Tygrys Królewski, Dragon, 1/72

Awatar użytkownika
Jumper666
Starszy Sierżant
Posty: 230
Rejestracja: wtorek, 23 lutego 2010, 23:28
Lokalizacja: Szczecin

Tygrys Królewski, Dragon, 1/72

Post autor: Jumper666 »

Witam.
Kolejny mój warsztat. Tym razem padło na model Tygrysa Królewskiego od Dragona z wieżą Porsche i firmową fakturą Zimmerit-u. Jak na razie składam wszystko w całość. Do modelu dojdą jeszcze blaszki PART-a, ten zestawik:
FOTOTRAWIONKI

Do modelu zamierzam dokupić figuranktów firmy Preiser, jeszcze nie wybrałem konkretnego zestawu, ale poszukiwania trwają. Malowanie jakie wybrałem, to: s.Pz.Kp.(Fkl)316, France 1944. Jest to jedno z malowań jakie proponuje producent. Zastanawiam się jeszcze mad dokupieniem do modelu lin firmy Karaya. Tak to na razie wygląda:
Obrazek

Przepraszam za słabe zdjęcie, ale było wykonywane telefonem, następne będę już robił zwykłym lepszym aparatem.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Hmm mam ten sam model ale bez Zimmeritu, i widzę że intrukcja zupełnie nie uległa zmianie, jak i sama konstrukcja wanny :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Jumper666
Starszy Sierżant
Posty: 230
Rejestracja: wtorek, 23 lutego 2010, 23:28
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jumper666 »

Jeśli chodzi o historyczność, zwracam uwagę, że maszyny spod Arnhem miały wydechy od Tiger I:

Obrazek

Model jest Rafała Mazurkiewicza z MW. Ja sam zamierzam tą część dorobić. :)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Bardzo słusznie zauważyłeś ową modyfikację.Gratuluję czujności ^^ i w pełni popieram ^^ Niestety wydechy nie pochodzą od Tiger I, choć są bardzo podobne. Tu fotografia Tygrysa z 316 komp , wyraźnie widać wystające zagięte rury z głębi osłon, które też są węższe (niższe?) niż u Tiger I i innego kształtu. ;)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Gwoli ścisłości wydechy z charakterystycznymi okrągłymi pokrywami także występowały,(tu na pierwszym planie, na drugim planie ponownie wystające zagięte rury-transport 506 sPzAbt do Holandii). Półokrągła blaszana osłona jest jednak i tak innego kształtu niż u TIGER I
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Tak osłonięte wydechy nie występują na dostępnych mi fotkach z innych jednostek.Brak też u nich wymienionych przez Ciebie detali na górnej płycie silnika.Można też zastanawiać się czy wszystkie Tygrysy użyte w Holandii przeciw desantowi alianckiemu miały powyższe modyfikacje.
Model DRAGONA nadaje się bez tych przeróbek na pojazd z 503 batalionu.
Jeżeli ktoś posiada bardziej szczegółowe dane na temat tychże zmian a w szczególności detali z płyty silnikowej , bardzo usilnie proszę o ich zamieszczenie .
Pozdrawiam A.
Awatar użytkownika
Jumper666
Starszy Sierżant
Posty: 230
Rejestracja: wtorek, 23 lutego 2010, 23:28
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jumper666 »

Witam,
długo się nie odzywałem, ale non stop pracy szukam więc i mniej czasu na model. Dalej nie posiadam dobrego aparatu, został mi tylko telefon, ale nim nie zamierzam robić zdjęć do relacji, ponieważ strasznie modyfikują kolor (chodzi tu o błotko jakie wykonałem na podwoziu, mam nadzieję, że szybko trafi mi się jakiś w ręce. Dzisiaj byłem w Jadarze, chwilę przed zamknięciem i zakupiłem do modelu zestaw blach firmy PART:
Obrazek
(fotka pochodzenia guglowego)
Kolejne dodatki będę dokupywał z czasem.

Gdy miałem w rękach blachy i instrukcję trochę się przeraziłem, ponieważ tylko raz miałem styczność z trawionkami i była to próba nieudana. No czuję respekt przed nimi. :?

