Front włoski

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Front włoski

Post autor: xardas12r »

Panowie - zauważyłem ,że mamy problem z tym frontem. Wszyscy mamy Armie na lata ok 1943 - 1945. Jak coś się gra , to na 70% będą to walki w Francji lub Niemczech. Na pozostałe 30% starcie odbywa się na Wschodzie. Czemu ?? Przecież Normandii i bitwy późniejsze to nie jedyny front walki Aliantów z Osią!

Starając się ten stan rzeczy zmienić będę prowadzić ten temat (a raczej mini-blog).Skupie się na latach 1943-1945.Znajdą tu się krótkie opisy kampanii, zdjęcia z walk, propozycje armii, scenariusze oraz trochę historii. A teraz ogólna charakterystyka:

Walki w Włoszech zaczepy się wraz z lądowaniem Aliantów na Sycylii , a skończyły się wraz z końcem wojny w europie. Teren na tym teatrze działań wojennych był bardziej górzysty. Często spotyka się winnice , więc taki rodzaj terenu wypadało by przygotować.W miesiące zimowe drogi we Włoszech zmieniają się w nie dostępne błoto.
Obrazek
W takich warunkach bardzo dobrze sprawdzają się pojazdy z bardzo małym naciskiem na grunt - np Hellcat.Wojska Alianckie od czerwca 1944 nie dostają najnowszego sprzętu - żołnierze za to są lepiej wyszkoleni i ostrzelani.Niemcy opierają swoją strategie na obronie umocnionych pozycji. Wszystko to powoduje ,że wojna we Włoszech jest dużo bardziej statyczna.

A do końca tego tygodnia opublikuje:
-Scenariusz dla walk zimowych
-1. Samodzielna Kompania Komandosów
-Przygotowywanie Armii Brytyjskiej.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez xardas12r, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Już dawno mi się marzył 2 Korpus Polski i Dywizja"Hermann Goering". Ale nigdy się nie zabierałem, bo przeciwników nie było. Jeśli jednak rozpoczynasz promocję teatru włoskiego, to może napiszę do Martoli, że oprócz terrrystów i Vietkongu zamawiam jeszcze Fallshirmów Italeri i Caesara ;D
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Yori pisze:Już dawno mi się marzył 2 Korpus Polski i Dywizja"Hermann Goering". .... to może napiszę do Martoli, że .... zamawiam jeszcze Fallshirmów Italeri i Caesara ;D
Spadochroniarze jak najbardziej wskazani, gdyż to 1. Dywizja Spadochronowa (a nie Hermann Goering) walczyła przeciwko 2. Korpusowi :faja:
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

DT pisze: Spadochroniarze jak najbardziej wskazani, gdyż to 1. Dywizja Spadochronowa (a nie Hermann Goering) walczyła przeciwko 2. Korpusowi :faja:
Źle mnie zrozumiałeś. Nie chcę sobie zrobić zestawu HG vs. 2KP lecz po prostu marzy mi się HG i 2KP zupełnie niezależnie od siebie. Po prostu jako dwie ciekawe jednostki. HG od kwietnia do lipca walczyła we Włoszech jako pancerno-spadochronowa i właśnie taką mam ochotę zrobić.

Wiesz o co chodzi - Tygrysy, spadochroniarze, słoneczna Italia :pom:
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

No! ... i wreszcie się przyda mój kościółek romański, którego spalili luterańscy wandale w pierwszy dzień Grenadiera... :lol2:
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Nie jest też głupim pomysłem zrobić jednak 1. Fallschirmjaeger-Division zamiast "Hermanna Goeringa" tak jak zasugerował DT. Może za rok byśmy wysmażyli Cassino na "Grenadierze"?

Kościółek romański i tak się przydał :) A spadochroniarzy to chyba kupię tak czy siak. Na pewno się przydadzą do Ambush Alleya ;D
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Yori pisze: Źle mnie zrozumiałeś. ....
Wiesz o co chodzi - Tygrysy, spadochroniarze, słoneczna Italia :pom:
Wiem, wiem... i Franek Dolas by się przydał :> :rotfl:
Yori pisze: Może za rok byśmy wysmażyli Cassino na "Grenadierze"?
Ciekawy temat... były przecież trzy bitwy pod Monte Cassino, a wiec mnóstwo ciekawych formacji... choćby Svobodni Francouzi :>
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Kanadyjczycy także ;)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Yori - Żołnierze z Herman-Gering to Łatwiej było by zrobić z GET Italieri niż z spadochroniarzy :)
Obrazek

Pod MC nawet chyba Hindusów nie zabrakło ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

xardas12r pisze:Yori - Żołnierze z Herman-Gering to Łatwiej było by zrobić z GET Italieri niż z spadochroniarzy :)
Tego się obawiałem. No to chyba faktycznie zrobię 1. Dywizję Spadochronową. Obejdę się bez Tygrysów, będą tylko spadochroniarze i Italia :) Tym bardziej, że w 3-cim numerze "Poligonu" z 2007 r. jest bardzo bogaty artykuł o tej formacji. Będzie skarbnicą wiedzy, ilustracji i fotografii :) A może temat Cassino faktycznie się wdroży za rok, więc będzie jak znalazł.

