Filip Miłuński w "Metrze"

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Filip Miłuński w "Metrze"

Post autor: Raleen »

W ostatnim numerze "Metra" (weekendowym) pojawiła się rozmowa z Filipem Miłuńskim, projektantem gier planszowych, oczywiście w wersji euro. W sumie jest to jakaś promocja planszówkowego hobby w szerszej przestrzeni medialnej, więc warto wspomnieć.

Pewien fragment rozmowy trochę mnie zaciekawił, bo zawsze wydawało, że w grach euro to jednak rządzi czysta abstrakcja jeśli chodzi o mechanikę gry (i nadal pozostaję przy swoim zdaniu), aczkolwiek okazuje się, że są inne koncepcje:

(Filip Miłuński): "Gra musi opowiadać historię. Przejście jej powinno być dla gracza doświadczeniem, przeżyciem tej historii. Zwykle zaczynam od wymyślenia tematu, a później zastanawiam się nad mechanizmem, np. jak zrobić grę, nad którą można ze znajomymi posiedzieć przez godzinkę, pośmiać się, inaczej rozgrywając swoje życie. Przy okazji gracz ma poczucie konsekwencji swoich wyborów. Tak powstała moja ostatnia gra "CV". Pomysł pojawił się dwa lata temu, rok trwały testy, a kolejny rok przygotowanie m.in. opracowania graficznego."

Brzmi ciekawie, pytanie ile w tym promocji własnego najnowszego produktu. I uderzyła mnie jeszcze pewna "jednorazowość" gry planszowej, która z tego pośrednio przebija - to stwierdzenie o tym, że przejście gry powinno być dla gracza doświadczeniem i przeżyciem pewnej historii, ale być może nie ma nad czym snuć refleksji, bo obracamy się po prostu w sferze zręcznych określeń marketingowych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”