Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

runnersan pisze: Czytając tam komentarze czasami się zastanawiam, czy niektórzy ludzie oglądając reklamę w TV, też tak zachwycają się oferowanymi proszkami i głoszą ich wyższość nad konkurencją, czy to tylko w tym przypadku?
Zachwycają się ci, którzy je kupili. To się nazywa dysonans poznawczy.
Pożyczonymi od sąsiada nie zachwycają się w ogóle.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Torgill »

http://www.defenseone.com/technology/20 ... d-topstory

Defense One krótko omawia angielską wersję naszej Koncepcji Obronnej.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: runnersan »

http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 82909.html

Ciekawe na ile takie pociągi dowodzenia mają jeszcze racje bytu w XXI wieku. Wiadomo transport wojska/zapasów koleją sens ma, ale te sale konferencyjne...
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Torgill »

runnersan pisze:http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci ... 82909.html

Ciekawe na ile takie pociągi dowodzenia mają jeszcze racje bytu w XXI wieku. Wiadomo transport wojska/zapasów koleją sens ma, ale te sale konferencyjne...
Wydaje mi się, że te wagony będą po to, żeby zawieźć żołnierzy na manewry w jakimś zaprzyjaźnionym kraju NATO, bez konieczności używania ciężarówek, autokarów lub samolotów. Widzę zatem ich zastosowanie głównie do okresu ćwiczeń i transportu na nie. Zresztą nie tylko do krajów NATO, ale lokalnie. 8 wagonów zmieści batalion wojska.
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: dixie75 »

PESA już odpisała, że nie jest zainteresowana. Może to jakaś ustawka pod Ceglorza?
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: cdc9 »

Oczywiście informacje z tego portalu można dezawuować. Dostatecznie wielu rzeczy nasłuchałem się w you tubie na blogach i filmikach "zaangażowanych".
Kto chce niech wierzy, kto nie, to nie.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/jak-wojs ... in/0nt2l19
Ja mieszkam wystarczająco blisko zniszczonych ziem i swoje zdanie mam. O jakich wizjach my tu dyskutujemy? Może jakieś gromy i do czegoś się nadają, ale reszta niech się rozwiąże i d..y ludziom nie zawraca oraz podatków nie bierze.
Defiladowe wojsko, jak husaria w XVIII wieku. :(
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Wielkie parady trzy razy w roku, jakieś święto co miesiąc, nie ma czasu na nic innego - trzeba ćwiczyć krok i kłaść nowy lakier na leciwe Twarde! Żołnierzom to weszło w krew i bez ćwiczeń nie potrafią improwizować ale bez obaw - jestem pewny, że "pokaz prac leśnych" niebawem dostanie swój rozdział w podręcznikach!

Tak poważnie mówiąc człowiek ma jeszcze w pamięci 1997. Raptem 20 lat temu.
Gdyby coś takiego się powtórzyło to ofiary śmiertelne będziemy liczyć w setkach czy tysiącach (zważywszy dodatkowo na kwestię śmigłowców)? Żołnierze nie radzą sobie z prostymi narzędziami... oby to przynajmniej nie byli saperzy tylko jacyś chłopcy-sztabowcy bądź inni kapelani.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Do tego dochodzi to, że wszystkie "prace" wykonywane były na pokaz, wtedy gdy miały być filmowane lub obserwowane przez wierchuszkę. No ale kto by chciał "zamiatać liście"?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: elahgabal »

Nie znam się toteż się zastanawiam: a żołnierze mają sobie radzić z piłami? Nie każdy służy chyba w oddziałach inżynieryjnych albo innych saperach?
Od tego jest straż pożarna zdaje się. I inne służby leśnicze. Wojsko to do układania worków z piaskiem, bo to prosta robota, która nie wymaga żadnych konkretnych umiejętności.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Skoro mieli piły i ciężki sprzęt inżynieryjny to znaczy, że pewnie były jednostki inżynieryjne.
Problem polega na tym, że wojsko robi na rozkaz. I tak powinno być.
A rozkazy były takie, że mieli czekać na wizytację, oraz pracować nie tam gdzie byli najbardziej potrzebni tylko tam gdzie byli najbardziej widoczni.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: cdc9 »

