Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 23 sierpnia 2017, 19:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 lipca 2008, 20:40 
Appointé

Raleen napisał(a):
Jakaś z Imperium Osmańskiego

Szalony deli?

Załączniki:
Deli 1600.jpg
Deli 1600.jpg [ 99.48 KiB | Przeglądane 2780 razy ]

Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez Pancerny, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 lipca 2008, 20:42 
Tat-Aluf

O Delich wiem, myślałem że chodziło o jakąś inną formację koronną.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 lipca 2008, 20:44 
Colonel Général

Pewnie to było to, podpisani byli jako sipahowie zdaje się, ale autor podpisu równie dobrze się w tym orientował jak ja. Never mind.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 5 lipca 2008, 00:05 
Appointé

kadrinazi napisał(a):
To arkebuzeria z nazwy, ale rajtaria z wyposażenia - para pistoletów, szabla lub rapier, długa broń palna. Zaciągana z 'wolnego bębna', ale nazywana arkebuzerią żeby zamydlić oczy szlachcie przeciwnej jednostkom cudzoziemskim.

To czemu dla szlachty arkebuzeria była akceptowana a rajtaria nie. Przecież obie formacje należą do autoramentu cudzoziemskiego?

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 5 lipca 2008, 13:03 
Tat-Aluf

Paradoksalnie w okresie 1649-1653 arkebuzeria nie powinna być zaliczana do autoramentu cudzoziemskiego - była jazdą szlachecką, rekrutowaną systemem towarzyskim. Dostawali nawet taki sam żołd jak husaria - 41 złotych za ćwierć.
Kiedy w 1663 roku rajtarski regiment Bidzińskiego został przemianowany na regiment arkebuzerow pod komendą Chełmskiego (zmiana dotyczyła więc głownie nazwy i dowodcy) szlachta na sejmikach domagała się przywrocenia systemu towarzyskiego w tym regimencie. Kiedy systemu takiego nie przywrocono, naciski szlachty doprowadziły w 1670 roku do rozwiązania regimentu.

Tytuł: Re: [OdB] Wyprawa wiedeńska 1683 r.
PostNapisane: wtorek, 10 stycznia 2012, 01:13 
Adjoint

Słyszeliście może o oddziałach Ormian walczących po stronie polskiej? Chodzi o oddziały, a nie pojedyncze osoby (bo te to na 100% były).

Drugie pytanie mam takie:
podobno część jeńców tureckich (w tym Ormian) Sobieski zabrał do Polski i osadził w swoich starostwach - głównie nie Pomorzu (Gniew). Nadał im nazwiska Osmańczyk (żołnierze) i Osmański (oficerowie). Analogicznie postąpił z żołnierzami armii Kara Mustafy pochodzenia ormiańskiego (przypuszczalnie nazwiska to Ormiański).
Słyszeliście coś o tym?

PostNapisane: wtorek, 10 stycznia 2012, 01:53 
Tat-Aluf

Ja przyznam czegoś takiego nie kojarzę, ale coś na ten temat może znajdę, wszak źrodeł z okresu panowania Jana III ostało się do naszych czasow sporo.

PostNapisane: wtorek, 10 stycznia 2012, 12:53 
Major en second

nahar -> mapa nazwisk w Polsce nie potwierdza teorii o Gniewie, natomiast rzeczywiście występuje wysoka koncentracja nazwiska "Osmański" między Iławą a Brodnicą oraz w okolicach Płońska i Ciechanowa (oraz w Warszawie ale to może być efekt podrugowojennych migracji). Ciekawe.

PostNapisane: wtorek, 10 stycznia 2012, 22:37 
Adjoint

Panowie - ku uwadze:
Ormianie w wojsku polskim
Wiem, wiki to żadne źródło, ale ktoś to wpisał.

Mhm, nazwiska rzeczywiście z netu tak wynika. Trzeba by jednak zerknąć do źródeł: Słownik nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku, 2003, oprac. K. Rymut, Kraków 2003, wersja na CD.
I niektóre województwa mają swoje słowniki (nie mam co do tego 100% pewności).

PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 19:25 
Colonel Général

Czytam sobie właśnie książkę Radosława Sikory pt. "Husaria pod Wiedniem" i znalazłem w niej dane nt. liczebności, odbiegające od ustaleń Jana Wimmera, na których opierała się dotychczasowa historiografia (nie wiem na ile jest reprezentatywny, ale w razie czego Kadrinazi będzie miał o czym pisać). Z tego co podaje Sikora, liczba ślepych pocztów/koni/porcji w armii polskiej była niejednokrotnie dużo wyższa niż przyjmował Wimmer (u tego ostatniego 10-15%). Są z kolei informacje o tym, że po wymarszu z Krakowa, po drodze dołączyły do armii Sobieskiego jakieś wojska i to podobno całkiem liczne. Opiera się ta informacja na wzmiance pochodzącej od gen. Marcina Kątskiego. Jeśli chodzi o husarię Sikora zweryfikował także skład wojsk dodając jedną chorągiew, która jego zdaniem była pod Wiedniem, a którą Wimmer pominął, uznając, że się spóźniła. Chodzi o chorągiew husarską Stefana Mikołaja Branickiego.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 20:00 
Tat-Aluf

Ktoś w wydawnictwie Erica zaspał i zapomniał mi wysłać książkę, więc póki co nie mam jak porównać z ustaleniami prof. Wimmera. Faktycznie pamiętam że Radek wspominał mi kiedyś w mailu, że stany faktycznie były sporo niższe, jednak poczekam z dalszymi komentarzami na książkę.

PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 18:35 
Adjudant-Major

Więc może ja skomentuję. Książki jeszcze nie mam ale czytałem w księgarni.
Spodziewałem się opisu całej wiedeńskiej batalii jednak RS skupił się jedynie na tytułowej husarii o co oczywiście pretensji mieć nie można
Co do chorągwi którą dodał to podał na nią aż dwa argumenty źródłowe więc trudno tu zgłosić jakieś wątpliwości.
Jeśli chodzi o liczbę ślepych stawek żołdu to są to głównie powtórzenia z artykułu http://www.radoslawsikora.republika.pl/ ... poczty.pdf
no i w oparciu o to ustalenie liczby husarzy.
RS najpierw każe odejmować ślepe porcje a potem jeszcze wakaty.
Tutaj mam wątpliwość czy nie należy najpierw odejmować wakatów a dopiero potem ślepych porcji. Różnica będzie niewielka ale zawsze.
Co do liczby odejmowanych ślepych porcji nie mam zastrzeżeń. Zgodnie z różnymi źródłami wynosiły te 1/6 do 30 procent o których RS pisze.
Sam znam źródło które każe je liczyć na 25 procent dla roku 1649 pod Zbarażem albo na 20 % w piechocie w roku 1577.
Czego w książce mi brakuje to schematów sytuacyjnych (jedna mapka to mało).

PostNapisane: piątek, 19 sierpnia 2016, 22:16 
Adjudant

Ma ktoś podział na pułki jazdy narodowej pod Wiedniem.

PostNapisane: piątek, 19 sierpnia 2016, 22:43 
Adjudant-Major

orkan napisał(a):
Ma ktoś podział na pułki jazdy narodowej pod Wiedniem.

Na pewno u Wimmera jest wykaz wszystkich chorągwi ale w tej chwili nie powiem czy z podziałem na pułki.

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 21:26 
Général de Division

W dziele z 1983 roku jest przy wykazie chorągwi też podział na pułki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]