Kilka pytań

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
KaziK
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Kilka pytań

Post autor: KaziK »

Witam, zacznę od tego, że na forum jestem od dzisiaj nazywam się Patryk Kaźmierczak, mam 15 lat i nie rozumiem OWWII :rotfl:

Zacznę od tego co rozumiem i powiem, że czytałem podręcznik ze wargamingpedii( swoją drogą to niesamowicie zacna inicjatywa i wielki szacunek za chęci!)

Tak więc, rozumiem, że najpierw zaczynamy od inicjatywy, potem wydajemy rozkazy, i tu moje pierwsze pytanie. Ten który wygra inicjatywę wydaje rozkaz i przeciwnik odpowiada, a co jeżeli wydamy rozkaz o "ważności" 1? Przechodzimy do następnego modelu czy rozpoczynamy wykonywanie rozkazów? I czy mamy prawo odpowiedzieć na rozkaz z numerkiem 1 rozkazem z numerkiem 1? Dalej gdzie znajdę wszystkie tabele po polsku, albo angielsku tylko ,żeby były w jednym miejscu? Te z forum mi nie działają :/ Następnie, czy jeżeli mam grać z kolegą muszę podstawkować na nowo figurki do 20mm? te oryginalne w czymś przeszkodzą czy kwestia umowna? Kupiłem figurki Italerki Us Infantry, M6 tank destroyer(został po modelarstwie w 1/72) oraz 2x M7 Priest, co dokupić albo wymienić? Jeżeli gdzieś było to zasygnalizujcie sam znajdę.

Mam jeszcze parę pytań ale na razie to wystarczy:)

Na forum się jeszcze nie odnajduje więc nie linczujcie, jeżeli głupio pytam:)

Pozdrawiam KaziK
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

1. Gracz który wygrał inicjatywę (A) zaczyna i wydaje rozkaz o dowolnym priorytecie. Przeciwnik (B) może, ale nie musi go przebić. Jeśli go nie przebije to pasuje, a gracz A może sam siebie przebijać aż dojdzie do priorytetu 1.
W każdym wypadku - czy to spasowania czy to użycia przez kogoś karty z priorytetem wymiana rozkazow w tej "podturze" zakończyła się i należy przejść do ich wykonywania, od tej z najniższym priorytetem liczbowo począwszy. Po tym wydaje rozkaz gracz B, gracz A moze go przebić, wyjaśnienia jak wyżej. Potem znowu A wydaje rozkaz i jak wyżej, B itp.
Kończymy taką wymianę sekwencji rozkazów aż w danej turze wszystkie jednostki wykonały jakiś rozkaz, (chyba że spanikowały albo zostały znisczone, to oczuywiścien ie mogą ich wykonać).
2. Karta z priorytetem 1 zawsze kończy przebijanie i nie można już nic niżej dać- przechodzimy do wykonania rozkazow z danej sekwencji kart.
3. Tabele powinny być na mojej wargamingpedii, musisz sprawdzić. JEst nawet skrócona wersja.
4. Figurki powinny być spodstakowane o podstawkach 20 milimetrowych - wynika to z zapobieżenia wątpliwości czy np. jednostka została objęta wybuchem, a także estetyki i stabilności figurki. Polecam podkładki ze sklepu metalowego albo np 5-gr (ma 19,5mm). Niektórzy jeszcze robią tak, że odcinaja oryginalne podstawki i przuklejają do podstawki za same nogi. Ja przyklejam poprostu razem z podstawką oruyginalną ale zakrywam ją wikolem z piaskiem.
5. Obecnie masz armię na 1943 we Włoszech. Polecam dokupić zestaw z 2 Shermanów M4A1.
5.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
KaziK
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KaziK »

Wielkie dzięki za obszerną odpowiedz!

Kolejne pytanie co do stołu, ma jakieś znaczenie teren jeżeli chodzi o poziom trudności rozgrywki czy mam stawiać co chcę i gdzie chcę? Miałem zamiar zrobić na stole 160cm na ok. 100cm małe miasteczko w środku dookoła pola i las(oczywiście nie mam zamiaru tego scalać ze stołem). Sprawdzi się taka koncepcja? Czy lepiej robić teren słabiej zabudowany( brak miasteczka)?

Tak z ciekawości: jak duże armie toleruje system? Chodzi mi o taki grywalny limit, żeby nie trzeba było spędzić przy stole 9 czy 10 godzin. ;D
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Im bardziej urozmaicony teren tym lepiej dla manewrówm zasadzek i użyteczności piechoty. Jeśli ubogi teren typu płaskowyż albo pole to walka raczej nudna - ostrzeliwanie się na 60cm i tyle. Tak więc taka koncepcja się sprawdzi według mnie, zwłaszcza jeśli sceneria nie będzie zestalony ze stołem - dzięki temu każda potyczka będzie niepowtarzalna.

