Pospolitacy

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
MaciejK
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 11:39
Lokalizacja: Warszawa

Pospolitacy

Post autor: MaciejK »

Ja walczyło pospolite ruszenie w XVII wieku?
Chodzi mi o to do jakiej regularnej jednostki nawiązywało taktycznie.
Pancernych?
Lekkiej jazdy?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: pospolitacy

Post autor: kadrinazi »

Bardzo szeroki temat ;) poza tym XVII wiek to szmat czasu i pewne rzeczy się zmieniały. Generalnie gros pospolitego ruszenia stawało 'po kozacku', aczkolwiek zdarzało się też, że panowie szlachta prezentowali się jako husarze czy 'po rajtarsku' (to przede wszystkim Inflanty, także na Litwie). Szlachta miała w teorii stawać 'in armis/bene armati' czyli 'z bronią/dobrze uzbrojeni' ale to naprawdę zależało od indywidualnych możliwości.
Kontakt tylko na maila
MaciejK
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 11:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: pospolitacy

Post autor: MaciejK »

Tak, tak, ale mi chodzi o taktykę na polu bitwy.
Czy używali w miarę zwartego szyku ? Czy starali się być takimi pancernymi, tyle że gorzej uzbrojonymi i wyszkolonymi ?
I miałem na myśli późny wiek XVII, względnie poczatek XVIII.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: pospolitacy

Post autor: kadrinazi »

Pospolite ruszenie w drugiej połowie XVII wieku stawało rzadko (Beresteczko, Warszawa) a i tam najczęściej starano się je trzymać z dala od walki, stąd też trudno o dokładniejsze informacje o tym jak stawano w szyku. Co to według Ciebie ma znaczyć 'starali się być takimi pancernymi'? Jeżeli grupie pospolitego ruszenia brakuje wyposażenie, broni i wyszkolenia, to trudno się po nich spodziewać cudów taktyki na polu bitwy :) Do walki stawali zapewne podobnie jak jazda kozacka/pancerna czyli w 3 szeregach (jako że gros chorągwi pospolitego ruszenia odpowiadała właśnie tego typu formacji). Takim paradoksem tego czasu jest to, że pospolite ruszenie najdzielniej walczyło przy okazji walk wewnętrznych (rokosz Lubomirskiego, walki z Sapiehami na Litwie na początku XVIII wieku).
Kontakt tylko na maila
MaciejK
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 11:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pospolitacy

Post autor: MaciejK »

Co to według Ciebie ma znaczyć 'starali się być takimi pancernymi'?
Hehe, to proste.
Zastanawiam się czy ustawiać ich na takich samych podstawkach jak pancernych, czy jak lekką jazdę :)

Przy okazji - znasz jakieś opisy walk "wojny domowe" na Litwie w czasach wielkiej wojny północnej ?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pospolitacy

Post autor: kadrinazi »

No tak, wszystko zależy od systemu w który się gra. W OiM na przykład nie ma tego problemu. Mimo wszystko sugerowałbym ustawić raczej jak pancernych niż lekką jazdę.
Co do walk na Litwie - nie kojarzę by bitwa pod Olkiennikami (Lajpunami) doczekała się jakiegoś dobrego opracowania. Tu masz krótki opis:
http://www.plewako.pl/SlownikGeograficz ... 001118.htm
II tom Dziejów wewnętrznych Narodu Litewskiego także zawiera opis, rzecz do ściągnięcia z mojego chomika:
http://chomikuj.pl/Kadrinazi
Kontakt tylko na maila
MaciejK
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 11:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pospolitacy

Post autor: MaciejK »

Dzięki wielkie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”