Czasopismo "Vae Victis"

Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Czasopismo "Vae Victis"

Post autor: Sprytek »

Pozwoliłem sobie założyć temat, po przeglądnięciu forum nie znalazłem odrębnego tematu o tym magazynie - poza dyskusją o tłumaczeniu zasad gier na język polski. Znalazłem w tym dziale wzmianki o czasopismach: Strategy & Tactics i Battles Magazine więc chyba, to będzie odpowiednie miejsce.

Sam magazyn podejrzewam, że jest dobrze znany forumowiczom, a na pewno znane są gry, które wydaje, m.in.: Paryż wart jest mszy, Nieuport 1600, Zwycięstwa marszałka Saskiego i inne. Pierwszy numer ukazał się w 1995 roku, dotychczas wydano ich 114. Co do zawartości, to znajdziemy tam tematy interesujące zarówno planszówkowych wargamerów jak i fanów figurek, recenzje gier, artykuły historyczne, dział z książkami historycznymi, trafiają się również scenariusze (głównie ASL) i przepisy do systemów figurkowych.

W numerach od 1 do 99 ukazywały się gry wojenne, które były integralną częścią magazynu. Gry o różnym stopniu trudności, część należąca do systemów: Jours de gloire, Au fil de l'epee. Od numeru 100 gry wydawane są osobno (plansza, zasady, sztancowane żetony), są to, tzw. "mini gry" w odróżnieniu od "dużych gier" wydawanych dwa razy w roku. Chyba zapomniałem wspomnieć, że magazyn wydawany jest w języku francuskim. :)

Oficjalna strona: http://vaevictis.histoireetcollections.com/

W kolejnym wpisie postaram się przybliżyć zawartość najnowszego numeru.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Raleen »

Świetnie, że podjąłeś temat. Ja z chęcią poczytam, i pewnie nie tylko ja. O grach z VV rzeczywiście były do tej pory głównie pojedyncze tematy - o konkretnych tytułach. Być może gdzieś był jakiś wątek ogólniejszy, ale dawno temu. Ja swego czasu starałem się prowadzić wątek poświęcony magazynowi "Strategy&Tactics", ale później było wiele innych spraw i skończyło się na kilku numerach. Może jeszcze wrócę kiedyś do tematu, choć prawdę mówiąc chyba VV tematycznie jest mi bliższe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: clown »

Ja mam numer z Paryżem Wartym Mszy oraz z Somosierrą i Medina de Rioseco. W tym drugim jest nawet recenzja gry TiS-u Śląsk 1939 :) same gry oceniam dość pozytywnie (Somosierra jest pomyślana jako gra dla jednej osoby i całkiem nieźle się sprawdza), natomiast całe czasopismo to mieszanka wargamingu planszówkowego, figurkowego, historii itp. Pewnie trzeba zachować proporcje, żeby po czasopismo sięgała jak największa liczba osób, ale np. dla mnie tematy figurkowe nie istnieją zbytnio, więc co najmniej 1/3 czasopisma nie jest dla mnie, a praktycznie ponad połowa (np. scenariusze do ASL też mnie nie interesują). Dużo wyżej oceniam Battles Magazine (które jest wydawane we Francji), który jest tylko dla graczy planszowych, dodatkowo też są w nim gry i to bardzo dobre.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 stycznia 2014, 08:26 przez clown, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Cisza »

Ja czytając mam z kolei niedosyt z drugiej strony. W niektórych numerach jest za mało tematów figurkowych. Ogólnie oceniam jednak pozytywnie. Ładna szata graficzna, ciekawe artykuły, no i możliwość podszlifowania znajomości francuskiego.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: duc de Fort »

Dużo wyżej oceniam Battles Magazine (które jest wydawane we Francji), który jest tylko dla graczy planszowych, dodatkowo też są w nim gry i to bardzo dobre.
Tylko że ostatni numer wyszedł w połowie 2012r. No i cena też inna, niż VV.