Wielkość armii jest ciekawym zagadnieniem, tak do 10000pkt da się grać spokojnie ;) Licząc po pododdziałach - do 20-25 na stronę. Z tym, że i tak można nawet taką walkę uprościć wydając zgodnie z zasadami jeden rozkaz dla całego plutonu np czołgów.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
stefek01
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 8 kwietnia 2010, 12:19
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: stefek01 »

Przemos19 pisze:10000pkt da się grać spokojnie ;) Licząc po pododdziałach - do 20-25 na stronę.
Sweet Jesus te liczby mnie przeraziły o_O , to chyba dla dobrze rozumiejących się graczy, chodzi mi o szybkość ruchów przy stole, typu rzuty kością czy wydawanie rozkazów. Inaczej nie widzę takiej gry XD
Ostatnio zmieniony środa, 16 lutego 2011, 21:36 przez stefek01, łącznie zmieniany 1 raz.
If you are going through hell, keep going . Winston Churchill
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

10 000 pkt to np 5 Tygrysów Królewskich z plutonem piechoty = mało. :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Ta gra ma to do siebie, że zarówno gra na 1000 pkt., jak i na 10000 pkt. idzie równie płynnie i dość szybko, więc nie ma problemu z jakimś gigantycznym czasem gry.
KaziK
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KaziK »

Jeszcze jedno pytanie co oznaczają liczby np: 7 czy 6 na skrzyżowaniu dwóch jednostek w tabeli?

Chyba będę musiał jeszcze raz przebyć cały podręcznik, bo za dużo tych niejasności;D

Wiecie ile może kosztować taka wykładzina na stół? W 40zł się zamknę? Nie mam czasu wybrać się do Castoramy, a chciałbym wiedzieć.

Gdzie mogę znaleźć jakieś tanie formy gipsowe domków, bunkrów itp? Najlepiej w Łodzi.

Z góry dzięki za odpowiedz!

Pozdrawiam KaziK
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Wykładzina - sam kupiłem kiedyś sztuczną trawę z Intermarsche, ale cena była średnia. Lepiej już nawet dać zieloną narzutę na początek.
Na skrzyżowaniu dwóch jednostek ta liczba oznacza ile trzeba wyrzucić, aby dany typ uzbrojenia trafił po kolei czołg ciężki, średn, lekki, i tak dalej.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Wykładzinę kup budowlaną w kolorze zielonym albo na allegro poszukaj filcu w tym kolorze, są arkusze 40x30 cm, grube na 2 mm, łatwo ułożyć to w pole o wybranych wymiarach, łatwiej też się przechowuje.
KaziK
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KaziK »

Mam domek z wielkim, niezagospodarowanym strychem więc miejsca jest dużo. Głównie chodzi mi o dostepność w Łodzi i cenę.
Awatar użytkownika
Borsuk
Sous-lieutenant
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 14:19
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Borsuk »

Witam.
1. Na początek przejdź się do sklepów z materiałami u was to chyba tego jest pełno jak lodu:) I zobacz na materiał polarowy zielony ja taki używam, lub inny materiał o jednolitym odcieniu zieleni to koszty są żadne gdzieś do 30zł max 40 powinno się zamknąć, ewentualnie zielony koc.
2. Stół o wymiarach 120 na 120cm powinien wystarczyć najlepiej z płyty wiórowej.
3. Budynki możesz kupić w sklepach modelarskich internetowych polecam Martole, Jadarr hobby, tam też zakupisz inne elementy do makiet.
4. Możesz użyć też budynków kartonowych które można ściągnąć z neta lub ode mnie, wysyłam na płycie parę giga budynków i innych gadżetów za opłatą 23zł +6zł przesyłka listowa polecona. Koledzy potwierdzą bo kupowali ode mnie:)
Zajrzyj do mojego topiku http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... &start=510 prześledź go to się dowiesz wielu ciekawych rzeczy:)
5. Ja podstawki robię na kartonie wychodzi taniej ale karton musi być 2mm bity nie taki byle jaki najlepiej się przejść do sklepów papierniczych lub dla plastyków i kupić za 5zł całą płachtę 200 na 80cm
6. Tutaj fotki poglądowe z naszego klubu jak wygląda pole walki:)
http://www.tarnowskafantastyka.fora.pl/ ... i,109.html
Miłego grania:)
"Przejdziemy przez Niemców jak gówno przez kaczkę" - Gen. Patton
KaziK
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KaziK »

Dzięki za pomoc! :jupi:

Podstawa stołu już zrobiona, materiał był w domu. Muszę powiedzieć, że prezentuje się całkiem ładnie! Na razie stoją na nim żywopłoty wycięte z gąbki i domki z lego ;D Jakoś trzeba się obeznać z grą, a wszystkiego w jeden dzień nie zrobię.

Pozdrawiam KaziK
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

stefek01
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 8 kwietnia 2010, 12:19
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: stefek01 »

Do domków polecam nawet zwykłą tekturę ( pudełka po pizzy świetnie się do tego nadają :D ) , styropian do ruin mnóstwo możliwości za parę groszy ;) , a mapa nabiera jeszcze lepszego widoku .
If you are going through hell, keep going . Winston Churchill
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”