Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 17 grudnia 2017, 17:53

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ostrołęka 1807
PostNapisane: sobota, 29 marca 2014, 22:20 
Colonel Général

Zabieram się za zrobienie bitwy pod Ostrołęką z 1807 roku. Bitwa miała miejsce 16 lutego 1807 między Francuzami a Rosjanami. Francuzami dowodził gen. Savary, Rosjanami gen. Essen. W trakcie walk pod miastem pojawiła się dywizja grenadierów gen. Oudinota (późniejszego marszałka), a także oddziały gen. Sucheta (również późniejszego marszałka). Oddziałami francuskimi w Ostrołęce dowodził gen. Reille, znany wielu z graczy jako dowódca II Korpusu francuskiego w bitwie pod Waterloo (to ci co szturmują tam Hougoumont). Bitwa z grubsza przebiegała w ten sposób, że najpierw Francuzi bronili się w Ostrołęce i na jej najbliższym przedpolu przeciwko przeważającym siłom rosyjskim. Rosjanom udało się wedrzeć do miasta i zepchnąć ich za centrum. W decydującym momencie Francuzom nadciągają posiłki, które radykalnie zmieniają stosunek sił. Francuzi odrzucają przeciwnika i wypierają go z miasta. Następnego dnia, gdy Rosjanie zaczęli odwrót, Francuzi rozwijają natarcie i przechodzą do pościgu.

Z punktu widzenia robienia gry, mamy nowy wariant wykorzystania tego samego terenu, bo po przybyciu Francuzom posiłków będziemy mieć natarcie z zachodu na wschód (w bitwie z 1831 r. mamy natarcie ze wschodu na zachód). Początek podobny, do tego dojdzie obrona miasta, która historycznie okazała się skuteczna, choć Francuzi znajdowali się w pewnym momencie w krytycznej sytuacji.

Wychodzę z założenia, że planszę już mamy, zasady też, właściwie głównie pozostaje zrobić żetony i opracować scenariusze. Przygotowując się do zrobienia bitwy pod Ostrołęką z 1831 r. trafiłem na mapy z epoki napoleońskiej (na kampanię zimową 1807) i różnice terenowe są minimalne, tak że wykorzystanie tej samej planszy jest możliwe (pomyślimy jednak o wersji zimowej, przynajmniej na potrzeby pokazów).

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Tytuł: Re: Ostrołęka 1807
PostNapisane: niedziela, 30 marca 2014, 16:25 
Général de Brigade

Wspaniały pomysł, bo plansza wyborna, ale do samej "oryginalnej" gry "Ostrołęka" nieco za duża, a teraz będzie można ją całą wykorzystać.

PostNapisane: wtorek, 1 kwietnia 2014, 10:04 
Colonel Général

Ostrołęka 1807

W. Kubeł, Bitwa pod Ostrołęką 1807. Z dziejów kampanii napoleońskiej 1806-1807 w okolicach Ostrołęki, Ostrołęka 1992, s. 16-17:

Skład V Korpusu w dn. 1.II.1807

1 Dywizja gen. Sucheta

Dowódcy brygad: gen. Claparede, gen. Domonstier, gen. Girard
Kw. gł. w Broku

17 pułk piechoty lekkiej (1324 ludzi, 24 konie)
34 pułk piechoty liniowej (1856 ludzi, 21 koni)
40 pułk piechoty liniowej (1566 ludzi, 28 koni)
64 pułk piechoty liniowej (1444 ludzi, 13 koni)
88 pułk piechoty liniowej (1144 ludzi, 17 koni)

2 Dywizja gen. Gazana

Dowódcy brygad: Campana, Graindorge
Kw. gł. w Ostrowi Mazowieckiej

21 pułk piechoty lekkiej (1653 ludzi, 50 koni)
100 pułk piechoty liniowej (2222 ludzi, 34 konie)
28 pułk piechoty lekkiej (1449 ludzi, 42 konie)

Lekka kawaleria – gen. Debelle, kw. gł. w Broku

9 pułk huzarów (411 ludzi, 469 koni)
10 pułk huzarów (424 ludzi, 452 konie)
21 pułk szaserów (499 ludzi, 511 koni)

Artyleria i oddziały inżynieryjne (1457 ludzi, 1357 koni)

Ponadto gen. Savary dysponował 5 Dywizją Dragonów gen. Beckera (4 pułki dragonów, razem około 1800 ludzi, dowódcy brygad: Boussart, Villannes).

