Wstydliwi patroni

Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Wstydliwi patroni

Post autor: toldo »

Witam, może zaciekawi Was artykuł mojego autorstwa, który tyczy się jednego przypadku, ale takich przypadków jest więcej. Czy może mi ktoś powiedzieć, co o tym sądzicie?
Ulica Świerczewskiego w Cieszkowie
Obrazek
Od zmiany ustrojowej minęło już przeszło 22 lata, lecz ciągle w polskich nazwach są ulice imienia wielu komunistów. Jedna z takich ulic znajduje się w Cieszkowie.


Co ciekawe ulica nosząca nazwę generała broni Karola Świerczewskiego sąsiaduje z ulicą generała broni Władysława Sikorskiego, polskiego bohatera. Choć były posiedzenia rady gminy, sprawa pozostaje bez zmian. Kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął akcje, której celem były m.in. zmiany ulic noszących imiona komunistów. Wysyłał wówczas pisma do władz miejscowości z pozytywnym skutkiem. Choć akcja została zakończona to IPN nadal zwraca się z prośbą do gości ich strony internetowej w sprawie przypominania o takich ulicach. W piśmie wystosowanym przez nas do IPN otrzymaliśmy następującą odpowiedź: „Komunikat, o którym Pan pisze, rozpoczął akcję kierowania do jednostek samorządowych pism apelujących o zmianę nazewnictwa <<będącego formą okazywania szacunku dla ideologii nazistowskiej i komunistycznej>> (…)Mimo, że akcji obecnie nie kontynuujemy, uważamy, że poruszona przez nas kwestia powinna być przedmiotem troski samorządów oraz lokalnych społeczności. W ich gestii leży podjęcie odpowiednich decyzji w sprawach nazewnictwa”. -Oczywiście, że jest to nazwa wstydliwa, którą w miarę szybko trzeba byłoby doprowadzić do momentu, kiedy zniknie. Z drugiej strony było również robione spotkanie z mieszkańcami. Ale to jest kwestia konsekwencji dla mieszkańców, bo muszą oni ponieść koszty związane z tymi zmianami. O ile wymiana dowodu osobistego nie stanowi większego problemu, o tyle wymiana dokumentów już tak. Jeśli jest rolnik (a są w tym rejonie rolnicy), który ma po kilka ciągników i kilka przyczep to przerejestrowanie tego stanowi dosyć poważne obciążenie i tu jest mniej sympatyczna strona medalu, bo nie ma możliwości, aby mu to zrefundować. Jeśli chodzi o chęć to niewątpliwie ta nazwa zniknąć powinna - skomentował sytuacje wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski. Na pytanie czy były podobne sytuacje Cieszkowie odpowiedział: - Mieszkam w Cieszkowie od roku 1988 i nie pamiętam sytuacji, aby były zmieniane nazwy ulic w Cieszkowie. W większości są nazwy neutralne jak Owocowa, Agrestowa, Porzeczkowa, ale jest też Chrobrego, Piastowska, Kościuszki. Jedyna ulica, która budzi słuszne kontrowersje to ulica Świerczewskiego. Kim był generał broni Karol Świerczewski? Najbardziej kojarzony jest z banknotem o nominale 50 zł z okresu PRL. Urodził się 22 lutego 1897r. w Warszawie. Był żołnierzem Armii Czerwonej w czasie rewolucji październikowej. Na własną prośbę w czasie wojny polsko-bolszewickiej został skierowany na Front Zachodni. Pod pseudonimem „Walter” walczył w wojnie domowej w Hiszpanii kierując kolejno 14 brygadą międzynarodową i 35 dywizją. W czasie tworzenia Ludowego Wojska Polskiego był zastępcą dowódcy I Armii Wojska Polskiego, twórcą i dowódcą II i III Armii WP. Zginął od kul ukraińskich nacjonalistów pod Jabłonkami 28 marca 1947r. Był doktorem nauk wojskowych, generałem broni WP i generałem-pułkownikiem Armii Czerwonej. Generał Stanisław Popławski (inny komunista) wspominał go tak : „Wierny syn klasy robotniczej (…) [gdy] Świerczewski znalazł się w Rosji i zetknął się z rewolucjonistami - marksistami. Razem z nimi prowadził aktywną walkę polityczną z samowładztwem, walkę o sprawę klasy robotniczej”.

