Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Dioramy-Makiety=Nasze pole bitwy

Post autor: Borsuk »

Witam. Nie zauważyłem aby poruszono tu tematu dosc istotnego dla tego własnie postawiłem ten poust. Możecie tu umieszczac swoje doswiadczenia z tym tematem związane i umieszczac tu swoje pomysły. Odpowiem na pytania, pomoge, doradze:)
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Zacznijmy ?Pole bitwy.
Pomysł pierwszy dla mniej bogatych:
Zwykły stół +materiał do przykrycia najlepiej polar zielony.
Najbardziej przypomina trawę. Cena około 50zł
Obrazek


Pomysł drugi dla bogatych:
Tablica korkowa o wymiarach 120x90cm ?cena 80zł
Mata zielona z firmy faller sztuk 2 koszt za sztukę ok.40zł
Naklejamy matę na tablice i można grac.
Jak skończymy wsuwamy za szafę i nam nie zawadza.
Razem koszt 160zł trochę dużo, ale profesjonalne pole walki.
Polecam sie. :D
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 marca 2008, 23:21 przez Borsuk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Adamdo
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: niedziela, 26 listopada 2006, 15:54
Lokalizacja: Tychy, Śląskie
Kontakt:

Post autor: Adamdo »

:arrow: płyta wiórowa 160x120 grubość 0.8-1.8 - 25-40 zł
:arrow: gruby sturodur (można poprosić jak ktoś ma budowę o odsprzedanie, najlepszy materiał na makiety różnorakie) - jeden arkusz nie wiem ale może coś nawet z 30zł
:arrow: gips - nie wiem ile to kosztuje ale zawsze się znajdzie gdzieś w piwnicy
:arrow: piasek - z piaskownicy, albo z pudeł na piasek w zimę, koniecznie wyprażony i "przesitkowany"
:arrow: sporo wikolu - nawet z 30 zł
:arrow: dwie puszki farby emalii akrylowej (jedna brązowa i jedna ciemny żółty, w razie potrzeby więcej) - do 30 zł
:arrow: trawka elektrostatyczna - do 30zł
:arrow: jakieś mchy, drzewka, drogi,wg uznania - też do 30 zł
:arrow: dwa pędzle (jeden do wikolu, jeden do farb)
:arrow: pomoc kolegi - bezcenne
Jak widać koszta spore, cena dochodzi do 190zł (zazwyczaj jest taniej, bo dużo materiałów jest w domu), ale warte swojego efektu
Należy na starcie powiedzieć, że zazwyczaj jak się zrobi stół to nie można zmieniać ustawienia terenów, ale jak ktoś chce to może zrobić odpowiednio ruchome części wg uznania.

Ze styroduru wycinamy górki, wzniesienia, skałki, nawet z cienkich kawałków domki itp, później przyklejamy je do płyty, w odpowiednich miejscach umieszczając drzewka. Całość gipsujemy. Po wyschnięciu gipsu rozprowadzamy pędzlem po powierzchni wikol i nakładamy równomiernie piasek - teraz jest potrzebny kolega - i po wyschnięciu, podnosząc stół, strzepujemy resztki piasku. Teraz (można wcześniej nałożyć podkład, ale nie jest to potrzebne) malujemy piasek na brązowo (nie musi być całkowicie pokryty farbą), a potem suchym pędzlem (drybrush) żółty by otrzymać efekt ziemi (do koloru piasku potrzeba oczywiście innych kolorów). W odpowiednich momentach należy doklejać inne elementy typu droga, drzewa, mchy i takie tam.
Stół jest gotowy do gry :)

Sposób na szybko i tanio:
Płyta wiórowa
Mata zielona z małym włosiem np. firmy Komfort
Nity, tacker itp
Cena do 60 zł, taki stół mam w domu, i jest naprawdę dobry
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Ciekawe, choć nie nowatorskie. Może powiem, że pomysł ok. ale biorąc przykład z profesjonalnych klubów nie opłaca się robić grubego podłoża z płyty i styroduru. Mój przykład nr2 jest w sam ras ponieważ tablica jest lekka a płyta ciężka. Jestem z zawodu stolarzem i zawsze dążę do tego aby elementy dioramy były jak najlżejsze. To pomaga w transporcie np. z domu do klubu na zawody. Ale jeśli masz duży dom to jak najbardziej polecam ten twój pomysł. :D
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Adamdo
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: niedziela, 26 listopada 2006, 15:54
Lokalizacja: Tychy, Śląskie
Kontakt:

Post autor: Adamdo »

