Nowe listy armii grudzień 2011

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Nowe listy armii grudzień 2011

Post autor: Przemos19 »

Namierzyłem właśnie listy armii po upgradzie i modyfikacje pewnych zasad (motocykle) a także zmiany turniejowe i nowe charakterystyki.
Są to OFICJALNE zmiany z grudnia 2011 roku
http://dl.dropbox.com/u/51228332/Armate ... 2%2014.pdf

Niestety, w wersji włoskiej, ale będą zapewne sukcesywnie umieszczane na stronie www.oww2.eu

Z ważniejszych zmian:
- ulepszone pociski do dział do kalibru 76mm włącznie kosztują 30 pkt sztuka zamiast 50, wyższy koszt pozostał w działach 88mm i wyżej - Brytyjczycy się ucieszą
- armia bez żadnego HQ na polu walki wszystkie testy morale przechodzi z karą -1
- jak się wykupi dowództwo kompanii (tzn z tą charakterystyką jednostkę) może raz na grę przerzucić wynik ??? (takie coś zrozumiełem)
- nowa charaktrerystyka armii do wykupu: Blitzkrieg. Kosztuje 100pkt. Po rozstawieniu armii a przed rozpoczęciem walki o inicjatywę gracz może wyznaczyć jeden pododdział który szybkim ruchem może wjechać w ziemię niczyją, czyli głęboko poza strefą własnego rozstawienia
- Jest też charakterystyka armii Strateg za 100pkt i jakaś inna, ale wytłumaczenie o co chodzi zajmie mi chwilę - ogólnie związane jest to z zasadą scenariusza "atak z flanki" że jedna strona (atakująca) może dostać posiłki z boku stołu - decyduje rzut kostką modyfikowany o numer tury. Ta trzecia to ogień "interdykcyjny" i dotyczy strzelania do oddziałów poza stołem według odpowiedniej tabeli - trzeba kupić tą charakterystykę dla armii za +200 punktów. Pozwala na ostrzeliwanie posiłków i artylerii poza stołem (???).

W listach armii wprowadzono zmiany, które obejmują między innymi:
- dodanie jako standardowego (podstawowego) plutonu czołgów lekkich i rozpoznawczego
- zmniejszono koszty wielu opcji, zwiększono ich maksymalną ilość na armię
- wprowadzono obowiązek zakupu HQ w plutonach czołgów gdy w zasadzie wykupiono pełny skład plutonu, niemożliwe do zakupu poniżej pewnej ilości pojazdów w plutonie - powiązane z kara -1 do wszelkich testów (w tym morale i steady nerve test) przy braku HQ na polu bitwy
- pozmieniano koszty różnych oddziałów - czasem w górę, czasem w dół do max. 30-50 punktów (średnio 10-20).
- Brytyjczycy jako standardowe dostali, oprócz plutonu rozpoznawczego na Stuart M3A3, też pluton samochodów pancernych (Dingo, Daimler, Staghound), pluton rozpoznawczy piechoty (na Carrierach, Humber, Jeep),
- podwyższono koszt piechoty brytyjskiej (np commando z 200 na 215), artyleria zwykła zdrożała o 40 punktów sztuka, artyleria samobieżna (Sexton, Priest) spadła o podobną liczbę pkt i inne zmiany
- rosjanie dostali kompanię czołgów lekkich (T-70) jako standardowy, podobnie pluton samochodów pancernych (BA-10, BA-64), pluton rozpoznawczy na M3A1 (klimatycznie),
- IS-2m kosztuje 30 pkt mniej, T-34/85 10 pkt więcej, dowództwa radzieckich plutonów piechoty zdrożały sporo, sama piechota w kompanii strzelców w ogóle nie ruszyła (poza plutonem KM - wzrosło o 10pkt ze 140 na 150)
- kompania szturmowa zdrożała - każda drużyna ze 150 na 190, ma już tylko 1 RPG-1 zamiast 2 panzerfaustów ale dostała charakterystykę (tankovy desant).
- piechota gwardyjska staniała 40pkt na drużynę strzlecką - drużyny szturmowe zdrożały nieznacznie
- dodano jako opcję pluton karny za 70pkt za drużynę 9 ludzi (i dowództwo za 40 z komisarzem)
- niemcom dodano pluton rozpoznawczy na SdKfz 250/9, 222, 231 jako standardowy, ponadto
- pluton grenadierów pancernych - dowództwo na SdKfz 251/10 staniało z 330 na 290 pkt, podobnie drużyny pzgren z 430 na 400 pkt, spadochroniarze podrożeli NIESAMOWICIE z 210pkt na 320pkt, podobnie Volksgrenadier z 80 i 110 na 160 i 180 pkt.
- zwykli grenadierzy podrożeli z 150 na 220 ale w podstawowej wersji 3 z nich ma już G43 zamiast Kar98 (niestety, w wariantach tak zrobiono, aby te G43 się utrzymały bo tylko 3 na drużynę może zamienić swoją broń na kolejne G43 i Stg44
- wprowadzono świetny standardowy pluton - grenadierów szturowych. 0-1 dowództwo, 2-3 drużyny szturmowe, 1-4 Stug III G. Piechota bogato wyposażona w Mg42, 3 Stg44 (w tym 1 panzerfaust), 2 G43. Koszt to aż 320 pkt za drużynę szturmową. ALE POSIADAJĄ CHARAKTERYSTYKĘ BEGLEIT - odpowiednik tankovyi desant czyli Models with this characteristics and loaded on medium or heavy tanks can unload even if the tank has moved at Assault speed.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Nowe listy armii grudzień 2011