Francuzi (przypis):
Situation Sommaire du 5 Corps de la Grande armee, Archives Nationales de Guerre, teczka C (2) 493.

Skład Korpusu gen. Essena I

Dywizja gen. Wołkońskiego

głuchowski pułk kirasjerski
noworosyjski pułk dragonów
mariampolski pułk huzarów
kozacki Czernozubowa 4
kozacki Andrejanowa 2

astrachański grenadierów
orłowski grenadierów
ukraiński grenadierów
krymski grenadierów
penzyński grenadierów
halicki grenadierów
10-ty jegierski

72 działa

10 dywizja gen. Mellera-Zakomielskiego

charkowski dragonów
czernihowski dragonów
achtyrski huzarów
kozacki Karasewa
kozacki Kirsanowa

kijowski grenadierów
riażski muszkieterów
jarosławski muszkieterów
briański muszkieterów
kurski muszkieterów
wiatski muszkieterów
8 jegierski

60 dział

Rosjanie (przypis):
Michajłowski-Danilewski A.J., Opisanije wtoroj wojny impieratora Aleksandra s Napoleonom w 1806 i 1807 g., S. Petersburg 1846, s. 71

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: środa, 2 kwietnia 2014, 08:51 
Colonel Général

Przyglądałem się wczoraj terenowi bitwy porównując opisy i jedną z mapek z epoki i z tym co mam do bitwy z 1831 roku. Ogólnie wydaje mi się, że na obecnej planszy nie będzie trzeba zmieniać niczego istotnego. To dobra wiadomość. Początkowo sądziłem, że jednak zwłaszcza zadrzewienie okolic Ostrołęki mogło się zmienić i jeszcze przyjrzę się temu uważnie, ale wstępnie wygląda, że było podobnie (choć o dokładne dane będzie raczej trudno).

Jest natomiast duży rozrzut jeśli chodzi o liczebność wojsk rosyjskich. Różnice w szacunkach są powyżej 10 000 żołnierzy i ogólnie z publikacji, dodajmy, że też nielicznych, wyziera taki obraz, że brak szczegółowych danych o stronie rosyjskiej. Tylko liczebność i skład wojsk francuskich są w miarę dokładnie znane.

PostNapisane: środa, 2 kwietnia 2014, 09:38 
Sous-lieutenant

Czyli możesz zrobić kilka wariantów siły rosyjskiego wojska.

Francuzi! Przekujcie lemiesze na miecze, Henryk III udał się na pielgrzymkę!

PostNapisane: środa, 2 kwietnia 2014, 10:14 
Sous-lieutenant

A jakieś znane, oficjalne OdB przed tą bitwą i/lub po tej bitwie? Nawet do kilku miesięcy?

Russian Order of Battle Winter Campaign 1806-1807:
http://usacac.army.mil/cac2/CGSC/CARL/n ... 806XBK.pdf

Czy są lepsze, dokładniejsze?

Nie wiem, czy ten link otworzycie, więc w skrócie wrzucę jeszcze z niego.