News Krotoszyn [dostęp: 17 września 2011r.]
Rzecz krotoszyńska nr 38 (856) str. 9 "Wstydliwa nazwa ulicy"
Po publikacji tego materiału okazało się, że w powiecie jest jeszcze kilka ulic podobny:
Sulmierzyce - ul. Świerczewskiego i XXX-lecia PRL.
Cieszków - ul. Waryńskiego.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wstydliwi Patroni

Post autor: Match »

Waryński to raczej neutralny jest, sprowadzanie go doroli symbolu - reliktu PRL wydaje mi się niesłuszne.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Wstydliwi Patroni

Post autor: toldo »

Ok, Waryńskiego darujemy, ale Świerczewski?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wstydliwi Patroni

Post autor: Raleen »

Świerczewski już jest mniej neutralny, chociaż raczej był żołnierzem niż kim innym i dowodził armią ludowego wojska polskiego (niektórzy nie lubią tego ludowego dlatego tak sobie z małej litery piszę). Z tym, że gdyby wziąć pod uwagę najnowsze dane o tym jak dowodził np. w walkach pod Budziszynem, to też należałoby go zdjąć.

Co do Waryńskiego i Świerczewskiego - w III RP drukowali jeszcze do czasów denominacji banknoty z ich podobiznami, moja mama pracowała w budżetówce a ja byłem wtedy w dość młodym wieku, a że były już wtedy niewiele warte z powodu szalejącej inflacji, to mi zostawiali i dziś mam nawet sporo, takich w stanie świeżo z prasy drukarskiej, właśnie wyszłych w tym okresie. Ale to tak przy okazji :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Wstydliwi Patroni

Post autor: Dżenesh »

Raleen pisze:Co do Waryńskiego i Świerczewskiego - w III RP drukowali jeszcze do czasów denominacji banknoty z ich podobiznami, moja mama pracowała w budżetówce a ja byłem wtedy w dość młodym wieku
Dobra nie pytam ile masz lat... :D

Ad rem
W okolicach mojego rodzinnego miasta jest taka mała mieścinka Bielsk. Tam to dopiero czas się zatrzymał. Są ulice Armii Czerwonej, Rewolucji Październikowej, Marcelego Nowotki, Karola Świerczewskiego...
Brakuje jeszcze innych socjalistycznych "bohaterów" i "patronów" – Himmlera, Goeringa, Walecznych SS-manów...
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: Raleen »

Dżenesh pisze:Dobra nie pytam ile masz lat... :D
Poprawiłem, lapsusy zdarzają się i mi jak widać.

Ad rem
W temacie takich socjalistycznych bohaterów, ja mogę tylko powiedzieć, że od czasu do czasu pojawia się kwestia ulicy Obrońców Monte Cassino.

Zresztą co do Armii Czerwonej - co tu daleko szukać. W Warszawie na Pradze, w dość centralnie położonym miejscu tej części stolicy stał do niedawna pomnik tzw. czterech śpiących, nie wiem nawet jaka była dokładna nazwa, ale chodziło oczywiście o wdzięczność dla Armii Czerwonej za wyzwolenie. Tak, że nie trzeba nawet daleko szukać w Krotoszynie czy gdzie indziej. A co do tej mieścinki Dżenesh, jeszcze pytanie jaka opcja polityczna dominuje w tamtejszym samorządzie - to być może pomogłoby wyjaśnić ten fenomen :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: AWu »

Ja bym nie wchodził w światopoglądy. W naszym kraju nie ma raczej enklaw komunistów (choć zdarzają się po drugiej stronie - enklawy bardziej religijne i prawicowe ).
Natomiast to świadczy o tym, że mieszkańców i ich przedstawicieli nie zajmuje polityka historyczna tylko bieżąca :>

IMHO to niezdrowe podniecanie się jest, jakby to była ulica Stalina albo Berii (Dzierżyńskiego nie wymieniam bo uważam go za największego polskiego bohatera XX wieku - nikt tylu rusków nie wytrzebił co on).

