Nasze sympatie polityczne... starożytność

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.

Jaki lud starożytny cieszy się waszą największą sympatią?

Rzymianie
8
22%
Grecy
5
14%
Kartagińczycy
9
24%
Macedończycy
5
14%
Persowie
3
8%
Egipcjanie
2
5%
Babilończycy
0
Brak głosów
Żydzi
1
3%
Galowie
3
8%
Etruskowie
0
Brak głosów
Asyryjczycy
0
Brak głosów
Inny
1
3%
 
Liczba głosów: 37
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Niestety, nie masz racji - jeno Obelix miotał menhirami, reszta wioski tłukła ręcznie (może tylko Długowieczniks lagą :))
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Wszystko jedno: na to samo wychodzi.

Swoją drogą Strategosie, dlaczego Galowie a nie Celtowie? :)
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Mój perfidny plan się udał :wink: . Gdyby w ankiecie było Celtowie zamiast Galowie nie byłoby tu tak wesoło.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

Asterix aż roi się od błędów! Galowie nie nosili pasów tylko szelki, nie pletli włosów w warkoczyki, dziki były dla nich zwierzętami świętymi a i z tymi menhirami też się coś nie zgadza. Czytałem kiedyś taką ciekawą broszurkę na ten temat, wiem, że było tych błędów jeszcze sporo więcej. Ale w końcu nie o to chodzi.

Z drugiej strony także Asterixy roją się od przycinek do współczesności. Może nie do naszej polskiej codzienności akurat. Miałem kiedyś w rękach taki album w wydaniu specjalnym, z obfitym komentarzem (bodajże ten jak piramidy budowali). Sporo tam było dowcipów subtelnych i językowych, które czasem niestety giną w tłumaczeniu.


Dziwię się też niektórym forumowiczom, jak np. Nico, który wychwala Rzymian i potępia Spartan jednocześnie. Akurat Rzymianie, przynajmniej na początku niewiele Spartanom ustępowali pod względem militaryzacji, brutalności etc.

Z czasem się powoli ucywilizowali i jak już doszli do Grecji, wchłonęli ich kulturę i roznieśli po świecie. Zgoda. Przy zdobywaniu Kartaginy jeszcze nie mieli tego nastawienia (pamiętacie to "zaorać i posypać solą?"). Więc dobrze, że Helladę trochę później podbijali


Wiem, że to forum jest bardziej militarne i dlatego nie dziwią mnie sympatie dla Rzymu, czy dla innych wojowniczych nacji. Ale jeśli chodzi o twórczość duchową, to Grecja nie ma równych sobie. I to nie nawet ze względu na ilość, ale i oryginalność. Oni większość tych dziedzin nauki, kultury i sztuki wymyślili. Takim wynalazkiem jest też historia jako opis nie tylko dziejów własnych i wychwalanie władców, ale też opisywanie dziejów ludów obcych, i staranie o bezstronność (niedoskonałe tak, jak i wśród historyków współczesnych). Powtórzę za Janem Parandowskim (o Tukidydesie):

"To właśnie jego talent uczynił z wojny peloponeskiej przejmujący dramat, podnosząc drobne konflikty do niemal symbolicznych obrazów polityki, a ludziom, którzy brali w niej udział zapewniając nieśmiertelność"


Rozkwit kultury Greckiej, to VI i V, częściowo jeszcze IV wiek p.n.e. Niektóre ośrodki kultury greckiej utrzymują się jeszcze dłużej, przede wszystkim Aleksandria. Ale z czasem wszyscy zostają wchłonięci przez Rzym.

I porównajmy teraz dorobek duchowy Greków tego okresu z, dajmy na to Rzymem przez jego około tysiąc lat! Razem z tymi wchłoniętymi Grekami! Albo z dajmy na to Egiptem przed-aleksandryjskim, około 3000 lat historii. Fenicjanie z ich alfabetem? Cóż oni tym alfabetem spisali? Jakieś dzieła filozoficzne, naukowe, może jakiś poemacik chociaż?

