Pancerne nowości ze Wschodu

Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Darth Stalin »

Jakoś przetrzymała dwie wojny światowe, domową i rewolucję, a nawet częściowy rozpad ;) (za to jedna taka monarchia eks-kolonialna może się jeszcze bardziej rozdrobnić... :lol: ).


A tak przy okazji:

Panowie, jeśli faktycznie „prawdziwa” wieża T-14 (tzn. „cytadela”) wygląda tak, jak na wrzucanych tu fotoszopowych spekulacjach, to między bocznymi ścianami tej wieży a blachami zewnętrznej maskownicy jest jeszcze min. 30 centymetrów wolnej przestrzeni, w którą można upakować skol’ko ugodno modułów pancerza specjalnego, niechby nawet odchylonych od pionu o jakieś 15-20 stopni i od osi wieży o jakieś 30-35 stopni (nb. czemu przedni pancerz „cytadeli” na owym fotoszopie jest pionowy? przecież można go odchylić i od pionu i od osi wieży... i wręcz doprowadzić prawie do samej powierzchni owej maskownicy). I prawie całe wnętrze tej „blaszanej puszki” (powyżej rur Afganita i kawałek za nimi aż do bocznej ściany „cytadeli”) się nam wypełni dodatkowym pancerzem osłaniającym działo z mechanizmami, tudzież zabezpieczającym od góry magazyn amunicji.

Obrazek

http://zapodaj.net/images/ce84f06accdd9.jpg

IMHO to będzie konieczne, choćby po to żeby osłonić celownik działonowego (np. obłożyć go modułami z boku i z góry).

Poza tym wcale się nie zdziwię, jak zlikwidują te „kulołapki” z przodu i moduły sensorów Afganita zamontują na równo z powierzchnią maskownicy, żeby była płaska powierzchnia (a za nimi można wtedy dać moduły pancerza specjalnego).

Przy czym wyobrażam sobie te moduły na kształt (i z grubsza wymiar? chociaż może nieco mniejszy?) ERA z T-90/T-72B3 czyli standaryzowane prostokątne/kwadratowe panele. Nic wybuchowego, za to konstrukcyjnie coś na kształt kanapki bocznego pancerza wieży Abramsa.
I wtedy działo naszej Armaty będzie miało z boków osłonę o fizycznej grubości 40-60 centymetrów (z grubsza licząc; może i więcej), a sprowadzonej pewnie jeszcze więcej. Do tego tenże pancerz jako odchylony od pionu bardzo ładnie zabezpieczy od góry magazyn amunicji.

A blaszana maskownica ułatwi mycie, odkażanie, osłoni elementy mocowane na zewnątrz „cytadeli” od uszkodzeń mechanicznych itp.

Dlatego gdyby jednak Rosjanie uznali, iż liczenie li tylko na „problem z trafieniem w mały cel w postaci „cytadeli” z działem” nie daje wystarczającego zabezpieczenia, to mogą tą „cytadelę” obłożyć pancerzem jak im się żywnie podoba – bowiem konstrukcja tej wieży całkiem nieźle to umożliwia.
I w dodatku potencjalni przeciwnicy nie będą mieli pewności „co jest pod tą blachą i ile tego jest?”

Mam nadzieję, że zainteresowani userzy zrozumieli, o co mi chodzi...
Awatar użytkownika
Frederick
Sous-lieutenant
Posty: 356
Rejestracja: niedziela, 19 września 2010, 12:02
Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
Been thanked: 13 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Frederick »

Jakoś przetrzymała dwie wojny światowe, domową i rewolucję, a nawet częściowy rozpad ;) (za to jedna taka monarchia eks-kolonialna może się jeszcze bardziej rozdrobnić... :lol: ).
Przypomnij mi ... ktoś tu w temacie mówił o *pobożnych życzeniach* ... któż to był? Naprawdę chcesz porównac Rosja modelu 1913 roku z Rosją modelu 2015 roku ? Czy może chcesz policzyc ile w tych dwóch wojnach i jednej rewolucji Rosja straciła swoich ... powiedział bym obywateli, ale dla Rosji 20go wieku to słowo nie pasuje. Co by powiedział car Aleksand III jak by się dowiedział że w wieku XXI Rosja będzie właczyc o Ukrainę ... nie Konstantynopol czy nowe porty nad Bałtykiem , tylko o Mariupol.

Tak że ona nie przetrzymała, ona tylko z opóżnieniem i bardzo ciężko we wałsnej krwi przechodzi powoli takie same doświadczenia jak i wszyscy inni. I zakończy bardzo żle ta Rosja która teraz istnieje bez wątpienia, po czym tak samo nieunikniono chocz i ze spóznieniem sie odrodzi w innych już formach. To jest ewolucja. ...

