Początkujący - parę pytań

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
skwercio
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: środa, 27 października 2010, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: skwercio »

I jeszcze jedno (choć wątpię, żeby komuś się chciało na to odpowiadać): Czy ktoś mógłby tak łopatologicznie wyjaśnić wszystkie zawiłości związane z osłoną?
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Po kolei, kiedy model jest w osłonie:
The position of the firing model does not alter the chance of hitting an enemy model since we consider that an infantry model can see (and fire) at 360°. The firing arc is only limited by the use of some weapons. Consider the line of sight as a straight line that connects the firing model to the target model. If your model can see all of the target then the line of sight is considered free; if the target can be seen partially then it is in cover. Models from the same unit do not block line of sight. When firing, the line of sight becomes the firing line.
Rodzaje osłony:
COVER
This is a simulation and even the most realistic scenery
does not correspond to the real world, and even
the pose of a miniature may strongly influence the
line of sight; to speed the game up and to avoid
representing every brick or tree on the battlefield
or to require all soldiers to have the same pose, we
consider that woods, buildings, ruins and cultivated
field provide cover to any model within their boundary.
These elements are called areas of cover.
Walls, hedges and linear obstacles, on the other
hand, are defined as elements of cover. A model beyond
an element of cover is only in cover if this is on
the line of sight.
There are three types of cover: light, medium and
heavy. If they are hit, models will take different degrees
of damage according to the type of cover they
are in; it’s not hard to imagine that a stone wall will
have more chance of deflecting a shot than a hedge;
this is explained below.
W skrócie model/jednostka jest w osłonie jeśli chociaż częściowo dany element scenerii ją zasłania. Dla modelu piechoty ważny jest rodzaj osłony - jeśli nawet rzut na trafienie będzie pozytywny, to już rzut na efekt trafienia niekoniecznie - może być bez efektu jeśli w odpowiedniej osłonie przy odpowiednim wyniku.
Dla pojazdów osłona jest ważna o tyle, że jeśli z efektu trafienia wyjdzię np "main gun" a zasłonięte jest właśnie działo celu, to element scenerii "zebrał" strzał.
Zresztą ma to też znaczenie dla spostrzegania jednostek (awareness).
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
skwercio
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: środa, 27 października 2010, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: skwercio »

A jak to wygląda w takiej sytuacji:
Obrazek
KM atakuje oddział piechoty skryty częściowo za różnymi osłonami i w małym "lesie"
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

If the target unit has some models in cover, or if it is in a situation where it is subdivided by different types of cover or partially inside a position or a bunker, the firing player must decide how many shots will be aimed at each “group”, applying modifiers separately. Obviously, hits on one “group” cannot be assigned to the other.

➲ An American unit is partially behind bushes (light cover), partially behind a wall (medium cover) and the others are out in the open. The German player decides to fire at them with an infantry squad; in this case he can split his “to hit” rolls amongst the three “groups” as he wishes, but must declare it before rolling the dice. He must also roll the dice separately when rolling for damage as the result may be different depending on the cover in each of the three “groups”; with the same roll a man maybe
Pinned! behind medium cover or die in light cover (with a roll of 6 on the Small Arms Damage table).

➲ If the target unit was partially in a trench and partially outside, only the “group” in the
trench would benefit from the -2 to be hit.

You may not split the fire from the same weapon between different groups.

➲ The 7 dice from an Mg34 must all be aimed at the same group; this does not prevent other models from the same unit from firing at the other group.

The two units are within 5cm of each other and so are considered to be a single target.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Grodzio »

Jeżeli mam sowiecka rifle company złożoną z maksymalnej ilości squadów to każdy squad dostaje karte rozkazów czy rifle paltoon oddzialnie i company command group oddzielnie? I za jakie części skłądowe rifle company dostaje karty do wydania rozkazów, za squads czy platoon?
Ostatnio zmieniony środa, 30 marca 2011, 19:48 przez Grodzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Kartę rozkazów dostaje każdy squad osobno, chyba że dasz je jako temporary attached => cały pluton jedną kartę.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: Grodzio »

