Jednostki regionalne i unikatowe

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
sadam86
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 14:40

Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: sadam86 »

Witam serdecznie w swym pierwszym poście :D
Mam takie oto pytanie do użytkowników forum tworzymy ekipą moda pod Medieval II, którego akcja toczy się od 1648 do 1750 roku i obejmuje Europę, część Azji, Afryki i Ameryk. Chodzi mi właśnie tak jak w temacie jakie wtedy były jednostki regionalne (o określonym miejscu naboru). W modzie mamy już np. janczarów jako gwardię w RON, łuczników w Szwecji, dodamy jeszcze harników w Tatrach i poszukujemy nadal właśnie tego typu wyróżników regionalnych.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: kadrinazi »

Jakich łuczników w Szwecji? To mod komiczny ma być?
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: Raleen »

Gustaw Adolf podobno "lubił" łuczników, ale już w jego czasach byli mocno przestarzali. No i Gustaw Adolf poległ w 1632.
Harnicy to dla kogo są jednostką regionalną?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: kadrinazi »

Nie lubił, to plotka, którą w Polsce zaszczepił Podhorodecki.
Harnicy dla Korony zapewne, to byli tacy anty-zbójcerze :)
http://kadrinazi.blogspot.co.uk/2014/05 ... nkami.html
Kontakt tylko na maila
sadam86
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 14:40

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: sadam86 »

kadrinazi to nie ma być mod komiczny po to właśnie stworzyłem taki wątek, żeby wyłapać ewentualne błędy i skorygować pewne założenia. Harnicy będą dla RON.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: kadrinazi »

W takim razie sugerowałbym się pozbyć szwedzkich łuczników. Janczarzy i Harnicy w RON to tak maleńki procent, że też nie ma sensu ich uwzględniać.
Kontakt tylko na maila
sadam86
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 14:40

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: sadam86 »

Procent może i maleńki, ale jednostka sama w sobie ciekawa, doszli jeszcze do menażerii kozacy dońscy (dla Moskwy) i ewentualnie zaporoscy oprócz rejestrowych na Siczy.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: kadrinazi »

sadam86 pisze:ewentualnie zaporoscy oprócz rejestrowych na Siczy.
Przecież Kozak rejestrowy był zaporoskim, więc nie wiem skąd taki podział ;)
Kontakt tylko na maila
sadam86
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 14:40

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: sadam86 »

To tylko pomysł i jak widzę skorygowany jako nietrafiony ;) , a może jakieś sugestie?
Może podzielić ich na rejestrowych i spoza rejestru?
ordenus27
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 16:59

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: ordenus27 »

To prawda zaporoski jak został wpisany do rejestru i przeszedł na żołd to stawał się rejestrowym. Różnica między nimi była niewielka, ale np. co do uzbrojenia to w dużej części lepiej prezentowali się rejestrowi, struktura dowodzenia również była inna, rejestrowi mieli własną hierarchię dowódczą na czele z hetmanem wlk. koronnym, natomiast na czele Zaporożców stał Ataman koszowy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: Raleen »

"Jednostką regionalną" w przypadku Rzeczypospolitej była bez wątpienia husaria :). Do tego dość unikatowa jednostka. Co prawda Węgrzy też mieli jakąś husarię w bitwie pod Byczyną, ale to było pół wieku wcześniej i nie wiem czy po 1648 też taką formację jeszcze mieli, zresztą na pewno nie dorównywała naszej. Tylko, że husaria to dobra była tak do bitwy pod Kliszowem mniej więcej.

Kozak rejestrowy niczym się nie różnił od nierejestrowego, może poza tym, że do rejestru brano teoretycznie tych lepiej wyszkolonych i uzbrojonych (ale to też jest względne, bo rejestr miał różną liczebność w różnych latach).

Poza tym jak granice czasowe są zakreślone 1648-1750, to przez ten czas wojskowość się zmieniła trochę. Koło 1700 roku pojawiły się lepsze karabiny i piechota zaczyna trochę inaczej walczyć niż wcześniej, zanikają pikinierzy, a zostają sami strzelcy. To dotyczy całej Europy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sadam86
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 14:40

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: sadam86 »

Raleen tak jak piszesz reforma wojskowa będzie, husaria już jest (dostępna w całym RON), a mi chodzi o takie jednostki jak harnicy czy sabaci typowe dla jakiegoś skrawka danego kraju lub nietypowe ciekawostki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: Raleen »

Jeśli te jednostki harników mają służyć do walki ze zbójnikami to w porządku, jak do walki z oddziałami ościennych państw, np. monarchii Habsburgów, to już chyba nie za bardzo. Wiem o co chodzi z punktu widzenia gier i kiedyś jak byłem młodszy (nie było to tak dawno temu ;)) też tak szukałem, ale raczej ciężko znaleźć sensowne jednostki tego typu. Zawsze jak się naciągnie to coś się znajdzie. Albo są takie formacje, ale różnice między nimi a standardowymi oddziałami powszechnie występującymi będą na poziomie bardzo szczegółowym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: kadrinazi »

Harnicy walczyli w czasie Potopu przeciw Szwedom, ale i tak to tylko epizod.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: Jednostki regionalne i unikatowe

Post autor: Warchoł »

Jeśli mają być regionalne to może litewscy petyhorcy? Fakt w XVI wieku była jedna chorągiew w Koronie (Temruka Szymkowica), ale wiek XVII to raczej wyłącznie WKL.

Jeszcze coś mi kołacze, że w twierdzy kudackiej byli jacyś serdiukowie.

No i jeszcze te dziwne chorągwie Sobieskiego, albańska albo bośniacka. Niestety nie wiem skąd mi się to wzięło musiałbym poszperać.
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”