Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: nexus6 »

Jakie masy polecacie do formowania terenu? Ostatnio robiłem sobie pagórki i użyłem do tego masy rzeźbiarskiej DAS - średnio jestem z niej zadowolony, kiepsko mi się formowało no i nadaje się tylko do robienia niewielkich elementów jak właśnie np. pagórki. Na oku mam masę gipsową od woodland scenic, ale nie wiem czy przypadkiem nie jest ona głównie do robienia odlewów.
johnke11y
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2015, 20:06

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: johnke11y »

Styrodur. Łatwo wyciąć, po ukształtowaniu starczy przeszmerglować, potem piach z wikolem, kolorki ziemi i trawka.
Maciej Różalski
MALUJĘ FIGURKI: Cennik, galeria, zasady
Wykonuję i sprzedaję makiety terenów.Szczegóły na blogu.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: nexus6 »

Styrodur to ja używam - właśnie użyłem go do pagórków i na to masę rzeźbiarską dałem. Chodzi mi raczej o jakąś masę na duże powierzchnie. Styrodur to da się ociosać tak z grubsza - o jakiejś finezji w kształtowaniu terenu to raczej nie ma mowy.
johnke11y
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2015, 20:06

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: johnke11y »

nexus6 pisze:Styrodur to ja używam - właśnie użyłem go do pagórków i na to masę rzeźbiarską dałem. Chodzi mi raczej o jakąś masę na duże powierzchnie. Styrodur to da się ociosać tak z grubsza - o jakiejś finezji w kształtowaniu terenu to raczej nie ma mowy.
Szmergel, panie ;). starczy przelecieć papierem ściernym i masz już całkiem finezyjne ukształtowanie terenu.
Maciej Różalski
MALUJĘ FIGURKI: Cennik, galeria, zasady
Wykonuję i sprzedaję makiety terenów.Szczegóły na blogu.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: Fromhold »

Goła ziemia normalnie nie występuje w przyrodzie, chyba, że rozkopana lub świeżo orana.
Zwykły styropian też się nadaje, trzeba go naklejać na płytę MDF/HDF, uformować brzegi tak sytropianu jak i płyty. Następnie pokryć 1-2 warstwą ręczników papierowych nasączanych rozrzedzonym klejem. Potem malowanie i sianie trawy/roślinności. Żadna masa rzeźbiarska, ani piach nie są potrzebne, a do uformowania wystarczy ostry nóż (techniczny z łamanym ostrzem).
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: xardas12r »

Niemiecka prowincja.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: nexus6 »

Możecie doradzić jak pomalować słomiane dachy czy płotki - zastanawiałem się nad dwiema metodami - ciemniejszy podkład i drybrush we właściwym kolorze i druga podkład we właściwym kolorze i na to ciemny wash (po zastosowaniu uprzednim lakieru błyszczącego). Oglądałem w internecie jak ludzie malują - stosują dziesiątki warstw, wszystkie dostępne techniki jakie można tylko zastosować, a moim zdaniem wysiłek i tak nie jest adekwatny do efektu. Lubię jak jest prosto i pragmatycznie.


Gdzieś na wschodzie....

Obrazek
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: Przemos19 »

Szary podkład. Potem czarny preshading, na to bazowy i wash, na koniec drybrush.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: nexus6 »

A macie jakies własne patenty na 'przenośne' krzaczki. Zacząłem robić na podstawkach, ale to chyba nie jest dobre rozwiązanie. Czasami jak oglądam zdjęcia z różnych makiet, zwłaszcza te robione do podręczników battlegroupa, to mam wrażenie, że niska zieleń jest po prostu sypnięta na stół, na użytek sesji.
johnke11y
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2015, 20:06

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: johnke11y »

nexus6 pisze:A macie jakies własne patenty na 'przenośne' krzaczki. Zacząłem robić na podstawkach, ale to chyba nie jest dobre rozwiązanie. Czasami jak oglądam zdjęcia z różnych makiet, zwłaszcza te robione do podręczników battlegroupa, to mam wrażenie, że niska zieleń jest po prostu sypnięta na stół, na użytek sesji.
Chyba najczęściej jest tak, jak piszesz - sypnięta "luzem". Jednakowoż sobie robię tak, że przyklejam do podkładek odpowiedniej średnicy. Wystarczy zadbać, by zielone wystawało za obrys podkładki i fajnie wygląda, a przede wszystkim nie sypie się.
Maciej Różalski
MALUJĘ FIGURKI: Cennik, galeria, zasady
Wykonuję i sprzedaję makiety terenów.Szczegóły na blogu.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: Torgill »

johnke11y pisze:
nexus6 pisze:A macie jakies własne patenty na 'przenośne' krzaczki. Zacząłem robić na podstawkach, ale to chyba nie jest dobre rozwiązanie. Czasami jak oglądam zdjęcia z różnych makiet, zwłaszcza te robione do podręczników battlegroupa, to mam wrażenie, że niska zieleń jest po prostu sypnięta na stół, na użytek sesji.
Dwie metody:
1. Można skleić ciepłym klejem trochę grubego flocka, żeby zrobić z tego większe grudki, nawet ukształtować je na krzaki. Podstawek nie trzeba, po prostu kładzie się to na polu bitwy.
Sypnąć samym flockiem, najlepiej dwoma kolorami. Polecam jak najgrubszy - łatwiej zbierać. Dobrze to wygląda.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: Umpapa »

http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: Torgill »

Ukończyłem pierwszą serię murków do BW-Lee. Tak one wyglądają:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek







Obrazek
Wzór - oryginalny mur z pola bitwy pod Gettysburgiem. Źródło: https://www.gettysburgdaily.com/a-wall- ... ers-grove/
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: nexus6 »

Tak jak mi radzono użyłem do robienia krzaczków kleju na gorąco, a o to pierwsze eksperymenty.


Obrazek

Obrazek

Na kartce papieru nasmarkałem kleju, na to szybko garść zieleni, uklepałem, otrzepałem, potem gdzie niegdzie poprawiłem, aby zrobić wyższe krzaczki. Na końcu obdarłem papier. Tam gdzie się nie przykleiło podmaluje się, albo doklei, ale już innym klejem
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: Torgill »

nexus6 pisze:
Na kartce papieru nasmarkałem kleju, na to szybko garść zieleni, uklepałem, otrzepałem, potem gdzie niegdzie poprawiłem, aby zrobić wyższe krzaczki. Na końcu obdarłem papier. Tam gdzie się nie przykleiło podmaluje się, albo doklei, ale już innym klejem
Prima sort :)
Dla bardziej naturalnego wyglądu polecam flock w dwóch lub trzech kolorach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”