Bitwa pod Krotoszynem

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: toldo »

Znalazłem na stronie Krotoszyna tylko takie coś
28.06.1712 w czasie wojny północnej oddział starosty rawskiego Jana Grudzińskiego, stronnika króla Stanisława Leszczyńskiego (kilka tysięcy żołnierzy), wskutek szczupłości sił nie mogący podjąć akcji zaczepnej, został pobity pod miastem przez popierające Augusta II wojska polsko-saskie pod dowództwem Brzuchowieckiego
Czy może ktoś mi pomoże rozszerzyć moją wiedzę na ten temat podając więcej informacji? (mieszkam 7 km na południe od Krotoszyna :P ).
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 305 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Proponowałbym znaleźć te pozycje (choć wątpię w to, bo wszystkie raczej trudno dostępne, może Wimmera sobie kiedyś skseruję jak mnie najdzie ochota a raczej pinionżki):
# Jan Wimmer, "Wojsko Rzeczypospolitej w dobie wojny północnej", Warszawa 1956.
# "Rzeczpospolita w dobie wielkiej wojny północnej" pod red. Jadwigi Muszyńskiej, Kielce 2001.
# Wawrzyniec F. Rakowski, "Pamiętnik wielkiej wojny północnej", oprac. Ojciec Dyrektor Mirosław Nagielski :cool: i Marek Wagner, Warszawa 2002 (może i tu coś będzie, choć nie wiadomo).

Poza tymi książkami, to nie wiem czy coś się znajdzie więcej, bo Wojna Północna (prócz Kliszowa) nie jest obiektem szczególnych badań polskich historyków.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: toldo »

Z okazji 300 - rocznicy bitwy pod Krotoszynem napisałem artykuł, który ukaże się w kolejnym wydaniu Rzeczy Krotoszyńskiej (licząc od jutra za tydzień nr 27/897). Prezentuję go poniżej:

Z góry zaznaczam artykuł jest napisany w miarę prostym językiem. Będą go czytać ludzie nieznający się na historii.
Bitwa polsko-polska pod Krotoszynem
Krótka historia bitwy pod Krotoszynem, która miała miejsce 28 czerwca 1712 r. Udział w niej wzięli stronnicy Stanisława Leszczyńskiego oraz Augusta II.

W 1700 r. wybuchła wojna północna. 4 lata później kraj został zalany wojskami szwedzkimi i wówczas zawiązała się konfederacja warszawska. Wtedy to kandydatem na króla został Stanisław Leszczyński. W kraju szlachta była podzielona. W 1709 r. król Szwecji przegrał bitwę pod Połtawą i sytuacja się odmieniła. Walki trwały jeszcze jakiś czas m.in. w Wielkopolsce, gdzie Józef Potocki prowadził wojnę partyzancką i musiał przedostać się na tereny Wołoszczyzny (ob. tereny Mołdawii i Rumunii).
W maju 1712 starostwa rawski Jan Grudziński h. Grzymała przedarł się z Wołoszczyzny. Pokonał on rosyjskiego generała Riodona Christianowicza Baura pod Pyzdrami i ruszył uwolnić szwedzkiego generała Magnusa, który po nieudanej wyprawie do Holsztynu został uwięziony przez Duńczyków. Jego wojska zostały pod Krotoszynem zatrzymane przez wojska polsko - rosyjskie. 28 czerwca 1712 r. doszło do bitwy między Salnią a Szczerkowem. Jan Grudziński miał ze sobą 30 chorągwi (ok. 4000 ludzi). Po stronie przeciwnej Polakami w sile 72 chorągwi (9720 żołnierzy) dowodził regimentarz Franciszek Brzuchowski h. Pomian, który wcześniej dołączył do siebie 13 szwadronów dragonów niemieckich pod dowództwem rosyjskiego generała Riodona Christianowicza Bauera. Na temat przebiegu bitwy, jak i strat. Wiadomo tylko, że został pobity i zmuszony do odwrotu. Jednym z dowódców Grudzińskiego był pisarz koronny i wojewoda wołyński Mikołaj Potocki h. Pilawa. W tym czasie w Zdunach stacjonował garnizon saski generała Mikołaja Zejdlica oraz garnizon rosyjski generała Antoniego Jeżewskiego, stronników Augusta II. Nie jest znany udział tych wojsk w wyżej opisanej bitwie.
Wojska rosyjskie spaliły Krotoszyn we wrześniu 1712 r. Niedługo do Krotoszyna powrócił stronnik Augusta II właściciel miasta Franciszek Gałecki, który zastał tu ogromne zniszczenia i długi. Umierając w 1717 r. zostawił majątek córce Zofii, ta musiała go sprzedać Józefowi Potockiemu, dawnemu stronnikowi Leszczyńskiego.


