Wykonanie okopów "wolnostojących"

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
Awatar użytkownika
Rolwgord
Caporal-Fourrier
Posty: 78
Rejestracja: niedziela, 1 kwietnia 2007, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk

Wykonanie okopów "wolnostojących"

Post autor: Rolwgord »

Na początek musimy mieć:

- pare kawałków styropianu
- klej typu wikol (lubię go bo po wyschnięciu staje się bezbarwny)
- Karton (ja używam jednowarstwowego ze względu na jego relatywnie małą grubość – ma tylko zabezpieczać przed obiciem i ukruszeniem brzegów)

Moje „okopy” mieszczą się na szczycie „górki” (w grze może to być miedza lub coś w tym stylu, albo element bocage... Boczne usztywnienia kartonu mają 1.5 cm, co całkowicie wystarczy do wzmocnienia styropianu.



Na początek podklejamy styropian na kartonie o tak:

Obrazek


Następnie wycinamy/wydłubujemy „dziure” w kształcie okopu :

Obrazek


Kolejnym krokiem jest formowanie zboczy okopów :

Obrazek


Obrazek

Całość jest dość wysoka ( ok. 4 cm wraz z podstawą). Wszystkie moje elementy scenerii mają podstawę, ze względu na to, że zawsze używam mojej staaaarej makiety o takiej podstawie jako części „pola gry”.


Dalsze wykonanie będzie uzupełniane w miarę postępu prac „budowlanych”.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Właśnie takiego patentu szukałem, dzięki :D
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Rolwgord
Caporal-Fourrier
Posty: 78
Rejestracja: niedziela, 1 kwietnia 2007, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Rolwgord »

A teraz obiecana kontynuacja:

Wymagania:
- Wikol
- Piasek (z piaskownicy lub pobliskiej budowy, wygotowany i przepłukany, całkowicie suchy)


Otworki w kartonie zaklejamy wikolem (bez pośpiechu, bo klej spływa w otworki), co ma usztywnić i poprawić „walory estetyczne”

Obrazek



Tak będzie wyglądało łączenie dwóch odcinków okopu (jeszcze planuje zrobienie kartonowego łącznika żeby nie było widać tej szpary)

Obrazek


Następnie na dno planowanego okopu nanosimy warstwę wikolu (ok. 1-2 mm) i napełniamy warstwą piasku (ok. 1-2 cm) który „ubijamy” (tj. delikatnie dociskamy do kleju) i zostawiamy pare godzin (najlepiej do następnego dnia).

Obrazek


Obrazek


A tak oto wygląda nasz dzielny wojak w „budowanym” okopie.
Obrazek



Zdjęcia robiłem telefonem więc zbliżenia wyszły trochę nieostre, ale najważniejsze widać.
Wojna jest zbyt poważną rzeczą, by powierzyć ją wojskowym.
Georges Clemenceau
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Hmmm ale jaki to karton? Bo cos grube pod nim jest - to tez wchodzi w sklad zestawu :D?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Witzland
Sergent
Posty: 116
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 09:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Witzland »

u mnie wikol nie klei styropianu do tektury / drewna :-(
probowałem go używać przy budowie kamienicy i nic..
a inne kleje wypalają dziury (butapren, cyjanoakrylany itp..)
Awatar użytkownika
HarryG
Sergent
Posty: 115
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2008, 08:04
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: HarryG »

Serwus!

Pomysł na okopy całkiem, całkiem, też lubię takie modułowe systemy, gdzie z kawałków można układać ciąg okopów albo innych elementów pola bitwy. Mają tylko taki minusik, że są nieco wysokie: 4 cm przy figurkach 2,5 cm. Taki okop może ograniczać linię widzenia, a strzelający z niego są jakby na I-szym piętrze.

Ja kiedyś robiłem okopy w ten sposób, że podstawka była ze sztywnej i cienkiej płyty pilśniowej i była od razu dnem okopu. Doklejałem tylko paski styropianu stanowiące czoło i tył okopu, oczywiście ścięte ukośnie, jakby górka.

Witzland, wikol i jego odmiany kleją prawie wszystko. No, w każdym razie w modelarstwie. Nawet przeterminowany klei jak szatan. Sprawdzałem ;D Daj mu tylko trochę czasu - np. zostaw coś na noc. I koniecznie dociśnij do siebie, używając jakichś ścisków modelarskich, gumek, albo nawet dociskając cegłówką do podłogi. W ten sposób skleisz w dowolnych kombinacjach styropian, tekturę, papier i chusteczki, drewno, płyty wiórowe i pilśniowe, balsę, patyki, piasek, żwir, podsypki, trawę elektrostatyczną, liście na drzewie, gazę, watę, skrawki bawełny, itd. Problemy mogą być np. z wykałaczkami, jeśli są zbyt gładkie i śliskie. Oczywiście wikol nie służy do metalu, plastiku i szkła, chociaż powiem ci, że i na plastikowych modelach przyklejam co nieco wikolem. Kiedyś próbowałem to zdjąć i za diabła nie chciało, musiałbym popsuć cały efekt.
Mam nadzieję, że ci nieco pomogłem. Powodzenia w klejeniu.
"Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy."
Kubuś Puchatek
Awatar użytkownika
Rolwgord
Caporal-Fourrier
Posty: 78
Rejestracja: niedziela, 1 kwietnia 2007, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Rolwgord »

HarryG dobrze mówi.

Klej "typu" wikol (wikol ponoć nie jest już produkowany...) klei wszystko. Mi nigdy nic nie wyżarł.... Chyba musieli Ci sprzedać jakąś (kiepską) chińską podrubkę tego kleju...
Wojna jest zbyt poważną rzeczą, by powierzyć ją wojskowym.
Georges Clemenceau
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”