Wojska balonowe

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Wojska balonowe

Post autor: Raleen »

Mam dane z Bieleckiego dotyczące jednostek balonowych francuskich z okresu rewolucji, później jak wiadomo zlikwidowano szkołę w Meudon, gdzie się kształcili. Napoleon nie cenił tego rodzaju służb.

W XIX wieku tego typu jednostki jednak się pojawiają. Czy ktoś z Was ma np. jakieś dane dot. wojny secesyjnej? Ja postaram się niebawem wrzucic coś o czasach Cesarza.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Hmm, tak na pierwsze wiem ze w Szwajcarii rozpoczeto chyba w 1891 gdy sztab glowny rozmyslal wprodzenie tego rodzaju wojsk. W 1897 postanowiono i zaplanowano ich stworzenie.
25.lipca 1900 okolo 100 ludzi, w wiekszosci ochotnicy, 66 koni i 14 wozow trafilo do pierwszej szkoly rekrutow "balonowych" w nowozbudowanej hali balonowej na Beundenfeld ale pierwszy balon wniosl sie w powietrze dopiero w XX.wieku (3.VIII.1900)
urodzony 13. grudnia 1981....
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Z tego co pamiętam to gen. Hooker tuż przed jak i w trakcie kampanii Chancellorsville'skiej (Wojna Secesyjna) niewątpliwie używał balonów do działań rozpoznawczych. Nie pamiętam czy również McClellan nie stosował tego typu rozpoznania oprócz osławionej Agencji Pinkertona której agentom średnio dwoiło się w oczach :) :) i widzieli armie południowe dwu a nawet trzykrotnie liczniejsze :). Może Nico będzie miał jakieś dane. Niewątpliwie Hooker, który powołał nazwimy to wojskowe służby wywiadowcze oparte na armii a nie cywilach potraktował balony jako doskonały środek do obserwacji przeciwnika a co za tym idzie idelne źródło informacji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 marca 2007, 18:02 przez tstaszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

ale pierwszy balon wniosl sie w powietrze dopiero w XX.wieku (3.VIII.1900)
To znaczy w Szwajcarii, bo w ogóle to wcześniej, ale ciekawe swoją drogą ta rozbudowa wojsk przez neutralną Szwajcarię :)

Ja na parę filmów trafiłem o wojnie secesyjnej i pamiętam, że tam bywały balony jako obserwacyjne właśnie. Stąd mnie to ciekawi.

PS. Ha, pisałem równocześnie z tstaszkiem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Napisalem o szwajcarach bo ci mi ostatnio o uszy sie obili :) Ogolnie w tym miesiacu w szwajcarskiej telewizji bylo kilka ciekawych programow o Szwajcarii w II.WS (planach obronnych w przypadku ew. inwazji przez III.Rzesze) i o szkoleniu podstawowym ktore w porownaniu do innych armii europejskich, nawet nie neutralnych, jest intensywne.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Francuskie wojska balonowe

Post autor: Raleen »

Francuskie wojska balonowe

Pierwsze doświadczenia:
1783 - Jean Pilatre de Rozier jako pierwszy wzbił się w powietrze za pomocą aerostatu (balonu)
1785 - Blancahrd i Jeffries przelecieli nad kanałem La Manche z Dover do Guines.
Balon był też wynalazkiem Francuzów - braci Montgolfier.

W 1793 r. podczas porażek wojsk Republiki władze zleciły grupie uczonych opracowanie projektu wykorzystania balonów dla celów wojskowych. W tym samym roku francuskie garnizony Valenciennes i Conde, oblegane przez Austriaków, po raz pierwszy usiłowały porozumiec się za pomocą balonów z Armią Północy spieszącą im na pomoc.