Tak więc zabieram się za zakupy i do roboty!
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Jak byśmy mieli coś co mogło by robić za drugi korpus , to spadochroniarzy niemieckich mam ja i QB. A mundur tropikalny nie różnił się za dużo od zwykłego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez xardas12r, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

xardas12r pisze: A mundur tropikalny nie różnił się za dużo od zwykłego.
We Włoszech obowiązywał własnie tropikalny :>
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Post autor: brathac »

O polskich komandosach we Włoszech był chyba artykuł w ostatnim TiSie.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

brathac pisze:O polskich komandosach we Włoszech był chyba artykuł w ostatnim TiSie.
Myslę że są lepsze źródła wiedzy o polskich Commandos niż TiS
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

[Scenariusz] Górski Patrol

Post autor: xardas12r »

Górski Patrol

Typ:Fikcyjny
Typ Bitwy:Spotkaniowa
Wojska:Niemcy vs. Dowolny Aliant Zachodni
Wielkość Wojsk: Ok 3000 pkt


1.Wprowadzenie

Wojna to nie tylko wielkie operacje. Wojska między operacjami strategicznymi wcale nie siedzą na tyłku i nic nie robią, tylko przygotowują się do nowych walk, szkolą uzupełnienia , przygotowują pozycje umocnione i patrolują przedpole. O spotkaniu właśnie takich patrolów jest ten scenariusz.

2.Stół

Ok. 120 x 120 cm
W centrum Budynek, w poprzek stołu biegnie droga równoległa z osią natarcia obu graczy. Za budynkiem zabudowania gospodarcze. Wszystko może być otoczone płotem. Z jednej strony drogi jakieś zarośla , pola , zagajniki. Druga strona bardziej górzysta.

3.Armie

Pluton Piechoty
Średni Moździerz lub CKM
Czołg Średni(Alianci:Sherman, M10, M18,Chefee ;Oś:Pz III (50 lang lub 75),Pz IV (F2-J),Stug III (F/G), Jagdpanzer IV)
Czołg Lekki(Alianci: Stuard,M8,AEC II/III,Staghound, Humber, Daimler; Oś: Pz II , Sd.kfz 222, Ośmiokołowe Samochody pancerne bez modelu 234, Half-track z Armatą , Czołgi i działa szturmowe przejęte od Włochów)

Za każdą jednostkę należy rzucić k10 i dla wyniku 1-7 jednostka jest weteranem walk z Treningiem 3+. Dla wyniku 8-10 Jednostka w tym patrolu ma uzupełnienia i jest traktowana jakby przechodziła Chrzest Ogniowy.

Dla każdej jednostki piechoty trzeba rzucić k10 i wynik porównać z tabelką :
1-5 Pełny stan
6-7 brakuje 1 człowieka w drużynach wielkości od 8 do 10 ludzi,2 brakuje w drużynach wielkości od 11 ludzi
8-9 brakuje 1 człowieka w drużynach wielkości do 7 ludzi,2 brakuje w drużynach wielkości od 8 do 10 ludzi, ,3 brakuje w drużynach wielkości od 11 ludzi
10 brakuje 2 ludzi w drużynach wielkości do 7 ludzi,3 brakuje w drużynach wielkości od 8 do 10 ludzi, ,5 brakuje w drużynach wielkości od 11 ludzi

Te straty nie wliczają się w RP


Ponadto gracze mogą mieć jedną transzeje i jeden bunkier drewniano-ziemny ,co wystawiają w swoich strefach rozstawienia.
4.Rozstawienie

Obaj gracze wystawiają się w strefie 30 cm od swojej krawędzi.
wyjątkiem jest tu 1 Drużyna piechoty która jest traktowana jako infiltrator. Nie może być ona wystawiona w odległości mniejszej niż 30 cm od budynku w centrum i swojej strefy rozstawienia.

5.Koniec Gry
Gra trwa 4 tury lub do zniszczenia 4 jednostek którejś z stron.

Zwycięstwo:

Całkowite
Zniszczyć 4 jednostki przeciwnikowi , jednocześnie mając 4 jednostki na koniec tury.

Taktyczne
Mieć więcej o 2PZ od przeciwnika.

Zajęcie budynku w środku: 2 PZ
Zniszczenie Jednostki-Infiltratora : 2 PZ
Zniszczenie Dowolnej innej jednostki : 1 PZ
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”