zagrać. Ja już zapraszam i jak będziesz pierwszy raz, daj znać, że się wybierasz cobyśmy się łatwiej mogli "zlokalizować". Co do "Kingmakera" jak byś mógł ewentualnie wziąć ze sobą, będzie fajnie - przydałoby mi się parę zdjęć do recenzji gry, która wisi na portalu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Silver »

Ja jestem bardzo chętny na rozgrywkę w Smutę.
Nie pamiętam co przesyłałem jako materiały tłumaczone ale niewykluczone że parę drobnych błędów poprawiłem.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Strategos »

Dave pisze:W międzyczasie wpadł mi w ręce KINGMAKER - gra moja rówieśniczka - wydana w 1976 roku, ale mam do niej sentyment przez wersję komputerową jeszcze na Amigę :) .
Ja też mam Kingmakera planszowego i wielki sentyment do gry. Boże co za kapitalną instrukcję do wersji elektronicznej gry ( też miałem Amigę :)) dodali. Rys historyczny na 85 stron 150 stronicowej instrukcji: wspaniały (wraz z mapkami bitew, informacją o zaangażowanych w wojnę rodach, drzewkami genealogicznymi, wiadomościami o zamkach występujących w grze itd.) Najlepsza instrukcja do wojennej gry komputerowej jaką znam. :D

Zwracam uwagę na bardzo urozmaicające rozgrywkę karty dodatkowe eventów:

http://boardgamegeek.com/filepage/27490 ... rds-events


http://boardgamegeek.com/filepage/27758 ... l-variants
Ostatnio zmieniony środa, 14 sierpnia 2013, 21:22 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Neoberger »

Też bym zagrał w Smutę.
I jeszcze z Mistrzem Silverem!
Woow
Berger
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Silver »

No nie - dla mnie rozgrywka w tą grę jest wielką rozrywką.
W tej grze bardzo często zdarzają się nieoczekiwane zwroty akcji dzięki zagrywanym, licznym wydarzeniom z kart.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Dave »

KINGMAKERA mogę wziąć lub powiedz jakie fotki potrzebujesz to zrobię i oddam prawa autorskie :)... a do Niepołomic wybieram się w sobotę...
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Dave »

Musze tylko przeszperać net w poszukiwaniu instrukcji PL bo zasad komputerowych nie bardzo pamiętam.... a jak nie będzie wyjścia to słownik i jazda :) Za to podobały mi się animacje jak kandydat na króla lub szlachcic wypadał z gry...
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Dave »

No i niestety stan zdrowia nie pozwolił mi na wyjazd do Niepołomic, ale za to przedwczoraj otrzymałem wreszcie swój egzemplarz gry Smuta. Przynajmniej leząc w łóżku na chorobowym zajmę się rozdzielaniem żetonów i dokładnemu przyglądnięciu się grze.... A czy w Niepołomicach Smuta została rozegrana ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Silver »

Zebrało sie 5 osób i rozegrany został tylko 1 rok gry (tak 1/8 z maksymalnej ilości możliwych tur).
Dzięki wydarzeniom wytworzyła się niespotykana sytuacja gdzie Polacy wywołali w Moskwie powstanie w którym bardzo pechowo zginął stacjonujacy tam dowódca ale też sam car.
Niestety nieskończylismy rozgrywki bo większość graczy odchodząc na obiad nie stawiała się bardzo długo i po półtorej godzinie czekania ja z Namkiem niestety zaczęlismy inną grę (gracze przyszli po 2 godzinach).
Michau
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2014, 22:05

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Michau »

Czy ktos mial do czynienia z wersja angielska? Wszystko jest przetlumaczone? (zetony itp) czy moze na innej zasadzie? Ogolnie gra wydaje sie calkiem ciekawa :)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Silver »

Jest instrukcja po angielsku chyba w necie a wiem tylko, że jak firma istniała to sporo gier miała sprzedać na zachód.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Szary »

Rubel jest ostatnio tak tani, że nawet większa sumka opłaca się dużo bardziej niż cena ,,dolarowa". Można by się za grą rozejrzeć, bo tysiąc rubli to 65 zł, o 100 zł mniej niż po przeliczeniu 45 dolarów :P Nawet wysyłka nie powinna tego znacząco podbić, zwłaszcza grupą. Myślę o złożeniu zamówienia w jakimś sklepie. Ktoś ma jakieś doświadczenia-mniej lub bardziej przyjemne?
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Smuta 1605-1612

Post autor: Indar »

Wchodzę w ew. zamówienie.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”