Sentyment Polaków do Konfederacji

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Sentyment Polaków do Konfederacji

Post autor: Leliwa »

Torgill pisze:Polecam bardzo fajne książki Harry'ego Turtledove, który opisuje zwycięstwo Konfederacji. Dla Polski byłoby to fatalne. Według autora w latach 80-tych wybucha kolejna wojna, która nie przynosi rozstrzygnięcia. W trakcie I WŚ USA stają się sojusznikiem... Niemiec (skoro Wlk. Bryt. popiera Konfederację). Ostatecznie Stany zostają ponownie zjednoczone w wyniku II wojny światowej.

A może w tym całym sentymencie chodzi tylko o kilka prostych rzeczy. Sympatię do słabszego przeciwko lepszemu. Sympatię do południowej arystokracji, jako odbicia naszych tradycji szlacheckich. Jest to sympatia do arystokratyczności, a nie samej arystokracji jako właścicieli niewolników. Sympatia do republikanizmu itd. Jest w tym dużo podejścia jak w przypadku mitów, z mitami się nie dyskutuje, mity się przyjmuje.
Jeszcze dodałbym religijność w obu przypadkach. Myślę, że nie chodzi tu o sympatię do arystokracji jako odbicia naszych tradycji szlacheckich, bo były one raczej antyarystokratyczne, tylko do kultury związanej z życiem na wsi i wyrosłej z ziemi i jej uprawy. Dalej przywiązanie do wolności osobistej. To jest znacznie głębsze. Tak więc nie tylko do arystokracji, ale całego rolniczego Południa. Tak więc pokrewieństwo duchowe jest dość nawet głębokie.
Co do hipotetycznego przebiegu historii Wielkiej Wojny, to jest tak wiele zmiennych, że wynik naprawdę mógł być różny.
Ciekawostką jest fakt, że w gabinetach polityków francuskich mijali się wysłannicy powstańców styczniowych i konfederatów. Byli więc niejako konkurentami w uzyskaniu względów cesarza Napoleona III.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Sentyment Polaków do Konfederacji

Post autor: Leliwa »

elahgabal pisze:"Od zawsze" (czyt. od kiedy za dzieciaka obejrzałem "Północ-Południe") wykazywałem sentyment w kierunku Konfederacji przy czym jeśli później zacząłem czytać o Secesyjnej to tym bardziej w tym sentymencie się utwierdzałem. Powód? Banalny: Konfederacja do złudzenia przypomina mi XVII/XVIII-wieczną Rzplitą, a prawo Stanów Skonfederowanych do wyjścia z Unii zawsze uważałem za jak najbardziej niepodważalne.
Niewolnictwo prędzej czy później i tak zostałoby wyrugowane jako nieekonomiczne i należało zostawić to samym Południowcom.
I jak już zostało to nadmienione nie raz - sprowadzanie Secesyjnej do kwestii zniesienia niewolnictwa jest takim samym uproszczeniem jak argumentowanie agresji III Rzeszy w 39-tym brakiem chęci II RP do utworzenia korytarza eksterytorialnego (na ten przykład).
W efekcie uważam, że Wojna Secesyjna była jedną z najgłupszych (a przez to najbardziej zbrodniczych) wojen stoczonych w ramach "Cywilizacji Białego Człowieka" co w niczym nie zmienia faktu iż jednocześnie ze względu na tak dosłownie bratobójczy charakter jest do tego stopnia fascynująca... :?
Mogę się podpisać?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Sentyment Polaków do Konfederacji

Post autor: brathac »

Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Sentyment Polaków do Konfederacji

Post autor: Torgill »

brathac pisze:http://polska-zbrojna.pl/home/articlesh ... tra-szarzy

Tak mi się rzuciło w oczy.
Ciekawe zestawienie, w sieci jest tylko kilka miejsc, gdzie można przeczytać zbiorczo i w jednym miejscu o Polakach walczących w wojnie secesyjnej - dzięki za link.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”