[AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Forum systemu bitewnego "Operation: World War II".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43342
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

[AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: Raleen »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132

Dziękuję Xardasowi i Filipowi za ciekawą rozgrywkę. Raport jest trochę roboczy, bo nie do końca byłem przygotowany na robienie zdjęć, a i warunki po temu były chwilami nienajlepsze, ale mam nadzieję, że przebieg gry będzie w miarę dobrze widoczny. Xardas zapewne uzupełni jeszcze relację o dane co do składu oddziałów, zwłaszcza niemieckich, których ja nie posiadam (stąd też ich nie podawałem), i szczegóły odnośnie składu Kanadyjczyków.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [AAR] Normandia '44 (03.07.2011)

Post autor: Przemos19 »

Wielki pech z tymi 57mm działami. Bardzo zgrabny raport i odpowiednio "obfotografowany". Poza tym dawno nie widziałem zastosowania zasłony dymnej w praktyce, dobrze świadczy o poziomie taktycznym rozgrywki. :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43342
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: Raleen »

Oj tak, z początku dwa strzelały do jednej Pz IV, a potem w kolejnej turze był z bliska pojedynek jeden na jeden. We wszystkich przypadkach waliliśmy jako pierwsi. I nic nie weszło...

Co do zasłony dymnej rzeczywiście Xardas znakomicie nią operował, zwłaszcza jak na początku tym skrajnym Pz IV zasłonił się i później wyjechał przy krawędzi planszy, tak żeby odgrodzić się od naszych dwóch dział, które były bliżej środka, a walczyć tylko z tym jednym, skrajnym. Kto wie, czy to nie przesądziło o jego sukcesie. Bo potem jak już rozwalił to skrajne działo, to dwa następne mógł zaatakować z flanki. Z kolei nam, gdyby się udało rzucić moździerzami zasłonę tam gdzie trzeba, to może byśmy je oba uratowali. Pamiętam jeszcze, że w kluczowym momencie bardzo mało dobraliśmy kart do ruchu, tak że nie mogliśmy się przegrupować, co też by pewnie trochę pomogło, ale to kwestia braku doświadczenia.

Raport tylko wyrywkowo przedstawia działania niemieckiej piechoty i jej walkę ogniową z aliancką, w każdym razie tutaj także dużo się działo, i ciut więcej niż z niego wynika.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: Fromhold »

Raleen pisze:Oj tak, z początku dwa strzelały do jednej Pz IV, a potem w kolejnej turze był z bliska pojedynek jeden na jeden. We wszystkich przypadkach waliliśmy jako pierwsi. I nic nie weszło...
Czy mieliście możliwość innego ustawienia dział ppanc. tworząc choćby imitację tzw worka przeciwpancernego? Wydaje mi się że ustawiając np jedno z trzech dział na flance i strzelając w boczny pancerz można byłoby osiągnąć lepszą przebijalność.
Wybaczcie jeśli zapachniało moją ignorancją w temacie :)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: Przemos19 »

Działa strzelające w boczny pancerz są oczywiście skuteczniejsze także i tutaj, tak więc większość taktycznych zagrań z prawdziwego pola bitwy sprawdzi się i tutaj.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43342
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: Raleen »

Pole rozstawienia było do drogi, więc trochę mało miejsca było jak sądzę, ale nie myśleliśmy aż tak dogłębnie nad ustawieniem.

Co do skuteczności, przy naszych rzutach tego dnia mogłoby nie pomóc ;) . Żeby było śmieszniej, na prawym skrzydle jedno działo dało sobie spokojnie radę z wrogim Pz IV, i to bez żadnych strat, mimo że Pz IV strzelał z w pierwszej turze pojedynku ogniowego jako pierwszy i potem jak widać bał się o swój tyłek, bo postawił zasłonę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jumper666
Starszy Sierżant
Posty: 230
Rejestracja: wtorek, 23 lutego 2010, 23:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: [AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: Jumper666 »

Trochę żałuję, że nie mogłem się stawić, ale takie życie. Mam tylko nadzieję, że na kolejne spotkanie się stawię. :)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: [AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: xardas12r »

Ja także dziękuje za grę i pomoc w odstawieniu do autobusu.

Chciałbym tylko sprostować informacje jakobym sam pomalował całą piechotę niemiecką - ten pluton walczący na mojej prawej flance był także malowany przez rroberta.

Któremu należą się gorące podziękowania bo bez jego figurek nic byśmy nie zagrali ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43342
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [AAR] Normandia '44 (02.07.2011)

Post autor: Raleen »

xardas12r pisze:Chciałbym tylko sprostować informacje jakobym sam pomalował całą piechotę niemiecką - ten pluton walczący na mojej prawej flance był także malowany przez rroberta.
Naniosłem poprawkę do artykułu.

Dołączam się do podziękowań dla Roberta. Szkoda, że Stemir nie mógł się pojawić, zapraszałem także jeszcze dwie osoby. Cóż, mam nadzieję, że uda nam się zorganizować jeszcze jedną taką rozgrywkę kiedy będziesz dyspozycyjny w Warszawie. A póki co, czekam na Twoje uwagi merytoryczne i bardziej szczegółowe dane co do składu wojsk.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Operation: World War II”