Divisions transfered to Poland from Russian Army of Moldavia in January l807

9th Division: General Prince Volkonski

Cavalry Brigade:
Glukov Cuirassier Regiment (5)
New Russia Dragoon Regiment (5)
Mariopol Hussar Regiment (l0)
Tchernosubov IV Cossack Regiment
Andreyanov Cossack Regiment

lst Brigade: Generalmajor
Galitz Musketeer Regiment (3)
Orlov Musketeer Regiment (3)

2nd Brigade: Generalmajor
Ukraine Musketeer Regiment (3)
Crimea Musketeer Regiment (3)

3rd Brigade: Generalmajor
Pensa Musketeer Regiment (3)
l0th Jager Regiment (3)

Artillery:
2-12pdr Foot Artillery Batteries
3-6pdr Foot Artilery Batteries
1 Pioneer Company

l0th Division: General Mueller

Cavalry Brigade:
Kharkov Dragoon Regiment (5)
Tchernigov Dragoon Regiment (5)
Akhtyrsk Hussar Regiment (l0)
Karasov Cossack Regiment
Kirsanov Cossack Regiment

lst Brigade: Generalmajor
Kiev Grenadier Regiment (3)
Riask Musketeer Regiment (3)

2nd Brigade: Generalmajor
Kour Musketeer Regiment (3)
Jaroslav Musketeer Regiment (3)

3rd Brigade: Generalmajor
Briansk Musketeer Regiment (3)
Viazma Musketeer Regiment (3)
8th Jager Regiment (3)

Artillery:
4-12pdr Foot Artillery Batteries
1-6pdr Horse Artilery Batteries
1 Pontooneer Company

Totals 9th & l0th Divisions

l6,800 Infantry
3,600 cavalry
1,200 artillery
1,200 cossacks
900 artillerists

Ostatnio edytowano środa, 2 kwietnia 2014, 16:41 przez czarek0402, łącznie edytowano 3 razy

PostNapisane: środa, 2 kwietnia 2014, 11:23 
Colonel Général

Zawsze się może przydać, chociaż z tych co wkleileś to tylko rosyjskie, bo Prusaków tam nie było. Tak, że za to dzięki.
Natomiast jeśli chodzi o dokładne dane, czytałem pracę polskiego i rosyjskiego historyka i obaj piszą, że ze źródłami jest krucho, więc cudów nie należy się spodziewać.
Antioch Seleucyda napisał(a):
Czyli możesz zrobić kilka wariantów siły rosyjskiego wojska.

Jak najbardziej zamierzam to wykorzystać i to nawet w jeszcze dalej idący sposób ;). Inna sprawa, że ile było wojska w ogóle to jedno, a ile zdołało/zdążyło wejść do walki to drugie. Część mogła nie zdążyć, bo była za daleko, albo np. maszerowali wolniej niż przewidywało dowództwo i dotarli w momencie gdy bitwa była rozstrzygnięta. W ten sposób liczba wojsk w bitwie może być płynna, nie tylko z powodu braków źródłowych i tego, że nie wiadomo, ale nawet jak by było wiadomo ile mieli na starcie operacji (powiedzmy kilka dni przed bitwą), to nie wiemy ile mieli możliwość wprowadzić do walki - a dla przebiegu gry to jest kluczowe. Źródeł dokładnych do tego ile wojsk walczyło w dalszych fazach bitwy jak wstępnie czytałem pracę W. Kubła i publikację rocznicową z okazji 200 rocznicy bitwy za bardzo też nie ma. Wiadomo, że w pierwszym ataku na Ostrołękę nacierało około 13,5 tys. Rosjan a broniło około 5,5 tys. Francuzów.

PostNapisane: środa, 2 kwietnia 2014, 23:07 
Sous-lieutenant

Kozacki regiment Czarnozębego to pewnie jakaś gwardia o ognistym oddechu?
Angielska transkrypcja na Tschernozubov odbiera godność temu szlachetnemu nazwisku.

Tę bitwę starałem się rozegrać w TiSowej Ostrołęce. Było zabawnie. Zwłaszcza mój kolega śmiał się głośnym, jowialnym, dobrym dla zdrowia śmiechem. Miał też łzy w oczach. No ale ta nowa Ostrołęka zapowiada się bardziej na poważnie.

