Bitwa pod Bailén 1808 i amia hiszpańska z tego okresu

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Bitwa pod Bailén 1808 i amia hiszpańska z tego okresu

Post autor: Sebaar »

Bitwa pod Bailén, jest batalią wyjątkową z kilku powodów. Jest to najcięższa porażka wojsk napoleońskich w czasie wojny w Hiszpanii, a także największe samodzielne zwycięstwo Hiszpanów w tym konflikcie. Często wspomina się że to właśnie ta bitwa złamała "mit" o niezwyciężoności wojsk francuskich, w końcu kapitulowała także Gwardia reprezentowana przez Marynarzy Gwardii, którzy mieli obsadzić unieruchomioną w Kadyksie flotę hiszpańską. Klęskę po części ściągnął na siebie sam gen. Dupont, gdyż nie tylko nie docenił przeciwnika ale także złupienie Kordoby skutecznie podbudowało morale Hiszpanów i ich dążenie do zemsty.


Silne związki z tą bitwą mają co ciekawe Szwajcarzy walczący po obu stronach. Z jednej strony ofiarna postawa szwajcarskich batalionów w służbie francuskiej, w tym pewnej kompanii która odmówiła kapitulacji i przebiła się do Madrytu, ratując także "Orła" batalionu. Także walczące po drugiej stronie regimenty szwajcarskie oddały spore zasługi stronie hiszpańskiej. Z drugiej strony "powrót" pod sztandary hiszpańskie pułków szwajcarskich siłą wcielonych do armii Duponta w Madrycie.


Przy okazji chciałby poruszyć temat oceny postawy armii hiszpańskiej podczas wojen napoleońskich, gdyż zazwyczaj oddziały regularne w polu zdecydowanie ustępowały Francuzom. Jednak potrafiły zaskoczyć nie tylko niekompetencją, ale także ofiarną postawą na polu bitwy.

Kwestia umundurowania to już prawdziwy galimatias, gdyż oprócz zmian wzorów umundurowania armii regularnej, każda Junta miała także swoje regulacje. Oprócz mixu starych i nowych uniformów, znajdziemy także oddziały wyposażone z dostaw brytyjskich oraz zdobyczy na Francuzach.
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”