Legia Nadwiślańska - sztandary

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Legia Nadwiślańska - sztandary

Post autor: Bayard »

Kompletuję akurat polską Legię Nadwiślańską i napotkałem pewien problem. Otóż natknąłem się na takie przedstawienia sztandarów tej formacji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I tutaj mój kłopot. O ile mi wiadomo, Legia Nadwiślańska przejęła chorągwie dawnych Legionów (pewności jednak nie mam), co wskazywało by na pierwszy wizerunek. Skąd więc pomysł, że Legia walczyła pod flagą francuską, jedynie ozdobioną napisem "Cesarz Napoleon pułkowi polskiemu"? Ułani Nadwiślańscy z kolei mają chorągiew, na której napisano"Republique Francaise Legion Polonaise"- co wydaje mi się być trochę dziwne w dobie cesarstwa. Czy tradycje legionowe były w Legii tak silne, że walczyła pod znakami już, w gruncie rzeczy, nieaktualnymi politycznie? Czy też Legia podczas swego istnienia zmieniała sztandary? A jeśli tak, to w jakich latach używała starych chorągwi legionowych, a w jakich nowych, cesarskich?
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 lutego 2011, 09:28 przez Bayard, łącznie zmieniany 2 razy.
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Legia Nadwiślańska powstała w czasach cesarstwa. Sądzę że wszystkie sztandary z czasów republikańskich i konsularnych wymieniono po koronacji Napoleona w 1804. Hasła i emblematy z tych sztandarów nie były już na rękę Cesarzowi Francuzów.Temat jest ciekawy, poszukam coś o tym. Wiadomo że ułani nadwiślańscy stracili sztandary (część) pod Los Jevenes, które mieli otrzymać w 1802. Sztandar środkowy z opracowania p.Morawskiego i Wieleckiego wydaje się odpowiedni.Niestety nie mam tej pracy.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Ten ostatni to sztandar pierwszego szwadronu Lansjerów Nadwiślańskich.
Sztandar drugiego wisi podobno w katedrze w Sewilli.
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bayard »

A to ciekawy przypadek... Cóż, oszczędza mi to sporo trudnego malowania ;) Oddziały będą się z pewnością wyróżniać na polu bitwy, jako jedyne niemające sztandarów.
Dzięki wielkie za pomoc, Fromholdzie :)
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Legia Nadwiślańska - sztandary

Post autor: Asienieboje »

Trochę odświeżę temat. Czy dysponujecie innymi obrazami sztandarów Legii. Zostałem o to zapytany przez znajomego wargamera, który akurat tworzy sobie pułki tej formacji, ale nie może znaleźć informacji na temat sztandarów. Niestety bez Waszej pomocy nie jestem w stanie mu pomóc.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Legia Nadwiślańska - sztandary

Post autor: Fromhold »

Bede mogl odpisac jak odzyskam dostep do sieci po awarii.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Legia Nadwiślańska - sztandary

Post autor: Asienieboje »

No na Ciebie w głównej mierze liczę ;) Poczekam.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Legia Nadwiślańska - sztandary

Post autor: Fromhold »

Sprawę sztandarów wyjaśniał już Andrzej Ziółkowski, znakomity znawca umundurowania czasów napoleońskich i Legii Nadwiślańskiej
http://www.skh.wat.edu.pl/index.php/rys-dziejow-ln
Tak więc problemów raczej nie będzie. Ten sztandar na odwrocie nie ma napisów.
Wbrew ogólnie krążącym opiniom wyraźnie należy podkreślić, że pułki piechoty Legii Nadwiślańskiej nie posiadały sztandarów. Rozpowszechniana informacja, iż jakoby miały one w swych szeregach dawne chorągwie batalionów legionowych z Italii jest z gruntu nieprawdziwa. Znaki batalionów (i półbrygad), nawet tych z San Domingo, wróciły w 1806 r. do kraju razem z generałem Janem H. Dąbrowskim, który przekazał je Towarzystwu Przyjaciół Nauk; od tego czasu pozostawały w zbiorach TPN jako eksponaty i nie były użyczane jakiemukolwiek oddziałowi wojska. Ujrzały światło dzienne dopiero w pierwszych dniach powstania listopadowego, euforycznie wyniesione na ulice Warszawy przez studentów. Po 1830 r. zostały zrabowane przez Rosjan i wywiezione na wschód, do Polski wróciły tylko cztery (1921-1929), do dziś znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego.

Sprawę znaków bojowych piechoty Legii poruszał Minister Wojny w 1811 r., pisząc do Ministra-Dyrektora Administracji Wojennej m.in.: „(...) cesarz chciałby osobiście wręczyć pułkom sztandary, należy je więc wykonać bardzo starannie”. Otrzymał lakoniczną odpowiedź, iż „(...) sprawa ta już była poruszana w 1809 r.” i... na tym została zakończona. Sztandar otrzymał dopiero w 1813 r. Pułk Nadwiślański i to zdaje się w dużym pośpiechu – na rewersie nie umieszczono ani dat, ani nazw pól bitewnych Legii, nawet w skróconej wersji, a zgodnie z obowiązującym przepisem bezwzględnie powinny się tam znajdować. Natomiast istniejąca cyfra „I” na puszce głowicy drzewca w formie orła może świadczyć o czynionych przygotowaniach do wręczenia sztandarów wszystkim czterem pułkom, ale w owym 1813 r. jednostki już nie istniały. Eksponat również należy do zbiorów Muzeum WP
Odnośnie umundurowania Legii Nadwiślańskiej polecam również artykuł tegoż autora:
http://www.skh.wat.edu.pl/index.php/mundury-legii-nadw
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Legia Nadwiślańska - sztandary

Post autor: Asienieboje »

Wielkie dzięki!!!
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Legia Nadwiślańska - sztandary

Post autor: Fromhold »

Drobiazg ;)
Jakby była potrzebna wersja bardziej nadająca się do druku, to też się da załatwić, ale po P.Ch.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”