Szukam strategii osadzonej w starożytności

Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: killy9999 »

Mam ochotę pograć w strategię osadzoną w starożytności. Aktualnie mam H:RvC i Commands & Colors: Ancients. Lubię gry CDG, najlepiej o krótkim czasie gry (4 godziny to optimum). Miałbym ochotę na coś wieloosobowego bo jak widzicie dwuosobówki już mam. Do tej pory przez głowę przeszły mi następujące gry:

* Sukcesorzy - grałem i stwierdzam że to jest to. Tylko chwilowo trzeba czekać na dodruk (ale jak wyjdzie to kupię).
* Sword of Rome - nie podoba mi się czas gry. Trochę za długi, ale nadal myślę nad grą.
* SPQR - zupełnie nie moja bajka, nie biorę pod uwagę GBoH
* Pax Romana - raz że trzeba czekać na dodruk, dwa że czas gry jest zbyt długi.

Jesteście w stanie zaproponować jakieś tytuły które mogłyby mnie zainteresować?
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: Pejotl »

Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43393
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2525 times
Kontakt:

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: Raleen »

"Carthage. The First Punic War" - dobra gra, ale długa i trochę losowa, tak że z uwagi na czas, który zakładasz, zdecydowanie odpada:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=42&t=1057

Dobrą wieloosobówką, zahaczającą o starożytność, ale właściwie to o wczesnym średniowieczu jest "Britannia". Tyle, że czas będzie oscylował koło 4 godzin, a raczej będzie to troszeczkę więcej. Jej kontynuatorką, zrobioną w podobnym stylu, jest "Italia". Natomiast zasady są dość proste i łatwe do opanowania i wytłumaczenia nowym graczom.

Ogólnie co do czasu gry i gier na więcej osób, to nie jest łatwo znaleźć tytuł wieloosobowy, historyczny i jednocześnie do zagrania powiedzmy w 3 godziny. Najczęściej wieloosobówki są dłuższymi grami.

Jeszcze jeden tytuł ze starożytności uchodzący za dobry - "Assyrian Wars":
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=42&t=853
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: Pablo »

Juliusz Cezar z Columbia Games, bardzo dobra, szybka gra, chociaż tylko na dwie osoby.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: RyTo »

Jeśli wieloosobowa strategia, niekoniecznie ściśle wojenna, to może "Perikles"? Jako gra fajna, ale historyczności w niej nie ma co się doszukiwać... natomiast klimat greckiej polityki - moim zdaniem - jest i owszem.

Większość gier o starożytności jest raczej dwuosobowa... Z łatwiejszych gier wieloosobowych może być jeszcze God Kings (Compass Games) - jako CDG jest dosyć proste, czas rozgrywki może być ponad limit, ale... przynajmniej zobaczyć można.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: killy9999 »

Dzięki za odpowiedzi. Przyjrzę się im i może coś wybiorę.

W Briatnnię grałem. Gra co prawda ma klimat, ale mechanicznie oferuje tyle co Smallworld i moim zdaniem lepiej zagrać w tego drugiego bo jest dwa razy krótszy.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: Strategos »

"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: Neoberger »

Czy naprawdę ktoś dał radę zagrać w Assyrian Wars?
Pudełko mi się rozpada a ja nadal nie ogarnąłem całości instrukcji, masy pomocniczych żetonów (jak je rozstawić), tajnych dyplomacji i całej reszty o handlu i wojnie nie wspominając! ;-)
Jak można tę grę komuś doradzać? ;-)
Berger
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam strategii osadzonej w starożytności

Post autor: Strategos »

Neoberger pisze:Czy naprawdę ktoś dał radę zagrać w Assyrian Wars?
Pudełko mi się rozpada a ja nadal nie ogarnąłem całości instrukcji, masy pomocniczych żetonów (jak je rozstawić), tajnych dyplomacji i całej reszty o handlu i wojnie nie wspominając! ;-)
Jak można tę grę komuś doradzać? ;-)
Niektórzy koledzy grali co najmniej kilka razy.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”