PostNapisane: czwartek, 3 kwietnia 2014, 00:01 
Général de Division

Raleen napisał(a):
Skład Korpusu gen. Essena I

Dywizja gen. Wołkońskiego

głuchowski pułk kirasjerski
noworosyjski pułk dragonów
mariampolski pułk huzarów
kozacki Czernozubowa 4
kozacki Andrejanowa 2

astrachański grenadierów
orłowski grenadierów
ukraiński grenadierów
krymski grenadierów
penzyński grenadierów
halicki grenadierów
10-ty jegierski

72 działa

10 dywizja gen. Mellera-Zakomielskiego

charkowski dragonów
czernihowski dragonów
achtyrski huzarów
kozacki Karasewa
kozacki Kirsanowa

kijowski grenadierów
riażski muszkieterów
jarosławski muszkieterów
briański muszkieterów
kurski muszkieterów
wiatski muszkieterów
8 jegierski

60 dział

Rosjanie (przypis):
Michajłowski-Danilewski A.J., Opisanije wtoroj wojny impieratora Aleksandra s Napoleonom w 1806 i 1807 g., S. Petersburg 1846, s. 71

Nic mnie tak nie cieszy jak rozszerzanie popularności wojen napoleońskich, także pomysł z wersją na 1807 jest przedni ;)
Co do ODB Nafzigera nie jest to najbardziej wiarygodne źródło.
Na pewno kilka statystyk musiałoby ulec zmianie w stosunku do 1831. M.in kirasjerzy rosyjscy nie mieli kirysów w 1807.

Co do źródeł w tym rosyjskich, problem w tym, że Michajłowski Danilewski pisał swoją pracę wcześniej, zanim opublikowano bogate zbiory dokumentów i opracowania dotyczące m.in historii pułków rosyjskich w większości nie wykorzystane wcześniej.
ODB powyższe zawiera pewną ilość błędów. Np. skąd się wzięło tyle grenadierów? Pułk halicki, ukraiński, orłowski itd. nie były grenadierskie ale muszkieterskie, o czym nawet Danilewski pisze ;) . Zaszwankowało też troszkę tłumaczenie nazw pułków.
Cały korpus Essena I miał liczyć 36 batalionów, 60 szwadronów i 72 działa.
Jutro wpiszę swoją wersję.

PostNapisane: czwartek, 3 kwietnia 2014, 09:44 
Colonel Général

Z góry dzięki Fromholdzie za wszelkie dane, jak zwykle jesteś nieoceniony.

Podzielę się natomiast z Wami bardziej szczegółowymi przemyśleniami dotyczącymi planszy. Generalnie teren do bitwy z 1831 roku znamy, więc zastanawiam się co mogło się zmienić przez te 24 lata na tym samym w końcu obszarze. Muszę sprawdzić dokładnie kiedy powstała osada fabryczna Nowe Miasto na zachodnim brzegu, bo ona była jeszcze dość świeża w 1831 r. Rzeka raczej płynęła tak samo, wzgórza wątpię by się "przesunęły", podobnie mokradła. Wielkość zabudowy Ostrołęki była bardzo zbliżona - znane są liczby domów i rodzin, które ją zamieszkiwały w tamtych latach. Jedyne co tak naprawdę mnie zastanawiało to lasy na wschód od miasta. Bo tutaj przez 20 lat mogło się trochę zmienić, ale z drugiej strony jak na tempo wzrostu lasu to też nie jest aż tak długi okres. Natomiast te trochę nieokreślone zakrzaczone i zalesione (jakby rzadszym lasem) obszary na południowy wschód, wyglądały dla mnie jak młody las (młodnik, szkółka). W związku z tym miałem wątpliwość czy w 1807 roku już tam był, czy jeszcze niekoniecznie, i jak go uwzględnić. Miałoby to duże znaczenie z punktu widzenia możliwości użycia kawalerii, i ten obszar to nie jest na planszy kilka pojedynczych heksów tylko on jest całkiem duży.

