Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Post autor: Leliwa »

Wczoraj uczestniczyłem we wspomnianej w temacie konferencji.

Bardzo ciekawe był wystąpienie znanego w środowisku wargamingowym jeszcze przed paru laty dr Marcina Baranowskiego.
Od dwu lat przygotowuje on do krytycznego wydania istniejące dotychczas tylko w rękopisie w Bibliotece KUL dzieło Ignacego Prądzyńskiego "O sztuce wojennej. Kurs taktyki". Biorąc pod uwagę błyskotliwą inteligencję autora, jego dużą erudycję i piękną polszczyznę być może już w następnym roku otrzymamy znakomite dzieło i źródło dla poznania ówczesnej sztuki wojennej, oraz Prądzyńskiego jako stratega i taktyka.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Post autor: clown »

Mam dwie jego prace, o bitwie pod Kaliszem i o odtwarzaniu kawalerii liniowej Wielkiej Armii po klęsce w kampanii 1812 roku. Szczególnie ta druga, to świetna praca naukowa i widać tytaniczną pracę nad tematem. Pracę o Prądzyńskim nabędę bez wahania :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Post autor: Raleen »

Zgadzam się, ja też obie te pozycje przeczytałem. "Kurs taktyki" Prądzyńskiego wypatrzyłem już dawno w zapowiedziach wydawnictwa Napoleon V i wspominałem o nim swego czasu na forum. Też nabędę na 100 procent. Dla kogoś interesującego się okresem powstania listopadowego czy generalnie I poł. XIX wieku lektura obowiązkowa. Miło wspominam rozgrywki z autorem w "Waterloo 1815" parę lat temu :) . Ta stara gwardia lubelska (Marcin, Motyl, DBJ) potem trochę się wykruszyła, czego bardzo żałuję, a to byli najbardziej doświadczeni gracze w tamtych stronach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Post autor: Leliwa »

clown pisze:Mam dwie jego prace, o bitwie pod Kaliszem i o odtwarzaniu kawalerii liniowej Wielkiej Armii po klęsce w kampanii 1812 roku. Szczególnie ta druga, to świetna praca naukowa i widać tytaniczną pracę nad tematem. Pracę o Prądzyńskim nabędę bez wahania :)
To nie o Prądzyńskim tylko Prądzyńskiego. :D
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Post autor: clown »

A mnie się wydawało, że to będzie opierało się na Prądzyńskim i będzie też próba autora analizy tejże pracy.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Post autor: Raleen »

Książka Prądzyńskiego, ale z tego co wiem, będzie do niej też dołączona jakaś analiza w postaci choćby wprowadzenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Lubelska Konferencja Historyków Wojskowości 13 XII 2012

Post autor: Leliwa »

Oczywiście. Na tym między innymi zwykle polega krytyczne wydanie.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”