Wojna rosyjsko-turecka 1877-78. Uzbrojenie i taktyka

Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Bergman pisze:Zulu, a melodia do tego gdzie? :lol: :lol: :lol:
A jak chcesz żebym Ci ją wstawił?
8-) :wink:
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Bergman
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:56
Lokalizacja: Żory

Post autor: Bergman »

Jak to jak - zapis nutowy dla pułkowej orkiestry :lol: 8-)

A tak na poważnie, jeśli masz ją cyfrowo, to może podeślesz jako mp3?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Żebym faktycznie mial, to sam bym sobie posłuchał.
Osman Pasza, Osman Pasza!!!!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Co do artykułu z linku tam jest jeszcze jedno ciekawe - opis współpracy artylerii z piechotą. Wróg podchodzi, artyleria otwiera ogień i potem jak wchodzą w daleki przecież zasięg strzału piechurów to otwiera ogień piechota, a artyleria dalej ją jakby naprowadza.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze:Co do artykułu z linku tam jest jeszcze jedno ciekawe - opis współpracy artylerii z piechotą. Wróg podchodzi, artyleria otwiera ogień i potem jak wchodzą w daleki przecież zasięg strzału piechurów to otwiera ogień piechota, a artyleria dalej ją jakby naprowadza.
Tego nie zauważyłem.
Natomiast przyglądnąłem się ociupinkę natarciu Turków:

kolumny batalionowe poprzedzane tyralierą.

Wujek Napoleon.
Tyle, że Turcy się częściej rozsypywali w tyraliery.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Gozdawa
Sergent-Major
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gozdawa »

Panowie, nie mam zielonego pojęcia o grach planszowych, ale jestem pod dużym wrażeniem poziomu waszej dyskusji i wiedzy o wojnie ros.-tur. Gratulacje. Nie mam zbyt wiele czasu, ale będę "wpadał" na wasze forum.
Pozdrawiam
Gozdawa
Będzie co może, rób coć powinien (książę Adam Jerzy Czartoryski)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Gozdawa pisze:Panowie, nie mam zielonego pojęcia o grach planszowych, ale jestem pod dużym wrażeniem poziomu waszej dyskusji i wiedzy o wojnie ros.-tur. Gratulacje. Nie mam zbyt wiele czasu, ale będę "wpadał" na wasze forum.
Pozdrawiam
Gozdawa
Ja za to cieszę się, że mam kolejnego zainteresowanego tą wojną.
Ogólnie to wszyscy jadą II Wojną albo Cesarzem Bonapartem nr I.
A tu ciekawa rzecz, przełom epoki kolumny i epoki tyraliery.

Serdecznie zapraszam do dyskusji, każda uwaga jest bardzo cenna.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Tych zaintersowanych nietylko IIWS i Napoleonem jest wcale nie tak malo ;)

Ja narazie tylko czytam.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Jenerał von Auffenberg pisze:Żebym faktycznie mial, to sam bym sobie posłuchał.
Osman Pasza, Osman Pasza!!!!
To jak mnie znowu odwiedzisz czeka płyta z turecką muzyką ( wydana przez Bratanków :) ) miedzy innymi jest utwór poświęcony pewnemu bohaterowi wojennemu z Bałkańskiego TDW -gdzie co chwila słychać "Osman Pasza !".
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Strategos pisze:
Jenerał von Auffenberg pisze:Żebym faktycznie mial, to sam bym sobie posłuchał.
Osman Pasza, Osman Pasza!!!!
To jak mnie znowu odwiedzisz czeka płyta z turecką muzyką ( wydana przez Bratanków :) ) miedzy innymi jest utwór poświęcony pewnemu bohaterowi wojennemu z Bałkańskiego TDW -gdzie co chwila słychać "Osman Pasza !".
Kılıcımı vurdum taşa
Taş yarıldı baştan başa
Askerinle binler yaşa.
Namı büyük Osman Paşa.


To jest to, co Tygryski lubią najbardziej.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Gozdawa pisze:Panowie, nie mam zielonego pojęcia o grach planszowych, ale jestem pod dużym wrażeniem poziomu waszej dyskusji i wiedzy o wojnie ros.-tur. Gratulacje. Nie mam zbyt wiele czasu, ale będę "wpadał" na wasze forum.
Pozdrawiam
Gozdawa
Gozdawo, postaram się zrobić jakieś wprowadzenie dla osób nie mających zielonego pojęcia, a może ktoś będzie tak miły i mnie wyręczy, ale tymczasem myślę, że możesz popatrzeć tutaj:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=334&start=0
miedzy innymi jest utwór poświęcony pewnemu bohaterowi wojennemu z Bałkańskiego TDW -gdzie co chwila słychać "Osman Pasza !".
Czy nasz Zeka maczał w tym palce :?: :wink:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 lutego 2007, 16:54 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Raleen pisze:Czy nasz Zeka maczał w tym palce :?: :wink:
Pewnie tak, wszak troszkę walczyliśmy z Turkami w owym czasie, więc jest to prawdopodobne ;)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Zeka pisze:
Raleen pisze:Czy nasz Zeka maczał w tym palce :?: :wink:
Pewnie tak, wszak troszkę walczyliśmy z Turkami w owym czasie, więc jest to prawdopodobne ;)
Wojna turecko-serbska 1876.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Gozdawa
Sergent-Major
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gozdawa »