to raczej jest rozwiązanie dla sklepów, ale i np u mnie w pokoju może taki powstać - co to za problem obrócić i postawić pod ścianą - nie dość że się nie kurzy to jeszcze mało miejsca zajmuje
Gruby ma być dlatego, bo jak ktoś się o niego oprze to się nie załamie :)
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Czyli podstawę mamy załatwioną:)
Przejdźmy do budowy terenu i budynków.
Co będzie nam potrzebne:
1.Narzedzia
2.Artykuły budowlane
3.miejsce do pracy
Ad1. Zestaw małych pilników kosztuje ok.4zł jeśli ktoś daje 7zł nie kupować (jakieś debile).
Pincety zestaw kosztuje 7zł –polecam
Cęgi do drutu lub kombinerki =toolskit –polecam
Nożyczki, szpachelka aluminiowa, pędzelki duży i mały oraz szeroki większy do dużych powierzchni. Kubek na wodę. Farbki plakatowe, farbki akrylowe, podkład czarny i biały w spreju, lakier bezbarwny do włosów ten z nr5. ołówek,linijka, czarny marker, skalpel, brzeszczot, chyba wszystko w tym podpunkcie.
Ad.2 A teraz do sklepu na zakupy. 1.Styrodur grubość 1,5cm koszt 30zł. Jeśli 5cm to 50zł zawsze sprzedają w wymiarach 120x90 cm.
2.Szpachla gipsowa gotowa 5zł za kubełek 500ml.
3.Tasma papierowa maskująca koszt 2zł. 4.Płyta piankowokartonowa koszt za wymiary 120x90 to 30zł o przekroju 5mm.
Posypki z firmy Hulacki koszt 4zł + glony zielone i krzaczki 4zł za opakowanie. Druty miedziane cienkie 1mm lub 2mm, klej w sztyfcie na gorąco-pudełko 5zł za 6szt. Klej polimerowy we flaszce cena 5zł + wikol we flaszce 4zł. Mata zielona z trawą statyczną 40zł.Chyba wszystko jak sobie cos przypomnę to dopisze.:)
Ad.3 Stuł przykryty starymi gazetami aby nic nie uświnić wiecie żona leje cza uważać:) Dobrze oświetlone pomieszczenie z możliwością otwarcia okna no chyba, że lubicie wąchać(białe myszki i różowe słonie) :D .
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Budynki.
Mamy już to co napisałem? Tak? To fajnie możemy się zabierać do roboty.
Przygotowujemy miejsce pracy. Najlepiej stuł będzie trochę precyzyjnej roboty. Następnie potrzebujemy izolacji od blatu stołu.
Będziemy ciąć skalpelem. Co nam będzie potrzebne:
1.Skalpel 2.Płyta piankowo kartonowa (cienka pianka o grubości 5mm oklejona z obu stron białym kartonem Bristolem używana przez fotografów jako antyrama). 3.Ołówek dobrze zaostrzony +gumka do mazania. 4.Szpachla gipsowa w wiaderku i szpachelka do jej rozprowadzenia. 5.Zeszyt lub blok rysunkowy. 6.Klej polimerowy. 7.Farby akrylowe i plakatowe. 8.Linijka i ekierka:)
Hym chyba wszystko? Jakby co podczas wykonywania dopisze resztę.
Najpierw planujemy co to będzie za budynek czy ruina czy cały czy z wnętrzem czy atrapa. Aby poznać ten system zacznę od ruin.

1.Bierzemy płytę piankową (u nas to po prostu pianka) i wycinamy podstawę pod ruiny. 2. Teras ołówek do łapy i ekierka- rysujemy ściany na piance na razie całe czyli prostokąty(zawsze robimy ściany całe jako elewacje budynku razem z piętrami). 3. Rysujemy po wyciętych całych ścianach planując jak będą postrzępione i gdzie będzie ich brakować. 4.Teraz skalpel w ruch wycinamy to co nam zbędne ze ścian nadając im kształt poniszczonych. 5.Teraz szpachelka i szpachla-bierzemy gips i roznosimy szpachelką po ścianach. Nie przesadzajcie z grubością jeśli będzie za grubo to papier ścierny 240 załatwi sprawę. 6.Po wyschnięciu szlifujemy krawędzie ścian (te które się stykają) 7.Nanosimy fakturę na ściany(dziury po pociskach, odpadnięty tynk wystające cegły) przy użyciu malutkiego śrubokręta płaskiego lub x (wypróbujcie obydwa warianty) 8. Teraz naklejamy ściany na podłoże i razem do kupy. 9.Malujemy całość. 10.Bawimy się w dodatki czyli kamyki podłogi z balsy spalone połamane dachówki itd. I to cały sposób prawda że łatwe?
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Adamdo
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: niedziela, 26 listopada 2006, 15:54
Lokalizacja: Tychy, Śląskie
Kontakt:

Post autor: Adamdo »

płyta piankowa to inaczej plasticard lub PCV miękki?
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

poprostu pianka i już (antyrama mówi sie jak pytacie oto)
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Dzis wieczorem kolejna dawka nowinek technicznych:)
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Żywopłoty.
Chodzi mi o te które mamy w ogrodach przydomowych.
Co będzie nam potrzebne:
1.Myjka do naczyń (z jednej strony gąbka z drugiej plątanina żyłek w kolorze zielonym) dokupienia w każdym markecie za nędzne grosze. Oczywiście potrzeba nam kilka takich w zapasie.
2.Klej polimerowy. 3.Skalpel. 4.Pianka. 5.Mata trawy statycznej. 6.Norzyczki.
A. Wycinamy podstawki pod żywopłot w kształcie wąskich prostokątnych pasków. B. Naklejamy matę. C. Biorąc skalpel odcinamy gąbkę od tych farfocli (żyłek). D. Mając kilka farfocli sklejamy je polimerem razem ze sobą tworząc żywopłot. Zawsze wszystko można przyciąć na wymiar. E. Przyklejamy do podstawy tworząc z żywopłotu murek. F. Można zawsze dodać kilka elementów jak np.: kamienie, głazy, porosty. I gotowe! :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 marca 2008, 23:28 przez Borsuk, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Prosilbym o zdjecia etapow i efektu koncowego - bedzie latwiej nasladowac ;)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Niestety uzależniony jestem od niewłasnego aparatu.
Wiec trudno mi powiedziec czy uda mi sie z fotografowac etapy pracy:(
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Narazie będe starał sie opisywac techniki modelarskie jaknajbardziej szczegółowo ale jak tylko bede miał możliwosc zrobienia fotek to je dodam:)
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
Adamdo
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: niedziela, 26 listopada 2006, 15:54
Lokalizacja: Tychy, Śląskie
Kontakt:

Post autor: Adamdo »

to z tymi żywopłotami z gąbki już kiedyś robiłem i jakoś mi się to nie podobało - wolałem sobie kupić takie krzaczki z modelarskiego za 3 zł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”