Co dotyczy Armaty to można duzo mówic o tym co tam może byc w środku ... ale prawda jest taka że tylko czas to pokaże. Teraz to bez sensu bo równie dobrze tam może jeszcze niczego nie byc.

Mówiąc o tym że mam pewne wątpliwości co do realnych możliwości armii rosyjskiej , ja o tym moge mówic ponieważ sam jestem ze wschodu na 75 % krwi uralskiej ( pozostałe 25 tatarskiej ) ... znam nieco tą mentalnośc tam panującą i nieco lepiej od ciebie ją rozumiem. Każdy starszy męszczyzna w mojej rodzinie złuzył w armii radzieckiej. Naprzykład ... mój ojciec służył w jednostce lotnictwa obrony przeciwlotniczej , nie wiem jak dokładnie ona się nazywała. W kazdym razie był tam w obsłudze wieszając rakiety na najnowsze na tamta epokę MIGi ( a wieszali je oni tłumem tam trzymając na własnych karkach ) i robiąc różne inne rzeczy. Była to jednostka znajdująca się stale w 100 % gotowości bojowej gdzie piłoci cały czas patrolowali niebo. Był to rok 1984 czyli zaraz po rządach Andropowa i daleko jeszcze od upadku końca 80ch. No albo przynajmniej parę lat przed ... Jednoczesnie stan jednostki który mi opisuje ze wspomnień nie wskazuje raczej na to że była to jednostka w pełni gotowa do boju ( choczaż musiała byc ). Mieli tam tłumnie dagestanców, czeczenów i innych ciekawych osobowości duża częsc z których nie umiała ani liczyc ani pisac ... i dopiero tam się jakoś się uczyła, i to na zajęciach gdzie teoretycznie uczono ich budowy MIGów i ich pocisków ... Ci z Dagestana to ich wogóle łapano gdzieś tam pod sklepami w miastach gdzie oni przyjeżdżali raz na miesiąc z gór żeby kupic cukru i jeszcze tam coś. Facet poszedł do sklepu i wrócił za 2 lata. Tak że nic dziwnego że w jednosce mieli przypadki ... kiedy jakiemuś dybilowi nakazano szyszczenia samolotu ( nie znam się co i jak tam się czyści ) ale faktem jest to że kolega ojca z obsługi pod czas tego ( czyszczenia włazł do kabiny i strzelił przez przypadek krzesłem pilota wraz z sobą po czym się rozbił na śmierc o dach angaru. Pijaństwo w jednosce głównie w szeregach oficerów było totalne ... poziom dyscypliny nijaki. To samo dotyczyło różnych chorych ... po rosyjsku to się nazywa *nie ustawnych* stosunkach w jednosce.

I to był dobry jeszcze 1984 rok w armii radzieckiej. Oczywiście jednostki się różnią ale to nie była jednostka najgorsza ... I nie ma podstaw myslec żeby stan armii roysjkiej i jej morlna i dyscyplinarna degradacja były mniejsze. Wprost na odwrót.
Tak że ... smiem miec wątpliwości co do tego co realnie armia rosyjska potrafi ...

i jednocześnie wcale sienie dziwie takim wiadomoscią jak ta naprzykład ...

http://www.vesti.ru/doc.html?id=2564584&2564584

Gdzie jak sie okazuje rosyjski Alpha Bank idzie do sądu wymagając uznania URALWAGONZAVODa bankrótem nie zdolnym do spłacenia swoich niemałych kredytów. To się dzieje teraz w tej samej chwili kiedy czołgi produkowane przez URALWAGONZAVOD takie jak ARMATa jeżdzą ( albo nie zawsze jeżdzą ) na defilydach i są omawiane na róznych forach.
to jest jakijś błąd że się urodziłem w XX wieku...

http://oldguard.ucoz.com/
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: renald »

Darth Simba pisze:To kiedy ta Rosja upadnie? :mrgreen:
Zaraz po tym jak w krainie Szuchewycza będzie druga Japonia :mrgreen:

Patrzę kilka postów wyżej.

Każde Państwo może upaść, rozpaść się i jeszcze jakie tam były użyte przymiotniki.
Ale jeśli chodzi o czynniki gospodarcze, to warto dostrzegać różnicę pomiędzy recesją, a rozpadem kraju. W przypadku Rosji mamy wiele negatywnych determinantów wzrostu gospodarczego – sankcje, ceny ropy, atak walutowy wraz z ogólną aprecjacją dolara. Są one bezdyskusyjne i szeroko komentowane. Rosję czeka recesja i pewnie usłyszy się jeszcze niejedną wiadomość o bankructwie firmy, czy banku.