Panowie, nie chcepowtarzać byc może znanych wam informacji o wojnie ros-tur. Ja swoja wiedzę czerpie z kilku książek, choc przyznam, ze duży akcent kładę na rozgrywke polityczną, dla której wojna jest pewnym istotnym tłem. Mniej zwracałem dotąd uwagę na ścisłe dane wojskowe. Myślę, że zasadne będzie podanie tytułów znanych mi prac. Jeśli o czymś nie słyszeliście, będe mógł wtedy szerzej napisac co jest w środku.
Najobszerniejsza wydaną w języku polskim książka na temn temat jest "Wojna rosyjsko turecka 1877-1878" pod red. I Rostunowa, Warszawa 1982. Jest to tłumaczenie z rosyjskiego i takie tez - rosyjskie spojrzenie na konflikt. Nieminiej jednak zawiera sporo faktografii wraz z dokładnymi danymi dotyczącymi danych taktyczno-technicznych broni strzeleckiej i dział będących na wyposażeniu armii rosyjskiej. O rozgrywce politycznej wokół konfliktu warto poczytać u H. Wereszyckiego, Walka o pokój europejski 1872-1878, Warszawa 1971. Polecam tez początkowe rozdziały pracy H. Witucha, Tureckie przemiany. Dzieje Turcji 1878-1923, Warszawa 1980. O udziale Polaków w wojnie pisze w popularnej formie Jerzy S. Łątka, Z ziemi tureckiej do Polski, Gdańsk 2000. Na ten temat są tez odpowiednie rozdziały w pracach Adama Lewaka, Dzieje emigracji polskiej w Turcji 1831-1878, Warszawa 1935 oraz Kazimierza Dopierały, Emigracja polska w Turcji, Lublin 1988. warto zwrócic uwage także na twórcę idei nowoczesnej świadomości narodowej Turków - Polaka, który zginął w przedźień wojny w 1876 r. w walce z Czarnogórcami - Paszę Mustafę Dżelaleddina (Celâleddina), który w istocie zwał się Konstanty Borzęcki i pieczętował się półkozicem, a urodził się w Sulmierzycach niedaleko Radomska. - pisał o nim także Łątka, Mustafa Dżelaleddin (konstanty Borzęcki), Kraków 1993. Oczywiście o samej wojnie istnieje jeszcze książeczka B. Brodeckiego, Szypka i Plewna 1877, Warszawa 1986, którą jak sądzę znacie. Gdyby ktoś chciał wiedzieć co działo się na ziemiech bułgarskich bezpośrednio po wojnie, mamy świeżą książkę Jarosława Rubacha, Bułgarski sen o Bizancjum. Polityka zagraniczna Bułgarii w latach 1878-1913, Warszawa 2004. Wiem jeszcze o kilku artykułach, których jednakże nie czytałem i nie wiem co sa warte. W tej chwili nie mam czasu ich wpisywać, ale gdybyscie byli zainteresowani podam je nastepnym razem. Najistotniejszy z nich - według tytułu - dotyczacy spraw militarnych popełnił A. Giza, Armia bułgarska w latach 1875-1913, "Studia i Materiały do Historii Wojskowości", 1989, t. 2, s. 177-196. Nie mam osobiscie zaufania do tego autora - chce się znac na wszystkim i pisze mnóstwo książek bardzo przekrojowych i w sumie bardzo pobieżnych, ale tego artykułu nie znam.
Jak się domyslam, tekst piesni o Osmanie Paszy jest po turecku. Czy ktos z was zna turecki?
Pozdrawiam
Będzie co może, rób coć powinien (książę Adam Jerzy Czartoryski)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tekst pieśni oczywiście po turecku.

Poza Brodeckim powołanych przez Ciebie źródeł nie znam, ale mam namiary na kilka rewelacyjnycyh, jak sądzę, XIX-wiecznych źródeł niemieckojęzycznych, które są powoływane przez Brodeckiego:

:arrow: Thilo v. Trotha: Der Kampf um Plewna. Taktische Studien. Berlin 1896.
:arrow: Anton Springer: Der Russisch-turkische Krieg 1877-78 in Europa. Bd I-VII, Wien 1891-93.

Jak mniemam, obie pozycje będą naszpikowane szczegółami, a już na pewno praca Springera, skoro ma tylko VII tomów (kto widział Osterreich-Ungarns letzter Krieg, to wie o co chodzi, prawda Słowiczku?).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”