Co do VV, to do 84 numeru włącznie były wydawane z magazynem gry "pełnowartościowe", w sensie nieraz całkiem duże. Oczywiście żetony do sklejenia i wycięcia, mapy papierowe. Od numeru 85 do 99 są "mini-gry", czyli jedna wypraska żetonów, mapa wielkości 2 stron magazynu.
Od nr 100 gry są nadal tych rozmiarów, tylko żetony już gotowe, dwustronne, sztancowane. Wycisnąć i grać.
Do wielu gier można ściągnąć zasady w języku angielskim ze strony wydawcy (tylko uwaga - często opis scenariuszy jest tylko po francusku). Do uproszczonego Muszkietu i Piki oraz taktycznego Jouirs de Gloire są teraz także w naszym pięknym języku :)
Dla mnie fajny magazyn z ciekawymi grami w przystępnej cenie. Ukazuje się co 2 miesiące. Szkoda, że nie znam francuskiego :(
Wydawnictwo oprócz czasopisma wydaje samodzielne gry, w wersji zip-lock (w sztywnej tekturowej okładce, ofoliowane). Wszystkie mają już wydrukowane zasady w języku angielskim.
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Sprytek »

Cieszy mnie odzew, więc jednak z tym francuskim w Polsce nie jest tak źle ;)
Raleen: wątek Strategy and Tactics bardzo ciekawy, miło się czytało, jak znajdziesz czas, to kontynuuj
Clown: jest pewnie tak jak piszesz, planszówki i figurki w jednym czasopiśmie, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców; co do tego Śląska z TiS-u też mam ten numer (#83), była jeszcze recenzja Budziszyna (#85). Z ciekawostek, to w numerze 54, był artykuł poświęcony grom z wydawnictwa Dragon - niestety akurat tego numeru nie posiadam, jeśli zdobędę, to może pokuszę się o tłumaczenie.
FortGier.pl: to ja może tylko dodam, że magazyn i gry można właśnie nabyć w Forcie Gier ;)


VAE VICTIS #114 (Styczeń/Luty 2014)
W numerze:

str. 4-7 Nouveautes - po naszemu nowości (planszowe), krótkie opisy tego, co ostatnio wydano
France '40 (GMT), Lilliburlero (Against the Odds #40), Napoleon, The Waterloo Campaign, 1815 (Columbia Games), La Bataille de Leipzig (Marshal Enterprise), Fail Safe - Strategic Nuclear Warfare in the Cold War (Strategy & Tactics #283), Picket Duty (Legion Wargames), Rockets Red Glare - The war of 1812 (Paper Wars #78), Guiscard (Historic'One), Equipment Pack - Memoire 44 (Days of Wonder), Wingmen - Down in Flames (DVG)

str. 8-25 Analyse - recenzje gier, różne objętościowo od 1 do 4 stron
Struggle for the New France (Schutze Games), 1775: Rebellion (Academy Games), Navajo Wars (GMT), Midway 1942 (TPS), Cuba Libre (GMT), Stonewall Jackson's Way II (MMP), Rising Sun (MMP)

str. 26-27 Hobby
Projektanci i wydawcy o tworzeniu gier (część 7 - Ben Hull)

str. 28-29 Scenario - "Birma 1942" scenariusze do M44 i ASL

str. 30-48 Art de la guerre - artykuły historyczne
F. Bey - La bataille d'Hanau (Hanau 1813), W. Vejdovsky - La bataille de Paris (Obrona Paryża 1814), Ch. Gouneau - Les chars de guerre (Rydwany wojenne)

str. 50-55 Regles - zasady gry do systemu figurkowego
Aventuriers & Mercenaires. Au temps des Guerres d'Italie (Poszukiwacze przygód/Awanturnicy i najemnicy. W czasach wojen włoskich)

