Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

Forumowicze, jest sprawa. Przy okazji wysyłania Rodgerowi MacGowanowi (temu z GMT) ankiety zwrotnej odnośnie najnowszego C3i napomknąłem, że fajnie czyta się artykuły o historii hobby, nawet jeśli to co działo się za oceanem nie jest bezpośrednio moją historią. Rodger zapytał, czy byłbym w stanie napisać artykuł o tym co jest "moją historią". Tu niestety jest pewien problem, bo nie czuję się w tym temacie kompetentny. Grać w planszówki zacząłem jako dzieciak na początku lat 90tych, oczywiście w Magię i Miecz. Ale po gry wojenne siegnąłem zaledwie 3 lata temu i właściwie mam na koncie tylko produkcje zza oceanu. Pamiętam natomiast, że mając ok. 12 lat dostałem Ardeny 1944. Prawda jest taka, że nigdy w Ardeny nie zagrałem. Podziwiałem żetony i mapę, ale sama gra mnie przerosła pod względem trudności i czasu potrzebnego na jej rozłożenie. Tak więc polska część historii gier wojennych mnie ominęła - chyba jestem jednak za młody żeby móc napisać coś sensownego. Ale myślę, że rozwój gier wojennych w Polsce jest ciekawym tematem o którym warto napisać dla kolegów z Ameryki (i przy okazji innych krajów też). Zaproponowałem Rodgerowi, że poproszę kogoś, kto jest starszy ode mnie i wszedł w gry wojenne te ~25 lat temu. Rodger zgodził się i zostawił mi kwestię edycji artykułu. Tekst ma być na 1000-1500 słów. To nie jest zbyt duża objętość (ten post ma 371 słów, czyli jakieś 25% planowanej objętości artykułu) i nie wiem jeszcze jak to rozegrać: zebrać wspomnienia kilku osób czy może lepiej żeby całość napisała jedna osoba?

Pomożecie?

Przede wszystkim pytanie kto jest w hobby na tyle długo, żeby pamiętać jego początki? Ardeny były chyba jedną z pierwszych gier wojennych wydanych w Polsce - wg. BGG pierwsze tytuły Dragona to była końcówka lat 90tych. Czy było coś wcześniej? Czy docierały do nas wtedy tytuły z Zachodu? A jak nie to kiedy dotarły pierwsze? Czy były jakieś konwenty albo inne wydarzenia warte wzmianki? Ja sam nie wiem i przyznam, że chętnie bym się dowiedział. Mam poczucie, że najlepiej sprawdzą się tutaj osobiste wspomnienia, więc jeśli ktoś takowe posiada to niech przemówi :) Rodger zasugerował, żeby artykuł był w formie listu do czytelników, co w moim odczuciu jest dobrym pomysłem w kontekście tego, że mam mieć to charakter osobistych wspomnień.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Raleen »

killy9999 pisze:Przede wszystkim pytanie kto jest w hobby na tyle długo, żeby pamiętać jego początki? Ardeny były chyba jedną z pierwszych gier wojennych wydanych w Polsce - wg. BGG pierwsze tytuły Dragona to była końcówka lat 90tych.

Chyba 80-tych :shock: . Domyślam się, że to lapsus i w rzeczywistości chodziło Ci o lata 90-te. W końcówce lat 90-tych to już Dragona nie było tylko firma Mirage, która wycofała się z planszówek najdalej do roku 2000. BGG ogólnie nie jest najlepszym źródłem wiedzy jeśli chodzi o polskie gry ;).

Sam pomysł bardzo dobry i popieram jak najbardziej, żeby Amerykanom napisać coś na ten temat. Myślę, że najlepiej po prostu w formie krótkiego artykułu. Poza Dragonem trzeba jeszcze wspomnieć o firmach Encore (chociaż tu się zastanawiam, bo akurat ta firma lubiła robić "kopie" gier zachodnich, jak wszystko na to wskazuje, bez autoryzacji), a także o firmie Novina i Mirage oraz o działalności Gołębiewskiego. Co do tego ostatniego odsyłam Cię do obszernego wywiadu, jaki jest na naszym portalu:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120

Tu masz kolejny wywiad, także poruszający tematy związane z początkami hobby, z osobą, która ma długie doświadczenie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120

Nie wspominam już o takich ciekawostkach jak zrecenzowana przeze mnie niedawno, dość rzadka i zabytkowa dziś gra "Bitwa na Ławicy Dogger":
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
BEF Hero
Sous-lieutenant
Posty: 382
Rejestracja: piątek, 28 kwietnia 2006, 16:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: BEF Hero »

Dlaczego nie pisać o ENCORE ?
Taki był czas, to przecież jest historia gier w Polsce również, prawda?
Należałoby też wspomnieć o Księciu (wersja oryginalna to AH Machiavelli).
"Dajcie mi choć jednego tak wyszkolonego Brytyjczyka, a ja będę wiedział gdzie go posłać żeby najlepiej zginął"
F. Foch o BEF
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

Raleen pisze:
killy9999 pisze:Przede wszystkim pytanie kto jest w hobby na tyle długo, żeby pamiętać jego początki? Ardeny były chyba jedną z pierwszych gier wojennych wydanych w Polsce - wg. BGG pierwsze tytuły Dragona to była końcówka lat 90tych.