Przeczytałem jednak opis bitwy, m.in. w książce W. Kubła i w publikacji rocznicowej (są tam 3 artykuły jej poświęcone, choć jeden tylko pośrednio). Istotna jest w nim dla mnie informacja, że po tym jak Francuzom przybyły posiłki, to całą kawalerię ustawili na lewym skrzydle i trochę w centrum (ale głównie na lewym). Pan Kubeł narysował też w swojej książce prostą mapkę, gdzie tak to rozrysował. Dlaczego dowódca francuski nie umieścił żadnej kawalerii na prawym skrzydle? Przecież normalnie zwykle ustawiano jakąś kawalerię na obu skrzydłach. Zwłaszcza jeśli były możliwości jej wykorzystania. Nasuwa mi się tylko jedna odpowiedź: teren znajdujący się naprzeciw prawego skrzydła Francuzów był tego rodzaju, że utrudniał mocno użycie kawalerii, stąd nie było sensu jej tam umieszczać i dlatego żadnej kawalerii tam nie umieścili. Nie było też potrzeby zabezpieczać się od tej strony kawalerią. Jak patrzę na zalesienie jakie mamy na mapie z 1831 roku, wszystko się zgadza. Z kolei naprzeciw lewego skrzydła jest akurat połać czystego terenu, gdzie kawalerię można było rozwinąć, i jest trochę miejsca, gdzie można szarżować.

Jak nie znajdę jakichś informacji przeciwnych powyższemu, w co wątpię, to najważniejszą sprawę dot. terenu mamy załatwioną.

PostNapisane: czwartek, 3 kwietnia 2014, 09:47 
Sous-lieutenant

Zawsze można wydrukować nakładkę na plansze, przedstawiającą krzaki. Myślę że taka z cienkiego papieru zupełnie wystarczy.

Francuzi! Przekujcie lemiesze na miecze, Henryk III udał się na pielgrzymkę!

PostNapisane: czwartek, 3 kwietnia 2014, 09:51 
Colonel Général

"Krzaki" już są, jak by chcieć zmieniać, tu by trzeba na odwrót, czyli zrobić czysty teren w ich miejsce.

Jeszcze zwróciły moją uwagę wzmianki o piaszczystych wzgórzach wydmowych wokół Ostrołęki - które także musiały utrudniać kawalerii szarżowanie. I do 1831 r. też to uwzględnię, chociaż wielkiego znaczenia to nie będzie miało raczej.

PostNapisane: czwartek, 24 kwietnia 2014, 07:57 
Général de Brigade

We francuskim OdB brakuje w 2. dywizji 103-go pułku piechoty liniowej.
No i jeszcze pod Ostrołeką walczyła dywizja Oudinot'a.

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 11:05 
Colonel Général

Sprawdzałem wczoraj to OdB przepisane przeze mnie z książki pana Kubła (tzn. ja nie twierdziłem nigdy, że ono jest w pełni wiarygodne - były jakieś dane to sobie skopiowałem w ramach zbierania materiałów, a że był odsyłacz do Michajłowskiego-Danilewskiego, to jakieś oparcie, jak się wydaje, to ma). 103 pułku piechoty tam nie ma, tak że dobrze przepisałem. Natomiast później na końcu jest wspomniane, że Savary zwrócił się do Napoleona z wnioskiem o awans dla dowódcy tego pułku za jego postawę pod Ostrołęką. Możliwe jest jeszcze, że pułku tego nie było w składzie sił V Korpusu 1 lutego (na ten dzień jest OdB), a pojawił się w składzie przed bitwą (nieco ponad 2 tygodnie czasu różnicy). Dywizja Oudinota jest wspominana oczywiście wszędzie.

Natomiast po wczytaniu się w książkę pana Kubła mam coraz więcej wątpliwości i znaków zapytania odnośnie jego pracy, ale o tym osobno.

PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 20:35 
Général de Brigade

Arnold wspomina krótko o działaniach 103 pułku w drugiej fazie bitwy w "Triumfie Napoleona: Kampania Frydlandzka 1807 roku".
Wspomina też enigmatycznie, że w pewnym momencie bitwy (nie podaje szczegółów) dowództwo nad pułkiem przejmuje gen. Reille.

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]