str. 56-61 Campagne/Scenario - trzecia część kampanii 1813 roku (figurki)
La bataille des Nations (Lipsk)

str. 62-65 Scenario - scenariusz (figurki i żetony: system En pointe Toujours!)
Operacja Castor, listopad 1953, Wietnam

str. 66-68 La bibliotheque strategique - biblioteka stratega, nowości książkowe
Germanicus; Antiochus the Great; The Macedonian War Machine, 359-281 BC; L'aventure de la marche experimentale Romain; Les Germains; Early Aegean Warrior, 5000-1450 BC; Manzikert 1071; The Rise of Imperial Rome, AD 14-193; Une journee au Moyen Age; Les mousquetaires ou la violence d'etat; French Musketeer, 1622-1775; American Indian Tribes of the Southwest; Frederic II le Grand, roi de Prusse; La campagne de France 1814; Vertiges de la guerre, Byron, les philhellenes et le mirage grec; La campagne de Louis-Philippe au Maroc 1844; Lincoln's 90-Day Volunteers 1861; Shenandoah Valley 1862, Stonewall Jackson outmaneuvers the Union; Joukov, l'homme qui a vaincu Hitler; Hitler face a Staline, le front de l'Est 1941-45; The Viazma Catastrophe; The Rzhev Slaughterhouse; The siege of Brest, 1941; La bataille des Ardennes; La Guerre de Coree, 1950-53; Les Dardanelles 1915, une strategie en echec; Mustafa Kemal Ataturk; Imperial German Colonial and Overseas Troops 1885-1918; La guerre Iran-Irak. premier Guerre du Golfe 1980-88

str. 69-71 Journal de marche - fotorelacje z imprez (głównie figurki)

str 72-77 Nouveautes regles - nowości, zasady systemów figurkowych oraz pozycje książkowe (nie tylko dla figurkowców)
Kingdom of Heaven, Ronin, Heroes, Villains and Fiends, Sail and Steam Navies (Counters), Chain of Command, Battelgroup Fall of the Reich, Armies of Italy & The Axis, Hind Commander, Red Bear (Flames of War), Desperate Measures! (Flames of War), Slingshot #288, Action of the Thirty Years War, The Wargamers' Annual 2014, Napoleonic Heavy Cavalry & Dragoon Tactics, Liberators! Volume 1: The War in the South, British Army Colours & Disruptive Camouflage...,

str. 79-81 Les nouveautes figurines plastiques, La grand parade des figurines - nowości, plastikowe figurki i prezentacja pomalowanych
Czołg Churchill, Amerykanie: sekcja moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych (Plastic Soldiers); Wojownicy mykeńscy, Piechota wschodnia z wojny 30-to letniej (Mars); Milicja lojalistyczna z rewolty jakobickiej (Red Box)

str. 82 La revue des revues - przegląd magazynów dla fanów figurek
Wargames Illustrated #313 i #314, Miniature Wargames #367 i #368, Wargames, Soldiers & Strategy #69

Wydanie magazynu z grą zawiera: Obronę Paryża z 1814 roku, ale o tym w odpowiednim dziale.
W kolejnym numerze zapowiadaną grą będą wojny burgundzkie.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: clown »

No właśnie, prosty rachunek - na ponad 80 stron o planszówkach jest 30 (z czego najważniejsze, czyli recenzje, to pewnie koło 20). Jak dla mnie średnio, chociaż oczywiście gdyby w Polsce ukazywałoby się podobne czasopismo, to nie miałbym aż takich obiekcji :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: duc de Fort »

Tylko że już same gry są często warte tej ceny. A wtedy treść magazynu to już taki bonus dla znających francuski.
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Pejotl »

Pludraki podłą łaciną piszą, ale czego oczekiwać po tych Angielczykach czy innych Olędrach :lol:

Natomiast po obejrzeniu żetonów do Obrony Paryża w 1814 mam wrażenie ze gra nie jest w systemie Jours de Glorie, tylko wymyślili coś innego (do czego nie ma jeszcze tłumaczenia zasad :( ).
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: duc de Fort »

Natomiast po obejrzeniu żetonów do Obrony Paryża w 1814 mam wrażenie ze gra nie jest w systemie Jours de Glorie, tylko wymyślili coś innego (do czego nie ma jeszcze tłumaczenia zasad :( ).
Tak, to nie jest system Jours de Glorie, ale zasady po angielsku już są:
http://vaevictis.histoireetcollections. ... bonus.html
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Raleen »

Sprytek pisze:str. 26-27 Hobby
Projektanci i wydawcy o tworzeniu gier (część 7 - Ben Hull)
Gdyby coś z tego udało Ci się wyciągnąć, albo jakiemuś miłemu człowiekowi, który ma ten numer i potrafiłby to pokrótce streścić, myślę że warto.

Ciekawi mnie też ich podejście do prezentowania literatury, czy stawiają bardziej na pozycje popularyzatorskie, takie raczej "dla ludu" czy niekoniecznie. Wiadomo, że pewnie jest to jakiś mix jednego i drugiego, ale interesuje mnie gdzie położyli punkt ciężkości i jak bardzo.

Ogólnie wiele fajnych tematów. Klasyczne połączenie gier i historii - to zawsze powinno procentować. Co do włączenia figurek do czasopisma, uważam, że to jednak może być korzystne. Powiedziałbym, że całkiem jak u nas na forum, gdzie też jakoś potrafimy działać razem (tyle że tutaj przestrzeń do pisania, czy mówiąc ładniej publikowania jest praktycznie nieograniczona).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Sprytek »

Przywołany do tablicy postaram się odpowiedzieć. Nie wiem czy do końca dobrze przetłumaczyłem tytuł (wszystko było na szybko pisane), po zagłębieniu się, myślę, że właściwiej będzie Pomysłodawcy (Projektanci) i wykonawcy (realizatorzy ich pomysłów).

Ben Hull na przykładzie własnych gier/systemów (Fields of Fire, Musket & Pike, Paryż wart…, Won by the Sword) mówi o wzajemnej relacji tych dwóch grup, stwierdza: „Projektant jest marzycielem, wykonawca jest organizatorem”.

Autor artykułu dokonuje podsumowania ról i obowiązków, które były omawiane i na których Ben Hull szczególnie się koncentruje.

Obowiązki projektanta:
- napisać i przekazać cyfrową wersję przepisów gry i jej elementów (plansza, tabele, scenariusze, żetony)
- jest w stanie w ciągu 48 godzin odpowiedzieć na pytania wykonawcy
- wydać ostateczną decyzję w sprawie zasad i składników gry poprzez: edycję, formatowanie i wyjaśnienie mechanizmów
- „obsługuje” grę podczas jej rozwoju i po jej opublikowaniu
- przyjąć krytykę i być przygotowany, aby dostosować (zmienić) swój system

Obowiązki wykonawcy:
- kontrolować wersję zasad i składników gry
- sprawdzić edycję zasad i składników: ortografia, gramatyka, spójność, klarowność, kompletność
- organizowanie i sprawowanie pieczy nad testami (zwrócenie uwagi na: kompletność zasad i elementów, model historyczny, błędy i strategie, które rozkładają grę)
- utrzymać tempo w całym procesie realizacyjnym
- być dostępnym dla graczy przed i po opublikowaniu gry
- przygotowanie publikacji z zespołem wydawniczym


Jeśli chodzi o książki, to nie dostrzegłem żadnego klucza w doborze. Jest trzech recenzentów: Frederic Bey, Jean-Philippe Imbach oraz Philippe Naud – z tego co wiem, to wszyscy są autorami gier, które ukazywały się na łamach VV.

