Strona smolensk1812.ru

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Raleen »

Poszły skany z książki Jadwigi Nadziei o gen. Zajączku (rozdział o Smoleńsku). Gdyby ktoś potrzebował do dyskusji tutaj, porównań itp. służę uprzejmie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Fromhold »

To ja, jeśli można,też poproszę.
Przy okazji sprostowanie- odnalazłem swoją biografię Zajączka- jej autorką jest Jadwiga Nadzieja, ale tytuł pracy brzmi Od jakobina do księcia namiestnika :)

Autorem Generała Arbuza jest Marian Brandys, a to już trochę zmienia postać rzeczy ;) .
http://img831.imageshack.us/img831/9964/generalar.jpg
Najmocniej przepraszam za zamieszanie. Dawno nie miałem tej pracy w rękach i pisałem z pamięci, która z wiekiem niestety co raz bardziej zawodzi...
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: anzel »

Raleen pisze:Poszły skany z książki Jadwigi Nadziei o gen. Zajączku (rozdział o Smoleńsku). Gdyby ktoś potrzebował do dyskusji tutaj, porównań itp. służę uprzejmie.
Raleen, dzięki! Będę uważnie przeczytać. To jest bardzo interesujące. Jak można reagować na to, aby dać tłumaczenie materiału w "Jak to było"?
Powtórzę pytanie. Czy należy wyznaczyć na mapie Polski Korpus Wielkiej Armii flagiem Księstwa Warszawskiego?
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 lutego 2013, 19:18 przez anzel, łącznie zmieniany 1 raz.
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Raleen »

anzel pisze:Jak można reagować na to, aby dać tłumaczenie materiału w "Jak to było"?
To znaczy, chcesz przetłumaczyć ten tekst i zamieścić na swojej stronie?

Jeśli tak, to nie bardzo, bo jest problem od strony prawa autorskiego. Najlepiej byłoby jak byś wypisał dane, dokonał wyboru informacji zawartych w tym rozdziale, połączył to z informacjami z innych książek i skompilował.

Mam nadzieję, że dobrze mnie rozumiesz (bo tłumacz internetowy czasami nie do końca dobrze tłumaczy).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Fromhold »

anzel pisze: Powtórzę pytanie. Czy należy wyznaczyć na mapie Polski Korpus Wielkiej Armii flagiem Księstwa Warszawskiego?
Dałbym tkaninę sztandaru (orła) z czasów Księstwa Warszawskiego. Po zmniejszeniu będzie to bardziej czytelne niż tarcza herbowa z herbami polskimi i saskimi.
Moja propozycja, powstała z przeróbki orła 1 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego

Obrazek
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: anzel »

Raleen pisze:Najlepiej byłoby jak byś wypisał dane, dokonał wyboru informacji zawartych w tym rozdziale, połączył to z informacjami z innych książek i skompilował.
Zrozumieł.
Raleen pisze:Mam nadzieję, że dobrze mnie rozumiesz (bo tłumacz internetowy czasami nie do końca dobrze tłumaczy).
Dobrze rozumiem. Czytam na głos, często nie na głos, słucham melodię. Tłumacz mi pomaga, jeśli dość trudne.
Panowie, mów mi wolniej! ;)

Fromhold, tak będzie wyglądać. Dobrze, czy nie?
Czy ktoś ma inne zdanie?
Załączniki

[Rozszerzenie png zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Raleen »

Flaga z orłem od Fromholda będzie dobra.
Ta flaga, którą zamieściłeś wcześniej, jest raczej współczesna.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: anzel »

Dobrze. Spojrzysz na mape.
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Fromhold »

anzel pisze:
Fromhold, tak będzie wyglądać. Dobrze, czy nie?
Jak najbardziej, tak ;)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: anzel »

Szanowni Państwo. Mam przyjemność ogłosić otwarcie nowej sekcji na stronie - "Skarbonka".
Tam będą zbierane myśli które weszły podczas pracy nad projektem.
http://www.smolensk1812.ru/skarbonka/
Ostatnio zmieniony środa, 19 lipca 2017, 14:58 przez anzel, łącznie zmieniany 3 razy.
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: anzel »

Szanowni Państwo!
Witam wszystkich po przerwie.
Donoszę wam nowy adres strony internetowej mojego projektu:

www.smolensk1812.ru

Stary adres ma problemy - nie ma sposobu, aby zaktualizować treść.
Ostatnio zmieniony środa, 19 lipca 2017, 14:59 przez anzel, łącznie zmieniany 1 raz.
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Strategos »

Interesująca strona - informacja o niej jest jak widać od dawna a ja dopiero teraz ją zauważyłem :oops: . Ciekawie pokazane jest rozstawienie wojsk (nie tylko na mapie ówczesnej) na obecnej mapie miasta.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Raleen »

Cieszę się, że temat nie umarł. Wkrótce wydzielę posty dotyczące strony, żeby były lepiej widoczne, bo tak jak pisał Strategos nie każdy łatwo tu trafia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: anzel »

Raleen, dzięki!
Strategos, dzięki!
Znalazłem w Internecie akwarele twórca Hermanna Sattlera (1892-1955) - Polacy atakują przedmieście Raczewka i Nikolskoje. Smoleńsk 1812.
Obrazek
Mundury którego pułku na obrazie?
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [OdB] Smoleńsk 1812

Post autor: Fromhold »

anzel pisze:Raleen, dzięki!
Strategos, dzięki!
Znalazłem w Internecie akwarele twórca Hermanna Sattlera (1892-1955) - Polacy atakują przedmieście Raczewka i Nikolskoje. Smoleńsk 1812.
Obrazek
Mundury którego pułku na obrazie?
Raczej żadnego ;) . Po 3 IX 1810 w miarę ujednolicono mundury w pułkach piechoty i kawalerii Księstwa Warszawskiego. Wyłogi mundurów były białe, a spodnie luźniejsze i zakrywające getry/kamasze. Wygląd żołnierzy polskich na tym rysunku to już tylko fantazja autora, zwłaszcza oficer na koniu :)
Fizylierzy po 1810 r. (rekonstrukcje wg Ryszarda Morawskiego i Henryka Wieleckiego)
Obrazek
Woltyżer i grenadier
Obrazek
Poszczególne pułki mogły się jeszcze różnić wypustkami na mundurach i detalami czapek.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”