Szukam solo wojennej (2WŚ)

Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: killy9999 »

Szykuje mi się trzymiesięczny wyjazd za granicę, w trakcie którego raczej nie będę miał z kim grać. Szukam więc jakiejś gry solo, najlepiej w tematyce 2WŚ. Moje oczekiwania:
- czas gry: w sumie dowolny, bo będę mógł zostawić grę rozłożoną w mieszkaniu, natomiast myślę że nie będę w stanie przeznaczyć na grę więcej niż 45 minut dziennie. Czyli musi być gra w której w ciągu 45 minut da się rozegrać turę albo dwie. Najlepiej, żeby gra nie była zbyt duża po rozstawieniu, bo nie wiem ile miejsca będę miał do dyspozycji w pokoju.
- skomplikowanie w granicach rozsądku. Jestem w stanie ogarnąć gry o średniej złożoności typu Combat Commander, Here I Stand czy Wilderness War i wolałbym nie stykać się z niczym trudniejszym (czyli chcę grać a nie siedzieć z nosem w instrukcji sprawdzając jak mam grać). Nie mam nic przeciwko prostszym grom jeśli tylko dostarczają funu.

Póki co zaopatrzyłem się w D-Day Dice, ale nie wiem czy to był dobry wybór. Gra w więcej osób jest fajna, ale w pojedynkę tak sobie. Z innych gier które przyszły mi do głowy to B-29 Superfortress, chociaż czytałem na BGG opinie ludzi że gra sprowadza się do rzucania kostką i wykonywania procedur, niż podejmowania decyzji. Na forum gry-planszowe.pl polecono mi Field Commander Rommel. Wydaje się pasować dobrze do kryteriów, ale chętnie wysłucham jeszcze opinii przed zakupem. Będę wdzięczny za wszelkie inne sugestie.

Aha, podstawowe wymaganie: gra musi być dostępna. Jest kilka pozycji które mnie zaciekawiły, ale niestety albo są już niedostępne (np. RAF - byłoby klimatycznie bo jadę do Anglii) albo jeszcze niedostępne (The Hunters).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43337
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o gry solo, to chyba Andy będzie najlepszym doradcą i powinien doradzić "Silent War" - to był hit i jak pamiętam kiedyś co wyprawiał z tą grą... możesz poczytać wątek o grze :D . Wyszła też "Steel Wolves" - podobna do tamtej tylko dzieje się na Atlantyku. Niestety ogólnie w ten typ gier (solo) za bardzo nie grywam, stąd jestem słabym doradcą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: killy9999 »

Ja też w solówki nigdy nie grałem, bo prawdę mówiąc mnie to jakoś nie bawi. No ale przez 3 miesiące chyba nie wytrzymam bez żadnego grania ;)
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: Indar »

Oj Panowie, za karę trzeba Wam wlepić dzień z RAFem. Zmienicie zdanie :)
D-day to typowa turlanka - fajna ale na pół godziny ale nie na dłuższą rozgrywkę. Rozejrzyj się za RAFem, może ktoś ma - zaręczam Ci że się nie zawiedziesz.

Miałem podobny dylemat, wybierałem między dwoma - RAF-em i Field Commanderem. Wpadł mi w łapy RAF i nie żałuję, każdy nalot przynosi wypieki na twarzy.
Na temat FC:R nie chcę się wypowiadać. Dużo czytałem, uznałem że warto - ale ostatecznie nie kupiłem. Jednak wciąż mam na niego ochotę i pewnie zakup to kwestia czasu.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: killy9999 »

Indar pisze:Wpadł mi w łapy RAF i nie żałuję, każdy nalot przynosi wypieki na twarzy.
killy9999 pisze:podstawowe wymaganie: gra musi być dostępna. Jest kilka pozycji które mnie zaciekawiły, ale (...) są już niedostępne (np. RAF - byłoby klimatycznie bo jadę do Anglii)
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: Indar »

Indar pisze:Rozejrzyj się za RAFem, może ktoś ma - zaręczam Ci że się nie zawiedziesz
Ciężko dostępna, ale nie niedostępna.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: rastula »

Dzień dobry - bo to pierwszy post na forum.

Mogę polecić:

Field Commander Rommel

http://boardgamegeek.com/boardgame/2882 ... der-rommel

Niektórzy twierdzą, że to bardziej gra w zarządzanie zasobami niż strategia wojenna, ale jak dla mnie emocje są ;)...
Są mapy, żetony, kostka, taktyki.

Mnie się podoba.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: Nico »

We Must Tell the Emperor + dodatek. Skomplikowana nie jest, gra się max 1h ...
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: Strategos »

Wybór Nico wydaje się optymalny :). Gra nawet miejsca dużo nie zajmuje, i z pewnością jest nieskomplikowana, a wiele się dzieje.
Z niewymienionych:
Inny D-Day niż w poście otwierającym temat:
D Day at Omaha Beach
http://boardgamegeek.com/boardgame/2960 ... maha-beach . Zwraca uwagę 5 pozycja na liście w rankingu gier wojennych na bgg.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: Andy »

Tyle, że We Must Tell the Emperor zostało na skutek konfliktu między autorem a wydawcą wycofane z ofert Victory Point Games i teraz jest do zdobycia tylko na rynku wtórnym. W zamian mogę polecić Ottoman Sunset w tym samym systemie i wcale nie gorszą!
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Szukam solo wojennej (2WŚ)

Post autor: clown »

D-Day at Omaha Beach to hicior :) żadna gra solo mnie tak nie sponiewierała jak ta :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”