Omawiane pozycje obejmują okres od starożytności do czasów współczesnych:

- mamy biografie (Germanik, Antioch III Wielki, Fryderyk II Wielki, Żukow, Mustafa Kemal Ataturk),

- książki o bitwach/kampaniach/wojnach (Manzikert 1071; Kampania 1814 roku we Francji; Kampania Ludwika Filipa 1844 roku w Maroku; Dolina Shenandoah 1862; Front wschodni 1941-45; Wiaźma; Rżew; Oblężenie Brześcia 1941; Bitwa w Ardenach; Wojna koreańska; Dardanele 1915; Wojna iracko-irańska)

- pozycje dotyczące szeroko pojętych formacji/wojowników, głównie Osprey (Wojownicy egejscy; Francuscy Muszkieterzy; Plemiona południowego zachodu Ameryki Płn.; Ochotnicy Lincolna- od Fort Sumter do Bull Run; Niemieckie oddziały kolonialne i zamorskie 1885-1918)

- oraz różne „varia” (Macedońska maszyna wojenna; Przygoda z rzymskim marszem; Germanie - ta i wcześniejsza o rekonstruktorach; Narodziny Cesarstwa Rzymskiego; Jeden dzień w średniowieczu; Byron i filhellenizm)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Raleen »

Dzięki, szczególnie za przybliżenie treści artykułu Bena Hulla. Też tak to sobie mniej więcej wyobrażałem, chociaż dowiedziałem się czegoś nowego. Morał z tego tekstu jest taki, że dobrze jak przy tworzeniu gier są dwie osoby, potrafiące ze sobą współpracować (wcale nie taka łatwa sprawa czasami ;)). Wtedy trochę wzajemnie się kontrolują, są w stanie łatwiej wyłapywać błędy - zwłaszcza wykonawca u projektanta ("marzyciela" - bardzo trafne określenie :)).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Sprytek »

VAE VICTIS #115 (Marzec/Kwiecień 2014)
W numerze:

Str. 4-9 NOWOŚCI
Last Chance For Victory (MMP); Cruel Necessity (VPG); MACIEJOWICE 1794 (Strategemata); C3i #27 z grą Soviet Dawn 1918-21; Lincoln’s War (MMP); Strategy & Tactics #284 z grą Shenandoah; War of The Suns (MMP); 1848-49: Hungary Fights For Freedom (darmowa gra Print&Play); No Retreat! The North African Front (GMT); Paper Wars #78 z grą Rockets Red Glare; Alea Iacta Est (Ludifolie); Lords Of War (Black Box Games) – krasnoludy, elfy, orki, jaszczury – nie wiem jak to się znalazło w tym numerze?

Str. 10-33 RECENZJE
The Siege of Syracuse i The Battle of the Metaurus (TPS); Au nom d’Allah (Les Jeux du Griffon) – francuska gra o podbojach arabskich 632-732; Guiscard (Historic-One) – francuska gra dla fanów Cry Havoc; Flowers of the Forest (Battles Magazine #9) – bitwa pod Flodden Fields 1513 r.; Saratoga (TPS); Gettysburg 150 (Worthington Games); France ’40 (GMT); Days of battle: Golan Heights (VPG); A Distant Plain (GMT); First World War (John Tiller Software) – gra komputerowa

Str. 34-47 Artykuły historyczne
P. Hardy – Wojny burgundzkie, P. Naud – Ostatni blitzkrieg. LSSAH w Jugosławii i Grecji, kwiecień 1941 r.

Str. 48-49 SCENARIUSZE: Grecja 1941
Przełęcz Klidi (M44), Most Krepeni (ASL)

Str. 50-55 FIGURKI
Zbuduj swoją armię (system ADG)

Str. 56-61 KAMPANIA + SCENARIUSZE ( Figurki)
Styczeń 1814. Atak na Francję

Str. 62-69 PRZEPISY GRY FIGURKOWEJ (SAMOLOTY)
Rycerze przestworzy. Walki powietrzne w trakcie I woj. św.