Bibliografia:
"Krotoszyn - Tom II - Historia", TMiBZK, Poznań 1996
"Z czasów wojen saskich, spraw wewnętrznych i polityki...", Kazimierz Jarochowski, Poznań, 1886
wikipedia.ru
"Русский биографический словарь", tom 25, Алекса́ндр Алекса́ндрович По́ловцов, Moskwa 1909,
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2181
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: Cisza »

toldo pisze:Na temat przebiegu bitwy, jak i strat. Wiadomo tylko, że został pobity i zmuszony do odwrotu.
W tym fragmencie tekst robi się mało przejrzysty. Jeśli możesz dopracuj to - kto został pobity? Dziwny podział zdań. Wygląda jakby czegoś tu brakowało.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: kadrinazi »

Starcie to opisane jest całkiem dokładnie w artykule Marka Wagnera 'Zagon kawaleryjski Jana Grudzińskiego w 1712 roku' [w:] 'Wojny północne w XVI-XVIII wieku' pod red. Bogusława Dybasia. Pozycja ta została wydana w Toruniu w 2007 roku.
Kontakt tylko na maila
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: czarek0402 »

Czy była jakaś impreza, będzie z tej okazji, rekonstrukcja czy coś? Krotoszyn, przejeżdżało się czasami... :roll:
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: toldo »

Cisza - dzięki, poprawię.

kadrinazi - dzięki, nie wiedziałem.

czarek0402 - nic tu się nie dzieje...
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Re: Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: pablo8019 »

Tutaj jest wzmianka o staroście Potockim i jego ucieczce z pola w/w bitwy:
http://100kazz.w.interia.pl/Pliki/Staro ... Michal.htm
Tutaj ciekawa pozycja bibliograficzna:
http://www.biblioteka.muzeum.krotoszyn. ... d8a9a28e13
I tutaj jakaś wzmianka:
http://biblioteka.muzeum.krotoszyn.pl/zrodla/2201_2.pdf
toldo pisze:Z góry zaznaczam artykuł jest napisany w miarę prostym językiem. Będą go czytać ludzie nieznający się na historii.
I to jest bardzo dobry kierunek jeśli idzie o pisanie artykułów historycznych. Sam też staram się w podobny sposób ujmować opisywane wydarzenia w swoich opracowaniach - tekst nie jest tylko dla historyków ale przede wszystkim dla ludzi nie pasjonujących się tą dziedziną wiedzy, których tekst ma zainteresować, wskazać że "tutaj coś się kiedyś działo".
Ale oczywiście są też granice upraszczania, bo wtedy ludzie ani tym się nie zainteresują ani nie dowiedzą się żadnych konkretów. Tak czy owak powodzenia w dalszym pisaniu!
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Bitwa pod Krotoszynem

Post autor: toldo »

Na to już natrafiłem. Dzięki :)


Z tego co wyczytałem garnizon ze Zdun (a wiem, żę był to garnizon gen. Antoniego Jeżewskiego) włączył się w pościg, ale co robił garnizon saski Mikołaja Zejdlica, który też był w Zdunach w tym czasie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”