Że nie wspomnę, jaki wpływ miało na nasz Renesans i Oświecenie właśnie odkrycie na nowo źródeł antycznych, przede wszystkim greckich. Jaki wpływ miała ta kultura nawet po wiekach.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Ja zagłosowałem na Persów, bo lubię ich i już. Pewnie z przekory - za to, że tak mało osób ich lubi i docenia :) . Historię ich wojen z Grekami znamy głównie z punktu widzenia zwycięzców - to niesprawiedliwe. Z Persów robi się tyranów i barbarzyńców a przecież mieli najbardziej tolerancyjną religię starożytności (zartusztrianizm). No i z podziwu godną wytrwałością odradzali się po różnych klęskach...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Przy tym bez wyżynania wszystkiego naokoło w pień potrafili stworzyć wielkie sprawnie jak na ówczesne warunki funkcjonujące imperium, ze stosunkowo niskimi podatkami, a mimo to dostarczające królowi królów bajecznych dochodów. Ta tolerancja ich niewątpliwie wyróżnia. Jestem z Tobą Leszku :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Czerwony Kapturek
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:51
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela

Post autor: Czerwony Kapturek »

Właściwie gdyby mieli choćby porównywalnego wodza z Aleksandrem, ich system militarny również nie był taki zły, tylko brakowało ciężkich jednostek, zdolnych skutecznie zatrzymać np. hetajrów (o falandze macedońskiej nie wspominam). Ale nie miejsce tu na szczegóły - ja również Persów doceniam, w końcu podbili ogromne obszary, a Aleksander tylko to "przejął", wskutek słabości wewnętrznej ustroju, który stworzyli.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Ja też głosowałem na Persów w Tatrach, Spartanie to przy nich dzikusy.
Ostatnio zmieniony środa, 12 grudnia 2012, 14:21 przez viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

O, to przykład złej kafeterii pytania ;>

W takiej sytuacji mój głos na Macedończyków - powinien być oddany na Greków.

Konflikt Grecy vs Rzymianie.

I wtedy by się liczył.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Ciekawe ilu takich "fałszerzy ankiet" faktycznie głosowało w ten sposób. :P
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

To wina twórcy ankiety, a nie głosujących.
Należy tak projektować ankietę, żeby artefaktów nie było...

;>

W końcu sam zrobię ankietę bez Rzymian, bo się coś nikt nie kwapi.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Brak jest sensownych argumentów aby zrobić ankietę bez Rzymian.

Pytanie dotyczy sympatii do danego ludu.
Dlaczego z owej sympatii mamy arbitralnie wykluczyć tak znany i popularny lud?

Macedończycy wyraźnie odróżniani byli w starożytności od Greków, w związku z tym w ankiecie też zostali wyodrębnieni.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Rzym nie zasługuje na miejsce w ankiecie, bo swoją pozycję w świecie starożytnym zawdzięcza zniszczeniu co najmniej jednej wielkiej cywilizacji: kartagińskiej, i to doszczętnie. Tak samo, nie wiemy jak potoczyłyby się losy innych cywilizacji, np. galijskiej, gdyby nie działalność Rzymu. Można znaleźć wiele argumentów :) .
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Stali się godni po stokroć.
Naczytałeś się propagandowych książek Kęcika i straciłeś właściwą busolę. :wink: .
Zauważyłem, że popularny kierunek rewizjonistyczny zrobił z Rzymian emanację szatana (chyba jednak Hegel miał rację z tą dialektyką. Teza Rzym jest super, antyteza Rzym jest be. Synteza Rzym jest ok :)).
W wolnej chwili zaatakuję waszą ukochaną Kartaginę jako advocatus diaboli Rzymian. :D
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Strategos pisze:Stali się godni po stokroć.
Naczytałeś się propagandowych książek Kęcika
Nie chciałem tego "głośno mówić", ale wg mnie wiele tu można wyczytać nauk Kęcieka :wink: .
Dobrze się to czyta, ale gdzie nie są znane fakty, tam autor przedstawia swój pogląd w taki sposób, że się wydaje, że to absolutnie pewne ustalenia, a nie odważna hipoteza.
Do tego Rzymianie nie są jego pupilami :) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”