Str. 70-72 BIBLIOTEKA STRATEGA
Szkoła starożytnych – o filozofach; Rozmaitości Gallo-rzymskie; Bitwa pod Legnano; Hastings; Pierwsze starcie – o bitwie pod Maratonem; Troja, ostatnia wojna czasów heroicznych; Wiriatus i luzytański opór przeciw Rzymianom; Sertoriusz i walka o Hiszpanię; Bitwy starożytnych Chin; Oświecenie i rewolucja; Bagnet i bułat 1700-89 – o działaniach militarnych; Operacje specjalne w trakcie rewolucji amerykańskiej; Trafalgar; Strzelcy Wellingtona; Napoleon i kampania 1814 r. we Francji; Rosyjskie świadectwo – relacje z kampanii 1814 r.; 20 dni Fontainebleau – o pierwszej abdykacji Napoleona; Wojny o niepodległość hiszpańskiej Ameryki 1809-29; Myśli i maksymy Roberta E. Lee; Wojna z Zulusami; Grenadierzy francuscy kontra rosyjscy jegrzy – trzy bitwy z lat 1812-14; Rozważania nad geopolityką – od starożytności do XXI wieku; Pod ostrzałem – o żołnierzach w trakcie konfliktów zbrojnych; Rommel; I woj. św. podręcznik; Wojny w Chinach 1894-1949; SS elita Hitlera; Żołnierze włoscy w Afryce Północnej 1941-43; Einsatzgruppen;

Str. 74-75 FOTORELACJE Z IMPREZ

Str. 76-79 NOWOŚCI: SYSTEMY FIGURKOWE – Podręczniki gracza, pomoce wszelakie
Donnybrook – skirmish dla lat 1660-1760; Slingshot #289 – Attyla i Aecjusz; American Uncivil War; Wargaming with Jacobites 1745 – przewodnik gracza; Croix de Guerre – I woj. św; Assault Platoon – II woj. św.; Polish troops in the service of Napoleon 1797-1815 – przewodnik, głównie mundury; A fistful of kung fu – potyczki jak z filmów z Hongkongu; Armies of Bismarck’s Wars. Prussia, 1860-67;

Str. 80-81 NOWOŚCI: FIGURKI I MAKIETY

Str. 82 NOWOŚCI: CZASOPISMA FIGURKOWE
Wargames Illustrated #315 i #316; Miniature Wargames #369 i #370; Wargames, Soldiers & Strategy #70;

Wydanie z grą zawiera Wojny burgundzkie a w kolejnym numerze ukaże się Kircholm.
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Czasopismo Vae Victis

Post autor: Sprytek »

Wiem, że trochę spóźnione. Na dniach wrzucę info o zawartości najnowszego numeru.

VAE VICTIS #116 (maj/czerwiec 2014)
W numerze:

Str. 4-7 NOWOŚCI
1914: Offensive a outrance (GMT);
Paul Koenig’s The Bulge 6th Panzer Army (VPG);
Paul Koenig’s Fortress Europe (PKG);
The Batlle for Normandy Expension (GMT);
Vietnam Solitaire Special Edition (White Dog Games);
Blood & Roses (GMT);
Strategy & Tactics #285 z grą Duel on the Steppe;
Wargames from gladiators to gigabytes – książka;
The Supreme Commander (GMT);
Operation Commando. Pegasus Bridge – francuska karcianka (Ajax Games);

Str. 8-33 RECENZJE
Alea Iacta Est (Canon en Carton & Ludifolie);
Lilliburlero (Against the Odds #40) + krótki wywiad z autorem gry;
Rebel Raiders on the High Seas (GMT);
Iron and Oak (GMT);
The Dark Valley (GMT);
Drive on Moscow – gra na iPad’a i iPhon’a;
No Retreat! The North African Front (GMT);
Army Group Narwa (Command);
Andean Abyss (GMT);
Relacja z rozgrywki w Le Vol de l’Aigle – Kampania 1806 roku przeciw Prusom;