Co do malowania, po dłuższych przemyśleniach zrezygnowałem z planowanego i wykonam te na samym dole:
Obrazek
(kolejna fotka pochodzenia guglowego)

I tu mam prośbę o wszelkie zdjęcia, plany malowania z każdej strony (to mi bardzo pomoże podczas malowania), linków do takiego samego modelu, ogólnie wszelką dokumentację.

Z góry dziękuję, a teraz sam ide do wujka gugla zapytać go o parę rzeczy.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Ten na dole pochodzi z 503 sPzAbt, możesz podać jego nr taktyczny? Na pewno mam jego fotki.
Awatar użytkownika
Jumper666
Starszy Sierżant
Posty: 230
Rejestracja: wtorek, 23 lutego 2010, 23:28
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jumper666 »

Numer to 113.
Z góry dziękuję za pomoc. :)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Masz niestety pecha,wygląda na to że malowanie Tygrysów z 1 komp/503 sPzAbt jest stosunkowo słabo udokumentowane. Znane są fotki czołgów na których trudno się w ogóle dopatrzeć jakichkolwiek oznaczeń, nawet krzyża. Jest natomiast sporo fotek z Tygrysami z 3 komp. Wrzucam więc jedne i drugie
Tu 2 fotki tego samego czołgu z 503 batalionu ( 1 komp)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Tu czołgi z 1 komp
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Tu Tygrys prawdopodobnie także z 503 batalionu ,oznaczeń trudno się dopatrzeć
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Za to czołgi z 3 kompani mają spore pokrycie fotograficzne
TU 332
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Sugerowałbym więc wykonanie któregoś z tych drugich ;)
Ja zdecydowałem się na zimowe malowanie z 503 Feldhernalle ;)
Awatar użytkownika
Jumper666
Starszy Sierżant
Posty: 230
Rejestracja: wtorek, 23 lutego 2010, 23:28
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jumper666 »

Co do malowania. Z racji tego, że jaszcze maluję pędzelkami, niektórych malowań nie uda mi się zrobić dobrze bez aero. Dzięki za fotki, przydadzą się. :)
Dalej zastanawiam się czy nie powrócić, do planowanego na początku malowania, z biegiem czasu na pewno się namyślę.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Po długiej przerwie, powracam do tematu Tygrysów. Nie ustaję w wysiłkach aby odnaleźć '113'tkę. Tym razem było naprawdę blisko jest to '114' tka ilość fotek 3 szt.
Nie wiem jak autor opracowania 'Tiger in combat' dopatrzył się nr 114 na wieży na pierwszym zdjęciu. Ja próbowałem porównać kamuflaż z pozostałymi zdjęciami. Zwraca uwagę podobny kształt plamy na osłonie jarzma kadłubowego MG, co pozwala przypuszczać że być może rzeczywiście to ten sam czołg. Reszta jest prawie nie widoczna z powodu gałęzi :? Swoją drogą ciekawy pomysł na dioramę - Brytyjczycy dostarczają obiad niemieckim żołnierzom ^^ oczywiście pod eskortą. Okolice Chateau de Canteloup połowa lipca 1944.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Pozdr.
Lee
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 29 października 2010, 15:37
Lokalizacja: Sandomierskie

Post autor: Lee »

Mam pytanie co do rodzajów stosowanych kamuflaży w okresie od lipca 1944 do zakończenia wojny. Jakie z nich na froncie wschodnim były najpopularniejsze poza tzw. "Ambush"?
Szczególnie chodzi mi o dwa okresy lipiec-listopad 1944 i marzec-maj 1945. Oraz o kamuflaż (ten na samym dole) Obrazek tego typu. Czyli trzy kolorowy kamuflaż zielono-brązowo-piaskowy. Bardzo mi się on podoba i czy jest potwierdzone historycznie jego występowanie w tym okresie na froncie wschodnim w cieżkich batalionach czołgów?
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Dwa dolne schematy jak zresztą podpisy wskazują, przedstawiają malowania Tygrysów z 501 batalionu. Ten dolny z czasów walk o przyczółek baranowski. W batalionie tym stosowano kamuflaż trójbarwny (przynajmniej w czasie walk o przyczółek bo są też schematy pokazujące czołgi z 3 komp w kamuflażu 2 barwnym piaskowo/oliwkowozielonym na poligonie w Ohrdruf latem 1944. Być może trzeci kolor kamuflażu dodano przed /w trakcie walk na froncie Problematyczne są także cyfrowe oznaczenia taktyczne. Na niektórych zdjęciach raczej nie ma białych obwódek cyfr. Ich wnętrza mogą być zarówno czarne jak i czerwone(w dowództwie batalionu raczej były czerwone). Na innych obwódki są wyraźnie widoczne.Na czarno białych zdjęciach bardzo trudno jest ocenić jaki jest kolor cyfr.Porównane z krzyżem umieszczonym nad cyframi także nie wychodzi jednoznacznie. Później wrzucę kilka fotek z 501 sPzAbt. Kamuflaż typu ambush nie był stosowany w drugiej połowie 1944 na froncie wschodnim.Takie kamuflaże pojawiły się w jednostkach Tygrysów zimą i wiosną 44/45. Co do kamuflaży z wiosny 1945 musiałbyś określić jaka jednostka konkretnie Cię interesuje, albo chociaż który teatr działań. Wtedy będzie łatwiej coś znaleźć. ;)
Lee
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 29 października 2010, 15:37
Lokalizacja: Sandomierskie

