Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 26 czerwca 2017, 00:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 290 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)
PostNapisane: sobota, 17 czerwca 2017, 22:04 
Appointé

Hey
Dziękuję za pomoc.
Mam jednak pewne refleksje nad najnowszą edycją rozgrywki.
1. Poruszany temat wymuszonej ofensywy Rosjan w Prusach - rozumiem, że zmiany miały wprowadzić większy historycyzm, w przypadku zmuszenia Rosjan do ataku niestety uważam, że wysiłek autora został zniweczony.
Gracz rosyjski 7 PS atakuje i po ofensywie a siły 1 Armii to 10 PS więc po ki grzyb wychylać się za twierdz jak zaatakuję tylko jeden raz na Max 6 PS i nie narażę się na nieprzyjemności związane z atakiem na przewyższające siły.
2. Po rozegraniu ponad połowy gry sprzymierzeni mają 200 PZ przewagi, stan sił bez większych zmian po minus 4 PS bezpowrotnie.
Rosjanie mają Stanisławów, Czerniowce.
Sprzymierzeni Łódź, Częstochowa, Będzin, Warszawa.
Etap 27 X dograł ktoś do tego etapu?
Wysuwam tezę, że aspiracje i PZ powinny zostać w niezmienionym stanie z 1 edycji.
Co się stało na froncie, Warszawę zajęli Niemcy i co by zrobił car w 1914 poddał by się?
Warunki zwycięstwa z pierwszej edycji sądzę, że były ok tylko jedno ale, sprzymierzeni nie mogą ściągać więcej niż 50 PZ posiłków z zachodu.
3. W przypadku sprawdzenia rozbicia wynik 1 zawsze oznacza brak kapitulacji lub brak rozbicia.

Ostatnio edytowano sobota, 17 czerwca 2017, 22:20 przez Gracz_82, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 17 czerwca 2017, 22:10 
Appointé

I tak na marginesie 2 posunięcia to 1 etap, a to 2 godziny rozgrywki dla graczy, a gra to 24 etapy.

PostNapisane: niedziela, 18 czerwca 2017, 02:13 
Adjoint

Hohoho! 200 PZ dla Sprzymierzonych 27 X? Jakże do tego doszło?

Ja po lekturze "Tannenbergu - starcia imperiów" tak się rozsmakowałem w klimacie pierwszowojennym, że w try miga ściągnąłem materiały z portalu i wydrukowałem nową wersję gry. Dawno temu byłem szczęśliwym posiadaczem OWC ale nieopatrznie się jej pozbyłem.

Rozegrałem dziś sam ze sobą Kampanię do 2 XI włącznie. Oczywiście jak to jest w rozgrywkach pojedynczych nie było czynnika zaskoczenia i jakiegoś pogłębionego planowania oraz finezji ruchów jednostek. Grałem spokojnie, bez nadmiernego kombinowania, raczej ostrożnie. W pierwszych trzech etapach, dzięki wymuszonej ofensywie w Prusach Rosjanie opanowali trochę nieoczekiwanie dla siebie Olsztyn i odrzucili korpusy niemieckie za Węgorapę. Równie szybko zdobyli Lwów, po to aby zaraz go utracić i ugrzęznąć na przedgórzu karpackim. Tymczasem Austriacy zajęli Lublin a niewielkie połączone siły ck i niemieckie zajmowały Kongresówkę, co sprowokowało Rosjan do koncentracji w zagrożonej Warszawie. Próby Sprzymierzonych zbliżenia się do Warszawy zostały odparte, a wkrótce Rosjanie przeszli do natarcia i odbili Łódź. Gdzieś w końcu września/początku października padł Lec, na przeciwnej stronie mapy upadł Halicz, a Lwów został ostatecznie zajęty. Austriacy mocno się okopali (podobnie zresztą jak Rosjanie) i nic nie wskazywało na to aby front w Galicji miał być przełamany. Na sam koniec Rosji udało się odzyskać Lublin. Podejrzewam, że gdybym ciągnął rozgrywkę zakończyłaby się marginalnym zwycięstwem Sprzymierzonych, być może operacyjnym-głownie przez niezrealizowane aspiracje. Kotłów prawie nie było, Dęblin nieszturmowany, Przemyśl niezagrożony. Olsztyn pewnie w końcu byłby odbity, a ofensywa w Kongresówce zakończyłaby się na przedpolu Śląska lub nawet wcześniej. Kończyłem z kilkoma, w perspektywie być może kilkunastoma PZ dla sprzymierzonych, przy czym w pierwszych etapach Sprzymierzeni kupili sobie kilka PZ za zaopatrzenie.

Początkowo obawiałem się o wytrzymałość ck armii, ale chłopcy radzili sobie całkiem dobrze. Bardzo pozytywnie oceniam zmiany dot. Wstrząsu moralnego, nowej tabeli walki (choć jest mniej "fajna" dla atakującego) i przede wszystkim przeformowania (pozwoliło w pewnym krytycznym momencie połatać ck linię). Podoba mi się też mechanizm "kociołkowania" - pytanie mam tylko jedno, czy jeśli np. w wyniku ataku wypracuję sobie pozycję okrążającą dajmy na to jakiś korpus, to czy w kolejnym ataku tej samej fazy lub fazy ataków powtórnych uzyskam bonus +2 szansy powodzenia ataku za atak na okrążonego, czy dopiero bonus dostanę po nałożeniu "kotła" na korpus w fazie zaopatrzenia przeciwnika? Poniżej zdjęcie, pewnie niewyraźne, ale chciałem pokazać ogólny zarys linii frontu.

Załączniki:
SAM_8382.JPG
SAM_8382.JPG [ 183.84 KiB | Przeglądane 78 razy ]

PostNapisane: niedziela, 18 czerwca 2017, 11:36 
Appointé

Obrazek
Witam
Oto moja sytuacja na planszy.
Jeśli chodzi o tak dużą przewagę w PZ, to gracz sprzymierzony dysponując przewagą trzech gwiazdek + aspiracje = 20 PZ w etapie 28.X.

Zakładając, że sprzymierzeni nie ściągają posiłków z zachodu, zdobywając Częstochowę, Łódź, Będzin i nie tracąc żadnego z celów wojny, wygrywają z automatu grę ok 15.XI.

PostNapisane: niedziela, 18 czerwca 2017, 16:05 
Adjoint

OK, wszystko rozumiem, przeczytałem wcześniej, że tych punktów było aż dwieście, nie dwadzieścia. W porównaniu z historią w Twojej rozgrywce istotnie nie poszło Rosjanom najlepiej, zresztą podobnie jak w mojej, mimo zdobycia Lwowa i Olsztyna.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 290 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]