Pierwsze czołgi

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Pierwsze czołgi

Post autor: elahgabal »

J.Mad pisze:To rozważania, pod kątem zrozumienia dlaczego historia toczyła się tak jak się toczyła.
W sensie, że gdzie takie rozważania widzisz? Ja widzę przemyślenie z gatunku wirtualnych (typu: co by to było, gdyby w jednej armii walczyli trzymacze sariss, legioniści, z konnicą partyjską na skrzydłach).
J.Mad pisze:Nie zadowala mnie samo wkuwanie historii wojskowości bez żadnego zrozumienia.
To witam w klubie, bo podejrzewam, że tutaj wszyscy tak samo nie zadawalający się :P
Przy czym jak już rozważamy historię alternatywną, to raczej staramy trzymać się realiów. Przejrzyj sobie np. niedawną dyskusję nt. potencjalnego najazdu Olka na Italię. Tam właśnie popuściliśmy wodze fantazji, gdybając sobie o czymś co nigdy nie miało miejsca. Ale nie na zasadzie "jakby to się skończyło, gdyby Olek miał do dyspozycji 10 tysięcy samurajów...". Jakaś granica egzotyki chyba jednak musi być.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
J.Mad
Caporal-Fourrier
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 14 października 2012, 14:00
Kontakt:

Re: Pierwsze czołgi

Post autor: J.Mad »

Można gdybać o rzeczach prawdopodobnych, a można też o nieprawdodobnych. W obu wypadkach wyobrażamy sobie coś co się nie wydarzyło. Dla mnie takie gdybania to po prostu test z wiedzy i rozumienia danej rzeczy. Nie traktuję bardziej prawdopodobnej alternatywnej historii jako czegoś lepszego od tej nieprawdopodobnej. W takim całkiem fantastycznym gdybaniu np. o bitwie między samurajami i legionistami może chodzić tylko o stronę czysto bitewną, bo to akurat kogoś interesuje.
Awatar użytkownika
Arekmaximus
Sergent
Posty: 136
Rejestracja: środa, 30 października 2013, 23:17
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Pierwsze czołgi

Post autor: Arekmaximus »

Dyskusja pt. "Pierwsze czołgi" zeszła na rozważania która formacja, falanga czy legion jest lepsza :? . Ocena jest o tyle trudna, że nie można oceniać poszczególnych formacji bez rozważania konkretnej bitewnej sytuacji, czy idąc dalej organizacji/struktury państwa wystawiającej daną jednostkę (zaplecze, zaopatrzenie, logistyka etc.).
Możliwości Rzymu powoływania pod broń nowych legionistów były nieograniczone (w porównaniu na przykład z Macedończykami).
Poprzez analogię do czasów współczesnych można byłoby zadać pytanie, czy lepszy był Wehrmacht czy Armia Czerwona? Finalnie Czerwonoarmiści zmiażdżyli wojska Rzeszy, ale nie jestem do końca przekonany, czy gdyby Rzesza miała do dyspozycji większe zasoby gospodarcze (oraz fakt, że przecież musiała prowadzić działania w wielu miejscach Europy jednocześnie), wynik starcia ZSRR vs Niemcy byłby taki a nie inny.
Ave, Caesar, morituri te salutant!
http://arekmaximus.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”