elahgabal pisze:Nie znam się toteż się zastanawiam: a żołnierze mają sobie radzić z piłami? Nie każdy służy chyba w oddziałach inżynieryjnych albo innych saperach?
Od tego jest straż pożarna zdaje się. I inne służby leśnicze. Wojsko to do układania worków z piaskiem, bo to prosta robota, która nie wymaga żadnych konkretnych umiejętności.
Każdy interesujący się u nas wojskiem, a już starsze pokolenie, to chyba bez wyjątku, wie, że w Chełmnie są SAPERZY. To jakieś 60 może trochę więcej kilometrów od Chojnic.
I ta jednostka istnieje! To 3. batalion drogowo-mostowy.
To do k..y nędzy :evil: oni nie umieją obchodzić się piłami? To niech naparzają siekierami!
To jak oni stawiają mosty i przeprawy? Ajfony i tablety to robią, czy jakieś drony?
Nie było żadnych trudności logistycznych, aby wręcz tego samego dnia ruszyć na pomoc. To jest BLISKO!
Nie wierzcie w idiotyzmy o sprowadzaniu jednostek ze wschodniej granicy. Specjalistyczna jednostka była na miejscu.
No, ale wystarczy wejść na stronę chełmińskiego batalionu, aby zobaczyć czym się zajmują: odznaczenia i defilady plus zajmowanie się samymi sobą.
Już nie piszę, że Chojnice i okolice są w środku między garnizonami z Bydgoszczy, Trójmiasta i Grudziądza, i na zdrowy rozum ruszenie tych sił to kwestia najwyżej godzin.
Prawda jest prozaiczna: w piątek po 15ej jednostki opustoszały i jedni pojechali na weekend, a inni przygotowywali się do parad - batalion z Chełmna defilował w Bydgoszczy 15ego, a potem była wystawa sprzętu, więc kto miał pomagać ...?
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: elahgabal »

cdc9 pisze:Każdy interesujący się u nas wojskiem, a już starsze pokolenie, to chyba bez wyjątku, wie, że w Chełmnie są SAPERZY.
I dlatego zawsze na początku zaznaczam, że się nie znam; żeby było wiadomym, że ja takich rzeczy nie wiem. :)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: cdc9 »

Może napisałem niezbyt jasno. :oops: Pisząc: "u nas" miałem na myśli nasz region, województwo.
Po prostu krew mnie zalewa gdy w mediach słyszę o relokacji wojsk po całej Polsce i kłopotach logistycznych. Akurat "u nas" wszystko jest na miejscu i wystarczyło tylko skorzystać.
Rytel, Lotyń, Chojnice, Czersk są teraz w woj. pomorskim, ale dawniej to było stare bydgoskie: ludzie z Bydgoszczy tam sami jechali pomagać i dojechali, tak samo i z Trójmiasta, a wojsko udawało głupa i teraz brednie opowiadają w mediach. Wstyd!
No i dlatego, ja tam żadnych wizji rozwoju nie widzę - tam nie ma żołnierzy z ich dobrymi i złymi cechami, tam są urzędnicy w mundurach od 7.30 do 15.30 z marzeniami o dobrej, wczesnej emeryturze.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Raz, nauczenie się podstaw obsługi piły łańcuchowej zajmie jakąś godzinę. Tutaj "saper" chyba nie potrafił jej nawet odpalić (stąd śmiech obserwatorów).

Dwa... to tylko piła łańcuchowa, nie wyrzutnia rakiet Newa. Nie wyobrażam sobie aby jakikolwiek szeregowy wojsk lądowych, zmechanizowanych, pancernych, specjalistycznych nie potrafił posługiwać się tak prostym narzędziem. Przecież nawet maskowanie pojazdów na pozycjach wymaga nacięcia gałęzi, niekoniecznie toporkiem.
W czasach wojska poborowego nie było takich problemów, każdy rekrut ze wsi znał podstawy obsługi i był wstanie nauczyć ich kolegi.

Teoretycznie wojsko zawodowe miało służyć utrzymywaniu świetnie wyszkolonych specjalistów, którzy poświęcają kilkanaście-dziesiąt lat swego życia służbie.
Jeżeli saperzy "zawodowi" z piłą sobie nie radzą to aż strach myśleć w kategoriach sprzętu bardziej zaawansowanego. Jak ta sytuacja prezentuje się w innych formacjach - nawet nie chcę myśleć. Pokaz to jedno, braki w elementarnych umiejętnościach drugie.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

http://fakty.interia.pl/prasa/news-fakt ... Id,2431375
Za 10 dni wojskowe śmigłowce ratunkowe przestaną patrolować wybrzeże Bałtyku - pisze "Fakt". Powodem jest wiek obecnych maszyn i brak nowych zamienników.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”