Porady apropos gier planszowych dla początkujących

Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Porady apropos gier planszowych dla początkujących

Post autor: maciunia »

Vandal pisze:Ehh wszyscy rzucacie naprawdę za ciężkie tytuły na start - i zasadowo i tematycznie, co na początek przygody jest bardzo ważne, żeby nie było problemów z zachęceniem znajomych do gry.

Struggle of the Empires średnio na start, bo ludzie będą się mega denerwować jak będą im 7'mki wypadały w walce, a statki będą notorycznie tonąc w drodze do Nowego Świata. :)
No nie przesadzaj, ciężkie to jest Twilight Imperium i Here I Stand, poza tym koledzy grali już w GoTa. Struggle of Empires ma 7 stron instrukcji, zagra w to nawet 7 graczy i sam kilka razy byłem świadkiem jak wygrywali w nią debiutanci na konwentach. Nie trzeba tej grze poświęcić wiele czasu, żeby się przy niej dobrze bawić.
A co do losowości, to akurat w SoE gracz może świadomie kształtować jej poziom. Na siódemki są karty rezerwy, a na sztormy nawigacja ;)
Sprawdziłem, jest dostępna w popularnym sklepie z grami.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Porady apropos gier planszowych dla początkujących

Post autor: Raleen »

adalbert pisze:
Raleen pisze:Moim zdaniem nie ma co zakładać, że wszyscy muszą zaczynać od eurogier, bo inaczej się zniechęcą
Błagam cię, Raleen, nie zaczynaj tematu pt. czym jest, a czym nie jest/nie musi być eurogra ;) W moim przekonaniu prawdziwy eurogracz bez problemu poradzi sobie w świecie historycznych gier wojennych; co więcej, to właśnie eurogracze powinni być "zatrudniani" przy testowaniu takich gier, jako świetnie wyłapujący m.in. strategie wygrywające.
No nie, nie zaczynajmy :)
Obawiam się, że kompletnie nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Stwierdziłem tylko, że nie wszyscy muszą zaczynać od eurogier. Innymi słowy, chodziło mi o to, że równie dobrze można zaczynać od gier o tematyce historycznej. Nie pisałem nic o tym czym jest/nie jest eurogra oraz czy i jak eurogracze radzą sobie w świecie gier wojennych. O tym kto powinien być do czego zatrudniany też nie pisałem, ale jeśli już podjąłeś ten temat to odpowiedź jest prosta: powinni być zatrudniani różni gracze, i raczej decydują tu indywidualne cechy, a nie umowne przypisywanie kogoś do jakiejś grupy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Porady apropos gier planszowych dla początkujących

Post autor: adalbert »

Chyba rzeczywiście nadinterpretowałem twoją wypowiedź, sorki.
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Porady apropos gier planszowych dla początkujących

Post autor: Herman »

Struggle of Empires zdecydowanie. Bardzo proste zasady (to takie wareuro), ale wymagające dokładnego doczytania FAQ. Fajne połączenie leciutkiej ekonomii, wojny i dużej dawki dyplomacji. No i można grać w 7 osób (a nawet trzeba, bo wtedy sprawdza się najlepiej).

Z podobnych tytułów, ale na mniejszą liczbę graczy: Shogun, Wallenstein, Gra o Tron, Perykles.

Jeśli coś cięższego, pełną gębą wojennego to zdecydowanie Here I Stand.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”