Ale są też inne, fundamentalne dane – dług publiczny do PKB, deficyt budżetowy, nadwyżka w handlu zagranicznym, bezrobocie – one nie dają złego obrazu sytuacji gospodarczej. Nie spotkałem się z rzetelną, negatywną oceną fundamentów rosyjskiej gospodarki. Może z umiarkowaną ze względu na strukturę PKB, duży zagraniczny dług korporacyjny i parę innych czynników. Są kraje z gorszymi wskaźnikami, które radzą sobie doskonale z cyklami koniunkturalnymi. Można zastanawiać się jak długo w Rosji będzie miało miejsce zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego, ale wieszczenie jakiegoś rozlatywania się jest dziwne.

To jest wątek o prawdopodobnie przełomowym modelu czołgu podstawowego. Odnoszę wrażenie, że posty Fredericka są coraz bardziej tendencyjne. Mamy zamknięte podforum. Może umieścić tam nowy temat z bulwarowymi analizami gospodarczymi i opisami gwałtów i pijaństwa Rosjan na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat? Można go nazwać na przykład „skuś baba na dziada”.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: elahgabal »

A propos przełomowego modelu.
Przeczytałem wczoraj na pewnym popularnym portalu informacyjnym, że dociekliwi (złośliwi?) internauci dopatrują się w tym cudeńku elementów z kartonu. Popatrzyłem na zdjęcia i żywcem nie wiem, czy to siła sugestii, czy też faktycznie wieża wygląda dziwnie, jeśli chodzi o użyty materiał?
Nie chodzi mi o to, żeby się wyzłośliwiać, ale chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z biegłości Kremla w kwestiach propagandowych.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Marcin2501
Major
Posty: 1197
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 11:33
Lokalizacja: z miasta Łodzi

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Marcin2501 »

elahgabal pisze:Przeczytałem wczoraj na pewnym popularnym portalu informacyjnym, że dociekliwi (złośliwi?) internauci dopatrują się w tym cudeńku elementów z kartonu. Popatrzyłem na zdjęcia i żywcem nie wiem, czy to siła sugestii, czy też faktycznie wieża wygląda dziwnie, jeśli chodzi o użyty materiał?
To co widać, to faktycznie stosunkowo cienka obudowa wieży "właściwej" (chociaż z pewnością nie z kartonu). Kryje zapewne kable, różne czujniki, kamery itp. Silnie opancerzona wieża "właściwa" chroniąca działo, znajduje się wewnątrz i jest praktycznie niewidoczna.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Darth Stalin »

Proponuję lekturę porządnego tekstu naprawdę kompetentnego autora (kto kojarzy "militarystę" ten wie, o kogo chodzi):

http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... -generacji

a tutaj o wcześniejszych pracach, których efektem jest T-14:

http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... ewolucyjne

http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... ewolucyjne
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: elahgabal »

Oświećcie proszę laika:

https://www.youtube.com/watch?v=5uteVoI5DFo

Takie bujanie się po strzale to norma dla sprzętu pancernego?
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Darth Stalin »

Generalnie to owszem. Moc owego "bujania" zależy od masy czołgu i siły odrzutu.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: RAJ »

https://www.rt.com/politics/318368-we-n ... -of-tanks/

Szykują się do zdalnie sterowanych T90.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: elahgabal »

Może nie do końca jeszcze nowości, ale do wątku może się załapać:

http://nt.interia.pl/raporty/raport-woj ... t102196287
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: RAJ »

Można odnotować, że analiza bojowych działań USA i krajów NATO doprowadziła do rozwijania w Chinach koncepcji związków zadaniowych, a więc modułowych grup bojowych, organizowanych na bazie brygady, pod konkretne zadania taktyczno-operacyjne. Co więcej, zwraca się dużą wagę nie tylko na mobilność strategiczną jednostek i szybkie osiąganie stanu gotowości bojowej, ale także na sprawną łączność, pozyskiwanie i analizowanie informacji, wydajniejszy system dowodzenia itd.
To taki przyczynek do tej dyskusji w wątku o grupach bojowych.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Torgill »

http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... h-czolgach

Stare, ale czy ktoś wie, czy te termowizory są/były dalej dostarczane?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Darth Stalin »

Torgill pisze:http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... h-czolgach

Stare, ale czy ktoś wie, czy te termowizory są/były dalej dostarczane?
Nie są.
Rosjanie produkują wszystkie komponenty w całości i montują na swoich czołgach. W dodatku opracowali na ich podstawie swoje, co najmniej tak samo dobre, i też je seryjnie produkują. :ugeek:
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Torgill »

Darth Stalin pisze: Rosjanie produkują wszystkie komponenty w całości i montują na swoich czołgach. W dodatku opracowali na ich podstawie swoje, co najmniej tak samo dobre, i też je seryjnie produkują. :ugeek:
Dzięki za info.
Czyli kolejny raz Imperium Rzymskie nauczyło barbarzyńców produkcji dobrej broni ;)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Pancerne nowości ze Wschodu

Post autor: Darth Stalin »

Pytanie, kto tu jest bardziej prawowitym Imperium Rzymskim... ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”