Chyba 80-tych :shock: . Domyślam się, że to lapsus i w rzeczywistości chodziło Ci o lata 90-te.
Sam sobie odpowiedz ;)

Na Encore jakoś nie wpadłem, nie sądziłem że wydali coś ciekawego z punktu widzenia wargaminingu. Spojrzałem na BGG widzę że kilka gier które wydali zaprojektował Richard Berg, więc jednak byłem w błędzie. No i odkrywcy nowych światów są Butterfielda, z którym wywiad był w C3i #26 o ile dobrze pamiętam. Ale jak sam zauważyłeś informacje na BGG są niekompletne, w szczególności brakuje lat wydania niektórych polskich edycji.

Ogólnie dzięki za linki. Jestem w stanie na ich podstawie coś napisać, ale prawdę mówiąc to mi głupio referować z drugiej ręki doświadczenia Comandanta. (Chociaż Rodger sam sugeruje że mogę to zrobić: "You might approach this with feedback from others, their comments, memories from various gamers, looking back over time, reflecting on "your history" in the context of the C3i Magazine article.  Another point of view ;-)").
Awatar użytkownika
Lipa
Sergent
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek, 24 lipca 2006, 11:49
Lokalizacja: Zgierz

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Lipa »

Killy mogę Ci też pomóc w tym artykule. Praktycznie od moich najmłodszych lat gram w gry wojenne (czyli tak od połowy lat 80-tych) i mogę Ci opisać moje wspomnienia (przy okazji następnego spotkania :D )
A czy ktoś pamięta taką grę jak Troja?
Tylko głupcy uczą się na własnych błędach, mądrzy ludzie uczą się na cudzych.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

Killy mogę Ci też pomóc w tym artykule. Praktycznie od moich najmłodszych lat gram w gry wojenne (czyli tak od połowy lat 80-tych) i mogę Ci opisać moje wspomnienia (przy okazji następnego spotkania :D )
Tak, też myślałem żeby cię przepytać. To by w sumie było wygodne, bo nie musielibyśmy przez neta pracować (przynajmniej nie w całości). Przy okazji - jak posiadasz jakieś stare gry (lata 80/początek 90) to może byś je do mnie wziął? Zrobiłbym fotki na potrzeby artykułu.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Pejotl »

Troja, Książe, Bitwa na morzu wiatrów, Bogowie wikingów, hmm, co tam jeszcze było...
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: renald »

Była „Pustynna Burza”, wydana chyba krótko po tym konflikcie. Warta wspomnienia, dość oryginalna, przedstawiała starcia na poziomie sekcji piechoty i poszczególnych pojazdów.
Wydawnictwo miało jeszcze w planach wydać coś o Napoleonie i hipotetycznym konflikcie WP - NATO.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Raleen »

killy9999 pisze:Na Encore jakoś nie wpadłem, nie sądziłem że wydali coś ciekawego z punktu widzenia wargaminingu.
Wydali w 1993 "Rok 1920" Jarosława Flisa.
Novina wydała w 1995 "Ostatnią wojnę cesarzy" tego samego autora.
Poza tym Novina wydała jeszcze: "Operacja LEW MORSKI", "Piekło na Pacyfiku" i "Srebrną flotę".
Wszystkie te gry, z wyjątkiem "Srebrnej floty", masz zrecenzowane na naszym portalu ("Rok 1920" nawet podwójnie).

Z gier spoza Dragona i później Mirage'a wyszły jeszcze "Hannibal" i "Perykles" oraz średniowieczno-fantastyczny "Melthoen". Wydawnictwo nazywało się ARX. Autorem bądź współautorem wszystkich gier był Robert Sypek.

Ogólnie, szkoda patrzyć na BGG, lepiej u nas jak byś porozmawiał ze starszymi graczami, myślę, że Pejotl, który testował gry Dragona czy Berger - w końcu autor 4 gier tej firmy (w tym najlepszych z tego co wydali) mogą tu powiedzieć więcej.

Jak artykuł się ukaże, liczę że się z nami podzielisz :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

No dobrze, to pytanie: czy coś działo się przed latami 80tymi?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Raleen »

Niespecjalnie, ewentualnie tutaj może pomóc jak sądzę Grzegorz Bakera, pewnie także Pejotl, BEF Hero i Neoberger.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

Dobra, to już będę do nich indywidualnie pisał przez PW jak coś. Ale najpierw przesłucham Lipę 8-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: Raleen »

Jako lata 80-te ja rozumiem lata po czy od 1980. W samych latach 80-tych pod koniec PRL działała firma Encore, przez większość tego okresu. Koło 1988-1989 zaczynał Dragon.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: killy9999 »

No chodzi mi o taki moment, w którym można powiedzieć że zaczęło się coś dziać. Pierwsze gry Encore to był początek 80tych. Pytanie czy przed 1980 cokolwiek się działo?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Artykuł o historii gier wojennych w Polsce do C3i

Post autor: clown »

Oprócz tego, że ja się urodziłem, to pewnie nic :wink:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”