Co do Armii Czerwonej czy Świerczewskiego też nie jest to jakiś wielki dramat, jakby było NKWD to mógłbym się zbulwersować, ale tak to mi wisi, a skansen ciekawy i pamiątka historyczna :)
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: Match »

Mam podobne zdanie, tak samo nie oburza mnie pomnik czterech śpiących na Pradze - cieszę się, że po remoncie wróci. Ot, nieszkodliwy relikt przeszłości.
Za to pomnik Rokossowskiego czy Żukowa byłby już zdecydowanie czym innym, w tym samym kontekście ulica Świerczewskiego moim zdaniem powinna dostać inną nazwę, choć jeśli mieszkańcy chcą na takiej mieszkać - może mi się to nie podobać, ale ich wola.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: AWu »

Szczerze mówiąc wspominam ma 10 lat życia przy ulicy 50 lecia rewolucji październikowej lepiej niż kolejne 10 przy Senatorskiej jesli liczymy tylko patronat :>

W Krakowie rozwalili zdaje się Koniewa dzięki któremu nie było szturmu na miasto...
Ot wdzięczność :>
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: Jarek »

A Dworcow i Kwiatow ?
Obydwaj mają u nas swoje ulice, w większości miast też, a ja do tej pory nie wiem kim byli ci Rosjanie ;)
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: Cisza »

Ręce precz od Waryńskiego !!!

W Warszawie jakieś bałwany chciały swego czasu zmienić ul. Waryńskiego i Okrzei !!!
Okrzeję w dodatku chcieli zastąpić jakimś biskupem, który jak się okazało słał wiernopoddańcze listy do cara.

W Gdyni kolejni idioci (nie potrafię ich inaczej określić) zlikwidowali ulicę Czerwonych Kosynierów.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: AWu »

Cisza pisze: W Gdyni kolejni idioci (nie potrafię ich inaczej określić) zlikwidowali ulicę Czerwonych Kosynierów.

Zmienili na Straszliwej męki pańskiej ?
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: Match »

To się nazywa prawicowa masakra...
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: Raleen »

AWu pisze:Ja bym nie wchodził w światopoglądy. W naszym kraju nie ma raczej enklaw komunistów (choć zdarzają się po drugiej stronie - enklawy bardziej religijne i prawicowe ).
Natomiast to świadczy o tym, że mieszkańców i ich przedstawicieli nie zajmuje polityka historyczna tylko bieżąca :>

IMHO to niezdrowe podniecanie się jest, jakby to była ulica Stalina albo Berii (Dzierżyńskiego nie wymieniam bo uważam go za największego polskiego bohatera XX wieku - nikt tylu rusków nie wytrzebił co on).

Co do Armii Czerwonej czy Świerczewskiego też nie jest to jakiś wielki dramat, jakby było NKWD to mógłbym się zbulwersować, ale tak to mi wisi, a skansen ciekawy i pamiątka historyczna :)
Ja w mojej wypowiedzi nie widzę żadnego wchodzenia w światopoglądy AWu, co więcej, nawet jestem się w stanie do pewnego stopnia z Tobą zgodzić. Bynajmniej mnie to też nie bulwersuje, jak usiłowałeś zasugerować, ale rozumiem, że w internecie niedopowiedzenia bywają wieloznaczne i w tym przypadku przyniosły mocną nadinterpretację tego co pisałem.

Co do zbadania sympatii politycznych lokalnego samorządu, też nie było to pisane z tezą - ot stwierdzenie faktu. Myślę, że ciekawie by było, gdyby się okazało, że tam wcale nie lewicowi samorządowcy dominują (co jak znam samorządy jest możliwe - tzn. takie pozornie bezsensowne połączenie, że niby jakaś partia ma pewne założenia programowe, a w praktyce jest zupełnie inaczej, ale nie chcę już w to wchodzić).

Zresztą tak naprawdę sam znalazłeś być może najsensowniejsze wytłumaczenie (być może - bo obracamy się w sferze przypuszczeń):
AWu pisze:Natomiast to świadczy o tym, że mieszkańców i ich przedstawicieli nie zajmuje polityka historyczna tylko bieżąca :>
Ja na to wszystko patrzę z dystansem, i co zabawniejsze, wydaje mi się, że większym od Ciebie (na podstawie tego co piszesz).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wstydliwi patroni

Post autor: AWu »

jeszcze pytanie jaka opcja polityczna dominuje w tamtejszym samorządzie
Jak to nie jest wejście w światopogląd jako wyjaśnienie zjawiska, to ja nie wiem co to jest..
Match pisze:To się nazywa prawicowa masakra...
Nie masakra a kabaret :)

http://www.youtube.com/watch?v=irEpHqSt3Mo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”