Post autor: Lee »

Interesuje mnie przede wszystkim front wschodni ogółem od lata 1944, a przede wszystkim jesieni : ).
Obrazek
Fajne zdjęcie, wg. danych Wrzesień 1944 Budapeszt i tutaj właśnie jak dobrze je interpretuję, jest to Królewski z wieża Henshla w tym trójbarwnym kamuflażu. Numer taktyczny dobrze widoczny 233, czerwony z białym otokiem.
W takim wypadku można by przypuszczać, że ten czołg był wyprodukowany mniej więcej równolegle do tych które zostały wysłane na przyczółek Baranowski (miesiąc zdjęcia i kamuflaż)? Czy ten kamuflaż posiadał jakąś szczególną nazwę?

Czyli Ambush był stosowany dopiero od zimy 1944 na froncie wschodnim, ale w lekko zmienionej formie (odcieniach zieleni i piasku) w porównaniu do frontu zachodniego?
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Tak to jest zdjęcie z Tygrysem z 503 batalionu po przerzuceniu i uzupełnieniu jednostki po walkach na froncie zachodnim, wg moich danych wykonane podczas operacji Panzerfaust 16 października przy zajmowaniu zamku w Budzie .Tygrysy z 503 s.Pz.Abt weszły tam w skład grupy Otto Skorzennego. Czołgi TIGER II B najwcześniej trafiły do 503(najpóźniej w czerwcu-1 kompania) i 501(lipiec) batalionów.
Miałem kiedyś tak pomalowany model ^^ przemalowałem go. Jak Cię interesuje mam jeszcze jego zdjęcie z drugiej strony.
Ten typ kamuflażu nie ma nazwy. Użyto do jego wykonania jak sądzę farb :
Olive Grun RAL 6003
Brun RAL 8012
obydwa kolory stosowane od sierpnia 1944, a jako koloru bazowego tradycyjnej Wehrmacht Olive RAL 7020. Jak zauważysz plamy są tu jednak większe niż te z reguły stosowane na pojazdach we wcześniejszym okresie.
Zimą i wiosną 1945 wobec narastających trudności zaopatrzeniowych , pojazdy wojskowe malowano już farbami które były akurat dostępne, choć należy przyjąć że kolor piaskowy pozostał najpopularniejszym kolorem bazowym.
Tygrysy noszące malowanie ambush były używane m.in w 501 batalionie Tygrysów Waffen SS przydzielonym do I Korpusu Pancernego SS przerzuconym wraz z całą 6 Armią Pancerną SS, zimą z Ardenów na Węgry. Czy zmieniano wtedy malowanie czołgów? Myślę że nie. Raczej pozostało to z Ardenów bo czasu na zabawy z malowaniem nie było już zbyt wiele. ;)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Poprawka druga - 1 kompania 503 batalionu otrzymała Tygrysy Królewskie wg Tiger in combat , W.Schneidera w dn 11-17 czerwca 1944. Malowanie typu ambush jest także widoczne na niektórych czołgach otrzymanych jako uzupełnienie po 22 września w czasie reorganizacji i uzupełnienia jednostki w Sennelager. Najprawdopodobniej w takim malowaniu czołgi te trafiły na Węgry ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”