Literatura

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Seba Fallus
Caporal-Fourrier
Posty: 80
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2009, 11:58
Lokalizacja: Zduny

Literatura

Post autor: Seba Fallus »

Znacie jakieś dobre książki na temat :
-podbojów Cyrusa
-wyprawy Aleksandra wielkiego
-walk o sukcesje po Aleksandrze (okres hellenistyczny)
-najazdów Cymbrów i Teutonów na Rzym (koniec 2 w.p.n.e)
-Rzymskich wojnach domowych końca republiki
-i coś a Cezarze

Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Literatura

Post autor: AWu »

Seba Fallus pisze:Znacie jakieś dobre książki na temat :
-podbojów Cyrusa
jest coś pod tytułem Shadow in the desert (tam jest rozdział o armi Achemenidów i ich działaniach ale nie wiem jak dobry i dokładny) ale jeszcze nie czytałem - tu ogólnie dosyć biednie jest ;/


-wyprawy Aleksandra wielkiego
masa jest tu.
Od Ospreja po Infort Editions po polsku i sporo nie po polsku.

-walk o sukcesje po Aleksandrze (okres hellenistyczny)
Świderkówna (cudze chwalicie swego nie znacie) Hellada Królów!, potem Hellenika i 7 Kleopatr
Bennet+Roberts Wojny następców Aleksandra (ale to wyszło dopiero i jeszcze nie cytałem, ponoć dobre)
3 HBki Kęcika Magnezja, Benewent i Kynoskefalaj

-najazdów Cymbrów i Teutonów na Rzym (koniec 2 w.p.n.e)
najazd Cymbrów i teutonów Imperium u progu zagłady - nie pomne autora
EliuszHadrian
Chasseur
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Literatura.

Post autor: EliuszHadrian »

Imperium u progu zagłady to Pan Paweł Rochala.

A co do Cezara polecam zacząć od: Gaius Iulius Caesar - de Bello Africo, de Bello civili, de Bello Gallico, oczywiście dostępne są polskie tłumaczenia.
Divinus Traianus Hadrianus Augustus Traiani Victoris Partorum et Dacorum Filius Nepotis Nervae Pontifex Maximus XXII potestatis Tribuni tenens Consul Triplex Triumphator Duplex Patriae Pater
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Cezar o sobie może nie być popularyzatorski w wystarczającym stopniu :P
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

AWu pisze:Cezar o sobie może nie być popularyzatorski w wystarczającym stopniu :P
Gajusz Juliusz by się z Tobą nie zgodził . ;D
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

O, na pewno :>
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Cyrus to u Herodota,

pytanie tylko co kto lubi przekłady oryginałów czy opracowania. :faja:
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Cięzko z oryginałów jednak bez przygotowanie poznawać epokę.
Są IMHO raczej dla zaawansowanych z nielicznymi wyjątkami (patrz Tukidydes)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Czasem i z przygotowaniem też nie lekko, ale jaka satysfakcja, no i czytanie samych opracowań choćby i najlepszych to trochę tak jakby czytać, zamiast książek same streszczenia. :/
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Zależy na co się trafi, ale jednak na początek polecałbym opracowania, które muszą oryginały mieć w bibliografii i tak :>

patrz taki Runciman i wyprawy krzyżowe. Choćbyś wszystkie te kroniki przeczytał i skisł to sie tyle nie dowiesz.
Dlatego Seba pyta na forum, żeby kapcia nie trafić właśnie :>
Bo w tym konkretnym przypadku leniwi twórcy używają Runcimana jako źródła.. i wtedy jest kiepsko, trzeba odróżnić perlę od plew, a czasem niełatwo.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

AWu pisze:Zależy na co się trafi, ale jednak na początek polecałbym opracowania, które muszą oryginały mieć w bibliografii i tak :>
No jak tak to dodałbym jeszcze książkę Petera Greena Aleksander Wielki ostatnio było wznowienie. Na początek świetna.

Hellada Królów i Hellenika to koniecznie, bo angole nawet tego nie mają.

Bennet'a i Roberts'a Wojny następców Aleksandra czytałem to również świetna lektura, mam nadzieję że wydadzą również II tom o największych bitwach diadochów.

A z oryginalnych przekładów bardzo gorąco polecam Anabazę Ksenofonta, chociaż to o innym Cyrrusie.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Pablo pisze: A z oryginalnych przekładów bardzo gorąco polecam Anabazę Ksenofonta, chociaż to o innym Cyrrusie.
Czasem występuje pod nazwą "Wyprawa Cyrusa".
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 marca 2011, 08:19 przez Cisza, łącznie zmieniany 1 raz.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Oryginalne przekłady, co? :P

Jeśli chodzi o Cyrusa Wielkiego, to Ksenofont, ten "grecki persofil", napisał jeszcze "O wychowaniu Cyrusa" - inaczej "Cyropedia". Nie chodzi o cenzurkę, jaką dostał C. ze szkoły, ale między innymi o sposobie jego dojścia do władzy.

Z oryginalnych przekładów o Aleksandrze Wielkim - żywot Olka u Plutarcha (Żywoty równoległe), "Anabaza" (si, si! Nieprzypadkowo taki tytuł) Arriana i jeszcze trochę.

Kwestie epoki hellenistycznej: Generalnie książki Świderkówny są dobrym wprowadzeniem w temat i dodatkowo pisane żywym (jak dla mnie) stylem. Jest wiele książek o całej epoce, są o pojedynczych kampaniach - nie wiem, czy takie szczegółowe też wchodzą w zakres tematu? Bo znam świeżynkę, po polsku, wcale niezłą.

Cymbrowie i Teutonowie? Plutarch (I/II w. n.e.) pisał o Gajuszu Mariuszu, są też jeszcze późniejsi autorzy z naszej ery.

Rzymskie wojny domowe końca republiki?
Pamiętniki Cezara to podstawa. Polecam też listy Cycerona, które pełne są rozmaitych szczegółów :P

Większość tych "oryginalnych przekładów" dostępna jest w serii Ossolineum.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

RyTo pisze: Kwestie epoki hellenistycznej: Generalnie książki Świderkówny są dobrym wprowadzeniem w temat i dodatkowo pisane żywym (jak dla mnie) stylem. Jest wiele książek o całej epoce, są o pojedynczych kampaniach - nie wiem, czy takie szczegółowe też wchodzą w zakres tematu? Bo znam świeżynkę, po polsku, wcale niezłą.
A co to za świeżynka, wcale niezła? Wiem, wiem strasznie ciekawski jestem :oops:
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Tomasz Grabowski, Ostatni triumf Ptolomeuszy. Czwarta wojna syryjska (221-217 r. p.n.e.). Wydawnictwo Historia Iagiellonica, więc znalazłem szparko w krakowskiej księgarni. Wydane pod koniec 2010.

Kłopot tylko, że jest to pozycja bynajmniej nie o całej epoce hellenistycznej, nawet nie całkiem o pełnej historii konfliktu Ptolomeuszy z Seleukidami. No ale 217 to Rafia, a Rafia, panie, to klasa sama w sobie.

Poważnie mówiąc, dobrze napisana książka na raczej rzadko poruszane tematy w polskiej literaturze historycznej. Oczywiście, moje życie w Krakowie wpływa zapewne na "dziennikarski obiektywizm". Kończę dygresję w temacie :P
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”