Konkurs czy nie?

renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Konkurs czy nie?

Post autor: renald »

Pejotl pisze:
Jak dla mnie możliwość zakupu chleba wypieczonego przez jednego obrzydliwego kapitalistę i sprzedawanego w osiedlowym sklepiku prowadzonym przez drugiego obrzydliwego kapitalistę, zamiast konieczności własnoręcznej uprawy zboża, mielenia ziaren i wypiekania przez każdego z mieszkańców osobno - jest społecznie pożyteczne...
Jak dla mnie możliwość zakupu soli przemysłowej od obrzydliwego kapitalisty sprzedawanej jako sól spożywcza nie jest społecznie pożyteczne…

A pomijając zabawne przypowieści, nie myl proszę Pejotl społecznych celów, ze społecznymi korzyściami. W systemie kapitalistycznym chleb będzie produkowany żeby pomnożyć kapitał w dyspozycji właściciela, a nie dlatego żeby kogoś odciążyć od jego pracy, czy stworzyć społeczeństwo oparte na podziale produkcji rolnej i rzemieślniczej. Myślałem, że ten fundament kapitalizmu jest najbardziej widoczny. EOT.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Konkurs czy nie?

Post autor: Pejotl »

A pomijając zabawne przypowieści, to właśnie taka dziwna cecha kapitalizmu, że pojedyncze działania nakierowane na własne korzyści, przekładają się w sumie na korzyść społeczną.

EOT ;)
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”