Str. 34-43 ARTYKUŁY HISTORYCZNE
M. Paradowski – Kircholm 1605;
P. Naud – Czerwony kawalerzysta. Generał Dowator i jego korpus kawalerii, sierpień-grudzień 1941
;

Str. 46-47 SCENARIUSZE: ROSJA 1941
Kozacy Dowatora (M44); Czerwony śnieg (ASL);

Str. 48-67 FIGURKI
Tenir ou perir (Francja 1918) – scenariusz do Croix de Guerre;
Jugula (walki gladiatorów) – recenzja systemu;
Fleurus 1690 – artykuł i 2 scenariusze;
6 VI 1944, 06h30 – krótki artykuł, zasady gry i scenariusze;
Dien Bien Phu – scenariusze do systemu Blitzkrieg;

Str. 68-70 BIBLIOTEKA STRATEGA
Historia krucjat;
Wojna w rzymskiej Afryce;
Poitiers, 19 IX 1356;
Filip Piękny;
Karol Wielki;
Pylos i Sfakteria 425 p.n.e. ;
Flandria 1214-1328;
Piotr I książę Bretanii,1213-37;
Pola śmierci: Powrót do antycznych pól bitewnych;
Upadek Rzymu: Mariusz, Sulla i pierwsza wojna domowa;
Historia wojskowa wojen punickich;
Tajna wojna Napoleona, Elba 1814-15;
Iwan Groźny lub kunszt tyranii;
Czerwone czapki – o Żakerii w Bretanii;
7 lekcji przywództwa z Rewolucji amerykańskiej;
Wojna i ludobójstwo w Wandei;
Rewolucyjny Paryż;
Napoleon;
Talleyrand;
Z kawalerią hrabiego Pahlena przeciwko Napoleonowi. Wspomnienia 1806-15;
Historia kampanii we Francji. Upadek Napoleona;
Wojna secesyjna. Od Fort Sumter do Appomattox;
Gettysburg 1-3 VII 1863, Wstrząs wojny secesyjnej;
Szarża Barksdale’a. Gettysburg 2 VII 1863;
Wilderness i Spotsylvania 1864;
Isandlwana. Jak Zulusi upokorzyli Imperium;
Operacja „Bagration”. Rewanż Stalina;
Inwazja !. Lądowanie oczami Niemców;
Operacja „Neptun” 1944;
Artyleria w Wielkiej Wojnie;
Przełamanie linii twierdz 1914;
42 cm „Gruba Berta” i niemiecka artyleria oblężnicza w I woj. św.;
Somma 1916 (seria Combat);
Wyzwanie walki. Prawdziwa historia brytyjskiej armii w 1914 r.;
1940. I jeśli Francja kontynuowałby walkę…;

Str. 72-73 KALENDARZ IMPREZ I FOTORELACJE

Str. 74-76 NOWOŚCI – SYSTEMY FIGURKOWE
Hordes Of The Things – system fantasy;
Slingshot #290;
Crossed Lance’s – turnieje rycerskie;
Scenarios for the War of 1812 – wojna w Kanadzie;
Capitan – skirmish epoka napoleońska;
Fortress Italy, Road to Rome, Italy Battles – seria Flames of War;

Str. 78-81 NOWOŚCI – FIGURKI PLASTIKOWE I METALOWE + PREZENTACJA POMALOWANYCH

Str. 82 NOWOŚCI – CZASOPISMA
Wargames Illustrated #317 & #318; Miniature Wargames #371 & #372; Wargames, Soldiers & Strategy #71;

W wydaniu z grą znajdziemy Kircholm 1605, natomiast w następnym numerze zostanie wydana gra o walkach powietrznych w trakcie I woj. św.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”