Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest piątek, 22 czerwca 2018, 05:26

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: OD CZEGO ZACZĄĆ (PORADY, PYTANIA)
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 16:08 
Colonel Général

Przy poszukiwaniach pierwszej gry warto się zastanowić co Cię interesuje, jakie typy gier czy mechanik by Ci najbardziej pasowały. Możesz się trochę rozejrzeć po tym wątku (polecam zwłaszcza 2-3 ostatnie strony). Tam pojawiały się podobne pytania. Oczywiście jak by coś Cię interesowało i to nadal było mało - pytaj.

Hafa napisał(a):
Widziałem też gry z wydawnictwa Taktyka i Strategia, ale nie przemawia do mnie ta uboga szata graficzna. Jestem jednak otwarty na sugestie.

W przypadku tego wydawnictwa największym problemem są zasady, a nie grafika. Niestety ciężko to stwierdzić komuś nowemu bez zapoznania się z grą, chyba że poczytasz więcej opinie graczy, np. u nas na forum, o niektórych produktach. W porównaniu z problemami z zasadami, wydaje mi się, że w wielu przypadkach szata graficzna jeszcze ujdzie. Jeśli byś już się decydował na to wydawnictwo, to ewentualnie tylko coś z II wojny światowej, spośród systemów, które wydawane są od czasów wydawnictwa Dragon, kiedy ukazały się pierwsze gry na tych zasadach, czyli np. wspomniane W-39 (Wrzesień 1939), aczkolwiek tutaj też raczej nie polecam, przynajmniej na wejście.

Myślę, że Profes powiedział wszystko co najważniejsze. Tłumaczenia zasad i akcesorów np. kart są u nas na portalu w dziale "Ładownia":
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Poza tym bywają na BGG i czasami na stronach wydawców.

Odnośnie kart, oczywiście wiele gier nie ma kart i wtedy problem z ich tłumaczeniem na potrzeby współgracza nieznającego angielskiego znika.

Co do sklepów, również polecam Fort Gier, poza tym gry wojenne znajdziesz np. w Planszostrefie. Warto spytać sprzedawcę o możliwość sprowadzenia interesującego Cię tytułu (jeśli nie ma go w ofercie) i ile by to ewentualnie kosztowało.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: środa, 18 października 2017, 21:43 
Général de Brigade

Ja stanowczo polonizuję a tłumaczenia kart robiłem w zestawieniach tabelarycznych szeregowanych wg tytułów kart lub ich numerów a teraz przeważnie wkładam je do koszulek z kartami a nawet sam robię swoje karty już po polsku.

PostNapisane: piątek, 20 października 2017, 12:43 
Sergent-Major

Wiem że jest od tego oddzielny wątek, ale tutaj jakoś częściej ludzie zaglądają, więc:

- za pomocą jakiego programu / programów najłatwiej przygotować własne wzory kart (formatu zwyczajnych kart do gry lub CCG, jeśli to ma znaczenie)?

- zaznaczam że programy typu GIMP raczej odpadają bo junior (a to on te karty projektuje) nie ma za bardzo czasu aby zgłębiać tajniki programów graficznych

- karty które zaprojektował (w Excelu) mają wspólne elementy (strzałki symbolizujące kierunek ognia, parametry liczbowe), indywidualne zdjęcia i tekst działania

- najlepsze byłoby więc coś pozwoliłoby zaprojektować szablon i potem tylko wymieniać poszczególne elementy.

- zbliżoną funkcjonalność ma np taki programik do generowania kart Magicopodobnych jednak tak są chyba dość ograniczone szablony (tzn są to szablony kart do Magica, a nie uniwersalne)

Jeśli ktoś zna jakieś ciekawe i - byłoby idealnie ;) - łatwe w obsłudze rozwiązanie to poproszę.

PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 21:50 
Tambour

Witam wszystkich Forumowiczów! Pomimo że nieregularnie zaglądam na to forum od ponad dwóch lat, to dopiero od niedawna zacząłem się żywo interesować tematem wojennych gier planszowych. Obecnie szukam kompanów, oraz zastanawiam się nad zakupem gry najlepiej dotyczącej okresu Napoleońskiego. Z gier dotyczących tego okresu zainteresowały mnie w szczególności TLNB Kevina Zuckera (bardziej jako ciekawostka), Ostrołęka (ta bardziej skomplikowana), seria Jours de Gloire oraz Faiding Glory. Przyznam że Ostrołęki się trochę obawiam ze względu na powszechną opinię gry trudnej, natomiast w Jours de Gloire zasady są ogólnie łatwe i przyjemne. Co do mojego doświadczenia to grałem dotychczas jedynie w Kraśnik TiS-u, który pomimo prostoty zasad był ciężki do rozegrania ze względu na długi czas rozgrywki. Podsumowując, którą z tych gier moglibyście polecić początkującemu? Oraz czy znajdą się tu osoby ze Śląska lub Krakowa, które w razie czego byłyby chętne na rozgrywkę w te gry :)

PostNapisane: sobota, 10 lutego 2018, 13:53 
Colonel Général

Witaj na Forum!
kloss22 napisał(a):
Przyznam że Ostrołęki się trochę obawiam ze względu na powszechną opinię gry trudnej

Na pewno jest trudniejsza niż tytuły z pogranicza gier wojennych i euro, ale też nie ma co przesadzać.

Ja polecał nie będę za to, jeśli będziesz zainteresowany, mogę pomóc w znalezieniu współgracza na Śląsku (w Krakowie to pewnie znajdziesz łatwiej).

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 19 lutego 2018, 21:18 
Tambour

Najprawdopodobniej wybiorę się do Warszawy na Konwent Gier Historycznych i tam dowiem się wszystkiego co trzeba :)

PostNapisane: wtorek, 20 lutego 2018, 00:24 
Colonel Général

kloss22 napisał(a):
Najprawdopodobniej wybiorę się do Warszawy na Konwent Gier Historycznych i tam dowiem się wszystkiego co trzeba :)

Zapraszamy! :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]