Jaką podstawkę powinny mieć moździerze, CKMy Maximy itp? Jest jakis określony wymiar, czy jedyny wymóg jest taki by wszystkie modele sie na niej znalazły całkowicie?
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: Wookush »

Tu jest pewne niedopowiedzenie, bo każda figurka powinna mieć podstawkę 20mm i podstawa figurki nie powinna wystawać poza nią. Jeśli masz CKM lub moździerz na tej podstawie to sprawa jest oczywista. Jeśli są to figurki leżące, np. cekaemista i ładowniczy to sprawa jest bardziej umowna, kwestia pewnego wyczucia co do kształtu (kwadrat 40x40mm lub dysk 35mm itp.). Przy większych moździerzach obsługa jest na oddzielnych podstawkach i traktujesz już je jak działa, obsługa ma być jak najbliżej, a podstawka powinna być rozsądnie zminimalizowana. Ja zrobiłem moździerze 120mm na podstawkach 35x25mm i pozaokrąglałem rogi.
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: Przemos19 »

Ja znowu podstawową figurkę z MG34 umieściłem na podstawce 4cm x 4cm, dzięki czemu w razie problemów łatwo obliczyć czy dostała fizycznie czy nie - przyjmuję koncepcję, że dla celów obliczeń wybuchów odcinam po 1cm z każdego boku. Poza tym nie zapominaj o ładowniczych (asystentach), którzy najlepiej jak są na własnych podstawkach i mogą się zmieniać.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
skwercio
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: środa, 27 października 2010, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: skwercio »

A ja mam małe pytanko: Jak przebiega rozpoczęcie gry (rozstawianie wojsk itp)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: Przemos19 »

W zasadzie są 2 możliwości:
1. Gracze naprzemiennie umieszczają po jednym pododdziale na polu bitwy.
2. Każdy gracz dowolnie umieszcza całą swoją armię na polu bitwy.
Przy rozkładaniu wojsk należy pamiętać, że pomiędzy strefą twoją a przeciwnika musi być minimum 50cm szeroka ziemia niczyja. Czyli jeśli np stół ma 120x120cm to rozkładacie się na przeciwległych krawędziach do maksymalnie 35cm w głąb stołu, aby zachowac minimum 50cm ziemi niczyjej. Pierwotnie pisano o 20-30cm głebokości na rozłożenie swojej armii, ale jak widac obecnie jest bardziej liberalne podejście twórców systemu.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: xardas12r »

Wynika to prawdopodobnie z słabej ruchliwości piechoty w polu ;)

Cóż, ja od dobrych 2 lat nie grałem bitwy punktowej , a w scenariuszach rozstawiamy się jak założył autor scenariusza :D
Obrazek
skwercio
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: środa, 27 października 2010, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: skwercio »

I jeszcze jedno: Jak dokładnie działa zasada "off-table fire"?
meiss
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 20 sierpnia 2011, 19:35

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: meiss »

Jak działa Main weapon (anti-aircraft): Twin Oerlikon 20mm light gun zamontowany na brytyjskim Crusader MK III AA ?

Wydaje mi się, że:
- za to że jest "twin" ma podwojone rate fire.
- kolejne podwojenie rate fire za statystykę rapid fire.
- za cechę antitank stawia templatkę A(3)

Ale za nic nie mogę dojśc z jakiej statystyki korzysta 20mm AP czy high-explosive.
jacob232
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2012, 18:29

Re: Początkujący - parę pytań

Post autor: jacob232 »

Witam,
dopiero zbieram armię i jeszcze nigdy nie grałem, ale mam pytanie. Czy jak wymyślam jakiś scenariusz do zagrania, np Niemcy bronią jakiegoś okopanego wzgórza, to czy wtedy strona atakująca ma jakąś rekompensatę za teren? Bo zdaje mi się, że jeśli limit punktowy będzie taki sam dla obu stron to faworytami takiej bitwy będą Niemcy, gdyż łatwiej się bronić w przeznaczonym do tego miejscu (okopy, jakieś mury, itd.). Czy istnieje coś takiego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”