Pozorowana ucieczka lekkiej jazdy

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Pozorowana ucieczka lekkiej jazdy

Post autor: merikallio »

Witam,

Tworzę właśnie własny system do bitew średniowiecznych, bardzo rzecz jasna uproszczony. Jest jednak problem z odwzorowaniem taktyki lekkiej jazdy a bez tego nie ma mowy o krucjatach czy inwazji Mongołów. Wzoruje się na kilku systemach, jak DBA, b. Impetus i Poleaxe 2, ale nigdzie ta kwestia nie wydaje mi się zadowalająco rozstrzygnięta. Spotkaliście się z taką mechaniką? Czy pozorowane ucieczki były nakazywane przez wodzów, czy wykonywane spontanicznie w obliczu szarży wroga?

Jak często i w jakich warunkach rycerstwo dawało się wyciągnąć. Jak to zbalansować w mechanice?

W ogóle mechanika walki jazdy jest skomplikowana, bo przecież, inaczej niż piechota, nie mogła pozostawać przez dłuższy czas w zwarciu z wrogiem. Musiała zwyciężyć lub odskoczyć, nawet rycerstwo.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Pozorowana ucieczka lekkiej jazdy

Post autor: Asienieboje »

merikallio pisze:W ogóle mechanika walki jazdy jest skomplikowana, bo przecież, inaczej niż piechota, nie mogła pozostawać przez dłuższy czas w zwarciu z wrogiem. Musiała zwyciężyć lub odskoczyć, nawet rycerstwo.
W wiekszości systemów uderzenie jednej kawalerii na drugą, juz w pierwszej turze walki rozstrzyga ten spór. Zazwyczaj zwarcie trwa do dwóch tur i wtedy następują testy, które jedną ze stron zmuszają do wycofania a drugą do (albo obowiązkowego albo dobrowolnego) pościgu. Jest teżkwestia czy inicjująca walkę szarża uderzyła we flankę czy też od czoła, czy od tyłu atakowanego oddziału. Do tego dochodza jeszcze kontrszarże itp. Więc zagadnienie jest naprawdę skomplikowane.
Najciekawsze rozwiązanie szarży kawaleryjskiej według mnie jest w OiM, polecam pójść tym tropem.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pozorowana ucieczka lekkiej jazdy

Post autor: Torgill »

Tutaj stary poradnik jak to wygląda w BW-N - jest aktualny.
Dotyczy to tylko szarżowania i nie ma opisanej walki, ale walka kawalerii może trwać tylko 1 turę - jeśli żadna jazda nie zwycięży to obie muszą się wycofać.

https://www.youtube.com/watch?v=rZ_Yux7p09E
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 759
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Pozorowana ucieczka lekkiej jazdy

Post autor: MKG »

Ja w Heroic Ballads (niewydanym...ech...), zrobiłem lekką kawalerię następująco: normalnie jednostka ma dwie aktywacje które może wykorzystać do akcji dynamicznych lub statycznych (ruch, strzał, szarża, etc.), natomiast lekka jazda ma dodatkowo trzecią, która może być wykorzystana tylko do akcji "statycznych" np. strzał, zbieranie jednostki (normalnie uciekające jednostki mogą być zebrane tylko przez dowódców). Przez to ten typ jednostki może strzelać pokonując pełen standardowy ruch jednostek (lub strzelić i się oddalić), lub uciec i się zabrać bez pomocy bossa.

Poza tym taka uwaga: IHMO naprawdę trudno było określić, kiedy zaczynała się ucieczka "pozorowana" and kiedy zwykłe spierniczanie.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Pozorowana ucieczka lekkiej jazdy

Post autor: WarHammster »

Warto dokonać analizy taktyki ludów koczowniczych. Z Elizą wertowaliśmy różne zapiski (kroniki, latopisy, analizy i inne) i spędziliśmy kilka dni na odzwierciedlaniu ucieczek, pozorowanych ataków i innych podobnych manewrów z okresu wczesnego średniowiecza - to bardzo ciężka kwestia jeśli mamy umieścić ten rodzaj techniki w naszych zasadach: bo muszą być spójne z resztą zasad, zbytnio nie komplikować gry a na pewno jej nie schrzanić i w minimalnym stopniu odzwierciedlać manewr z prawdziwego pola bitwy. Z pozorowaną ucieczką pierwotnie popełniliśmy z Elizą błąd co zauważył GRZ i wykorzystał bug w rozgrywce. Podobnie było z pozorowaniem ataku co zauważył Borsuk. Na szczęście już po problemie - mamy nadzieję. Dzielić się rozwiązaniem póki co nie możemy.

Musisz wykoncypować metodę spójną z regułami Twoich zasad. Nasze niekoniecznie będą pasować do Twoich chociaż oczekiwane zachowania tego manewru są identyczne.

Pozdrawiam
Sławek.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Pozorowana ucieczka lekkiej jazdy

Post autor: Cisza »

Ciekawie jest rozwiązana sytuacja w Field of Glory. Lekka jazda może zmusić niezdyscyplinowaną jazdę przeciwnika (jeśli ta nie przejdzie testu dowodzenia) do ataku. Fajnie jest rozwiązany odskok, bo turlasz K6 jak daleko odskoczy uciekający i jak daleko wyjedzie atakujący. W zależności od rzutu ucieczka/pogoń może być dłuższa lub krótsza od ruchu bazowego. Przy odrobinie szczęścia/pecha, goniący może dopaść nawet szybszą lekką jazdę.

Szykuję właśnie armię Scytów do FOGa więc będę miał pewnie sporo okazji wypróbowania tych manewrów.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”