Zapłon stożkowy

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
arkebuz
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 7 sierpnia 2007, 22:08

Zapłon stożkowy

Post autor: arkebuz »

Czy ktoś mógł by mi powiedzieć co to jest zapłon stożkowy w karabinach. Czytałem, że proch z lufy sam wypełnia panewkę i wynaleźli to Prusacy.
Krzysztof63
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 11 lutego 2010, 22:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Krzysztof63 »

W typowym muszkiecie skałkowym z połowy XVIII w. otwór zapałowy miał kształt walca, o średnicy 1 - 2 mm. Do strzału należało podsypać proch na panewkę, a następnie wsypać resztę prochu do lufy i wepchnąć nabój. W 1780 r. w Prusach skonstruowano karabin (Infanteriegewehr M 1780) z otworem zapałowym w kształcie stożka, skierowanego podstawą do wnętrza lufy. Jego średnica zewnętrzna była podobna, natomiast średnica podstawy wynosiła 5 - 7 mm. To powodowało, że można było zrezygnować z sypania prochu na panewkę i sypać go bezpośrednio do lufy, skąd sam się wysypywał na panewkę.

Teoretycznie przyśpieszało to proces ładowania o 1/3 (można było zrezygnować z 4 z 12 temp). W praktyce jednak okazało się, że to rozwiązanie jest zawodne:
1. Otwór dość szybko zapychał się nagarem, co uniemożliwiało samoczynne wysypywanie prochu,
2. Dużo większy był podmuch z panewki, co powodowało obrażenia u żółnierzy, stojących na prawo od strzelającego.
3. Otwór dość szybko wypalał się zwiększając średnicę, co jeszcze bardziej zwiększało zjawisko, opisane z p. 2.
Z tym pierwszym radzono sobie ładując tradycyjnie, z podsypywaniem na panewkę, z drugim - montując na panewkę mosiężną osłonę, kierującą podmuch do góry. Z trzecim: poprzez rozwiercanie i gwintowanie otworu, a następnie wkręcanie buksika z nowym zapałem.

Armia Księstwa Warszawskiego, która została uzbrojona w zdobytą przez Francuzów broń pruską, ładowała "po francusku", czyli na 12 temp.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Krzysztof63, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”