2.04.1794 r. - utworzenie 1 kompanii balonowej pod dowództwem Jean'a Marie Countell'a i Nicolasa Conte, przydzielona do Armii Sambry i Mozy.
2.06.1794 r. - balonów, które otrzymała kompania użyto pod Meubeuge do obserwacji wojsk austriacko-holenderskich, oblegających miasto.
26.06.1794 r. - zastosowanie balonów w celach rozpoznawczych w bitwie pod Fleurus.
W owym początkowym czasie balony były taką nowością, że wywoływały panikę w wojskach austriackich. pod Charleroi dopomogły Francuzom w skłonieniu do kapitulacji miejscowego garnizonu.
23.06.1794 r. - powstała 2 kompania balonowa, przydzielona najpierw do Armii Północy, a później do Armii Renu. Wzięła ona udział w walkach pod Donauworth i Wurzburgiem, gdzie w 1796 jeden z balonów dostał się w ręce Austriaków i został przewieziony do Wiednia jako wojenne trofeum.

Od 1794 r. istniała w Meudon pod Paryżem szkoła balonowa, w której przygotowywano żołnierzy do obsługi tego sprzętu, ale też konstruowano balony i doskonalono je technicznie. Doświadczenia były na tyle obiecujące, że stopniowo liczbę balonów na wyposażeniu armii zwiększono do 23.

Odnośnie Gen. Bonaparte należy wspomniec, że w początkach swojej kariery wojskowej miał on stycznosc z wojskami balonowymi i próbował je wykorzystywac. Jesienią 1796 gdy gen. Wurmser zamknąnł się w Mantui pisał do Dyrektoriatu by przysłano mu jedną z kompanii balonowych. W 1798 kiedy został dowódcą Armii Anglii przeznaczonej do inwazji na Wyspy Brytyjskie, zastanawiał się czy nie wykorzystac balonów do transportu wojsk nad kanałem La Manche. Wyruszywszy do Egiptu zabrał ze sobą jedną z kompanii balonowych, jednak jej sprzęt przepadł pod Abukirem, więc w Egipcie pełniła jedynie funkcje policyjne.

W 1799 r. zainteresowanie balonami wyraźnie spadło. Kompania balonowa we Francji i szkoła w Meudon zostały rozwiazane. Gdy z niewoli angielskiej wróciła w 1801 kopmania balonowa pozostawiona w Egipcie nie dano jej nowego sprzętu i wkrótce również tą jednostkę rozwiązano.

W 1808 r. szef batalionu Llhomond przedstawił Napoleonowi projekt inwazji Wysp Brytyjskich z wykorzystaniem balonów mogących przenosic po 1000 żołnierzy, jednak Napoleon uznał pomysł za utopijny i nie wyraził zgody na odtworzenie wojsk balonowych.

Na podstawie:
R. Bielecki, Wielka Armia, Warszawa 1995, s. 175-177
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 marca 2007, 10:26 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Ech ci Francuzi, zawsze muszą udziwniać wojnę ;)
W Serbii własne balony obserwacyjne uniosły się w 1908 roku, potem jednak szybko pojawiły się też samoloty w szeregach wojska. Z tego co pamiętam, Czarnogóra nie posiadała wojsk balonowych.

Co do Szajcarów - może dlatego nikt nie miał ochoty naruszać ich neutralnośći? Dobrze wyszkolone wojsko i trudny teren...
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 marca 2007, 10:21 przez Zeka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Znaczy w czasie II.WS niewiem jaki byl poziom wyszkolenia (programy dotyczyly terazniejszosci), jednak pamietam ze plany obrony dopasowano do tego co zaobserwowano we Francji -> fortyfikacje graniczne dalej byly obsadzone ale nie mialy juz dzialac jako glowna linia obrony a jako "hamulec". Zmniejszono ich zalogi i opracowano inny plan obrony (tzn. opierajacym sie glownie na dogodnym terenie)
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Uzupełniłem i dokończyłem o Francuzach.

Z tego co czytałem w książce o "Lwie morskim" za czasów Napoleona Anglicy bardzo obawiając się inwazji budowali specjalne wieże obserwacyjne na wybrzeżu. Ponad 100 lat później te same wieże jeszcze wykorzystywano w ramach systemu otrzegania przed inwazją niemiecką podczas II wojny św. :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”