Post autor: Umpapa »

Wielkie dzięki!

Kontynuuj, proszę.

A ci szturmowi to mają miotacz ognia?
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Nowe listy armii grudzień 2011

Post autor: Sarmor »

Niestety nie mają, w ogóle choć w standardzie są nieźle wyposażeni, to z opcji wyposażenia piechoty mają tylko Panzerschrecki i trójnogi dla MG42.
Mimo to wydają mi się obecnie bardzo ciekawym plutonem, a granie Niemcami zazwyczaj nie bardzo mnie pociąga.

Jak to jest, że listy są z grudnia 2011, a my je dostajemy w lipcu 2012? :P
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Nowe listy armii grudzień 2011

Post autor: Przemos19 »

Hehe, na stronie ich nie umieszczono tylko na forum oficjalnym w części włoskiej ;)
Najbardziej pod względem klimatu podobają mi się zmiany do Rosjan - pluton rozpoznawczy na M3A1 jako standard oraz jako opcja pluton karny.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Nowe listy armii grudzień 2011

Post autor: Sarmor »

Amerykańskie plutony podstawowe na http://www.oww2.eu zostały już zaktualizowane.

Oprócz wspomnianych wyżej zmian (Czołgi Lekkie i Zwiadowcy w plutonach podstawowych, konieczność wykupienia HQ przy 5 czołgach i możliwość wykupienia go dopiero przy 2):
- czołgiści mają pistolety, PM ma tylko sierżant/porucznik,
- u zwiadowców zniknęła konieczność wykupienia Jeepów, ale teraz tylko one mogą być HQ,
- piechota w większości potaniała,
- w każdym plutonie piechoty potaniały: Bazooki, miotacze płomieni, ładunki wybuchowe, miny magnetyczne i granaty Gammona (5 lub 10 pkt),
- podrożała wymiana M1 na M3 i M1919A4 na BAR (znaczy mniej punktów odejmujemy),
- zamiast trzech wersji transportera M3A1 są dwie: z półcalówką oraz z półcalówką i dwoma M1919A4,
- w związku z powyższym podrożała drużyna KMów w Plutonie Piechoty Zmot., przy jednoczesnym odjęciu jej żołnierza z ŚKMem (tj. kaemy są już tylko na M3),
- spadochroniarze mają gorszy moździerz (M19 60mm zamiast M2 60mm),
- rangersi mogą wziąć ładunki wybuchowe (chyba, że ja to przeoczyłem przy tłumaczeniu :mrgreen: ).
TheNode.pl – zapraszam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”