Strona 1 z 1

To the Strongest! Lista Armia Królestwa Polskiego 1350-1454

: środa, 21 marca 2018, 23:14
autor: Asienieboje
Twórca gry zwrócił się do mnie z prośba o stworzenie listy armii dla Królestwa Polskiego z okresu późnego średniowiecza (tak na lata 1350-1454). O ile z kawalerią nie miałem większego problemu i stworzyłem rozpiskę dopasowaną do gry, to mam problem z piechotą. Generalnie to piechoty używaliśmy sporadycznie i zazwyczaj w małych ilościach. W pierwszym okresie to głównie piechota chłopska (bunty i wojny domowe za czasów Kazimierza Wielkiego i Ludwika Węgierskiego). W czasach Wielkiej Wojny w polu piechota nie była używana wcale. Wojna głodowa i golubska to chyba też głównie formacje konne. Co innego wojna 1431-35. Tu mamy jakieś formacje chłopskie, taborowe no i wspomagają nas Czesi, więc jakaś piechota musiała być. Później jest wojna z Turcją prowadzona przez Warneńczyka, ale tam też głównie konnica, nie licząc śladowych ilości piechoty. Piechota w większej ilości pojawia się dopiero w bitwie pod Chojnicami w 1454 i na tej bitwie chciałbym zakończyć tą listę.

Na podstawe powyższej przygotowałem kilka jednostek, które mogły by występować w grze:
1. Piechota chłopska, zapewne uzbrojona w prosta broń, jakieś oszczepy, może miecze, topory itp. Słabo wyszkolona i słabo wyposażona.
2. Lepiej wyposażona piechota miejska, może być uzbrojona w kusze, broń palną, używać pawęży.
3. Czesi, używający taboru, uzbrojeni w kusze, broń palną, wsparci artylerią.

Wątpię czy w armii polskiej używano formacji pikinierskich (przynajmniej nie słyszałem o tym w tym okresie).

Co o tym myślicie?

Re: To the Strongest! Lista Armia Królestwa Polskiego 1350-1

: czwartek, 22 marca 2018, 08:29
autor: Kretus
Hej.
Podczas weekendu postaram się na spokojnie czegoś poszukać i sprawdzić, ale z tego co (być może błędnie) pamiętam:
1. Formacje chłopskie w ramach obrony ziemi jak najbardziej przez cały okres, do wyposażenia dochodzą tarcze i łuki.
2. Nie kojarzę, aby piechoty miejskiej używano w polu (była ona przeznaczona do obrony murów w ramach powszechnego obowiązku obrony)
3. Piechota zaciężna ogólnie, niekoniecznie używająca taboru. Jeśli używano pawęży, to początkowo bez "kopijników" a pawężnik miał jedynie broń boczną. Wydaje mi się, że pierwsze roty zaciągnięto na wojnę golubską ale muszę to zweryfikować (w "Piechota zaciężna Królestwa Polskiego w XV wieku, Grabarczyk T.). Podczas wielkiej wojny pojawiają się zaciężne chorągwie czeskie, ale nie ma żadnych dowodów że były to oddziały piesze. O pikinierach też nie słyszałem.

Do tego jest bardzo prawdopodobne, że to co uznajemy za jazdę strzelczą z pocztów rycerskich tak naprawdę stanowiło rodzaj dragonii (przemieszczano się wraz z armią konno a strzelano pieszo). W tym zakresie polecam artykuł Jerzego Maronia "Uwagi w sprawie organizacji i taktyki rycerstwa (na marginesie najnowszej historiografii polskiej), [w:] Memoriae amici et magistri. Studia historyczne poświęcone pamięci Prof. Wacława Korty".

Natomiast znana, i używana przynajmniej od XIV wieku (oczywiście nie w polu) była artyleria.

Re: To the Strongest! Lista Armia Królestwa Polskiego 1350-1

: czwartek, 22 marca 2018, 10:28
autor: Asienieboje
Dzięki. Co do podanych przez Ciebie pozycji niestety nie mam dostępu, z racji miejsca swojego zamieszkania. Poszukam jednak w księgarniach internetowych.

Re: To the Strongest! Lista Armia Królestwa Polskiego 1350-1

: czwartek, 22 marca 2018, 20:09
autor: Kretus
Sprawdziłem co nieco.

A. Nadolski, Polska Technika Wojskowa do 1500 r.
Chłopi: "włócznie, miecze, topory, okute maczugi, łuki, tarcze, u najzamożniejszych może i kolczugi".
Piechota miejska – pierwsze pewne dane co do wysyłania kontyngentów w pole to wojna trzynastoletnia (Wielkopolska 1458?).
Artyleria – pierwsze wzmianki to 1383 ale pośrednio wiele wskazuje, że była znana co najmniej kilkanaście lat przed tą datą, Ręczna broń palna to raczej II połowa XV wieku.

T. Grabarczyk o piechocie zaciężnej:
Piechota zaciężna – do lat 90tych XV wieku bez kopijników, sporadycznie pojawiają się żołnierze wyposażeni w topory lub cepy. Zaciężni z 1410 i 1414 – też brak jednoznacznych dowodów, że byla to piechota (pojawiała się piechota złożona z ciurów i chłopów). Natomiast na pewno piechota pojawiła się w wojnie Golubskiej (Długosz bezpośrednio nie potwierdza, że byli to zacięzni, ale jest to prawdopodobne). Ponad wszelką wątpliwość zacięzni piechurzy pod komendą Jana Capka z San (czyli raczej piechota typu husyckiego) pojawili się podczas wojny domowej na Węgrzech (1441).

Jeśli trzeba coś sprawdzić/przeskanować daj znać.
pozdrawiam

Re: To the Strongest! Lista Armia Królestwa Polskiego 1350-1

: piątek, 23 marca 2018, 00:32
autor: Asienieboje
Fajnie, to daje mi pewien obraz. Z piechoty miejskiej zrezygnuję, wykracza poza zakres czasowy armii. Zrobię listę dla chłopów, zaciężnych, husytów. Na dniach przygotuję listę i się nad nią zastanowimy, zanim ją wyślę do Simona.
Dziękuje bardzo za pomoc.