Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Palladinus »

Drążąc temat z tytułu tego wątku, mam pytanie czy wspomniany artykuł ma szansę się gdzieś ukazać, nawet jeśli nie byłoby to w C3i?
Wbrew pozorom, w ogólnie dostępnych zasobach sieci nie ma wiele do poczytania na ten temat. Choć z drugiej strony, to chyba jednak nie jest dziwne...
W każdym razie z chęcią bym poczytał na ten temat jeśli ktoś wie, gdzie jeszcze można znaleźć jakieś zbiorcze informacje?
Wolę poznać temat dogłębnie zanim ktoś mnie zacznie obrzucać inwektywami ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Raleen »

Artykuł miał być z założenia popularyzatorski (na potrzeby zagranicy), więc obawiam się, że pełna i szeroka doza informacji to nie to co było tam najważniejsze (przynajmniej jak rozmawiałem z autorem kiedyś to tak mi mniej więcej tłumaczył).

Co do dostępnych zasobów sieci, to bardzo nieskromnie powiem, że jest jeden taki zasób, którego daleko nie trzeba szukać... nasze forum ;)

Aczkolwiek trzeba umieć szukać.

Poza tym portal, na przykład o historii gier wojennych w ogóle (i nie tylko o tym):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110
To był artykuł szykowany na potrzeby jednego z czasopism naukowych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

Palladinus, artykuł ukaże się w najbliższym C3i, natomiast jego koncepcja bardzo mocno wyewoluowała w stosunku do początkowych założeń. Z pierwotnego zamiaru opisania historii gier wojennych w Polsce zostało bardzo niewiele. Potwierdzam natomiast to co mówi Raleen - dużo można znaleźć na forum i na portalu.
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Palladinus »

A o czym w takim razie będzie ostatecznie będzie tekst w C3i?

Jasne, że na forum jest mnóstwo informacji, ale raczej w strzępach, a ponieważ w kategorii "Ogólnie o grach planszowych" jest 1090 wątków, a powiedzmy sobie, że hasło "historii gier wojennych" nie daje takich wyników jakie bym oczekiwał, szukam jakiegoś większego opracowania czy artykułu. To co udało się w miarę szybko znaleźć to przeczytałem, ale szukam dalej.
Oczywiście najbardziej interesujące byłyby relacje z pierwszej ręki, ale tych jak na lekarstwo.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

Artykuł będzie miał formę wywiadu w ramach rubryki C3i Player i bardziej skupia się na tym jak ja rozwijałem się jako gracz, niż na samym rozwoju rynku gier wojennych w Polsce. Pewnie z punktu widzenia czytelników w Polsce mało ciekawe, bo dużo osób mogłoby udzielić takiego samego wywiadu. Natomiast dla Amerykanów będzie w tym trochę egzotyki ;)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: clown »

I może się też dowiedzą, ile ich gier zostało zerżniętych w Polsce :D
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

Pozwolę sobie na spojler, że dowiedzą się o całych trzech ;-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Raleen »

killy9999, w którym numerze czasopisma puszczą ten wywiad?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

W #28. Ma być lada dzień rozesłany. A co?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Raleen »

Tak z ciekawości tylko pytałem. Chętnie bym zobaczył jak będzie okazja.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: cadrach »

Trochę z innej perspektywy (gracza RPG) i nie dotyczący wprost Polski, ale ciekawy artykuł o wydzielaniu się gier RPG z wojennych. Polecam, zwłaszcza że jest szansa na więcej:
http://www.blekitnyswit.pl/2016/06/07/w ... y-tactics/
PS. Jest tam wzmianka o negatywnej recenzji, jaka wystawiono Dungeons And Dragons i odpowiedzi jej autora na łamach pisma. Autorem recenzji jest Richard Berg. ;)
no school, no work, no problem
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: RAJ »

Czy ktoś mógłby się podzielić tym artykułem? :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”