10 gier dla początkujących graczy wojennych

Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

10 gier dla początkujących graczy wojennych

Post autor: Palladinus »

Początkujących tu pewnie mało, ale liczę na jakieś Wasze celne uwagi :)

W każdym razie, liczę, że przyda się komuś, kto ma rozterki od czego zacząć podróż w świat gier wojennych. A gdzie jak nie tu będzie szukał podobnych informacji.

10 gier dla początkujących graczy wojennych
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: 10 gier dla początkujących graczy wojennych

Post autor: Strategos »

Zamieściłem na blogu taki komentarz:

Nie wypowiem się na temat gier które znam z relacji kolegów, ale w które nie grałem.
Zdecydowanie podoba mi się rekomendacja Commands & Colors (w miarę rosnącego zachwytu nad systemem można zaproponować wariant epicki, który straszy niepotrzebnie nazwą a daje nowe możliwości zabawy) i Pierwszej Wojny Światowej (koniecznie w składzie 4 osobowym!) oraz "abstrakcyjnej" Maneuvre.
Wydaje mi się, że Sekigahara stawia poprzeczkę nieco wyżej. Jeśli jednak na to się zdecydujemy może warto byłoby zwrócić uwagę na Sword of Rome jako wprowadzenie do systemu CDG + PtP.

http://boardgamegeek.com/boardgame/7480/sword-rome

Ze swojej strony poleciłbym też ostrą nawalankę na morzu w sytuacji kiedy mamy lotniskowce i nie zawahamy się ich użyć czyli Fires of Midway (po wstępnym zapoznaniu koniecznie jako kampanię):

http://boardgamegeek.com/boardgame/57073/fires-midway

Jeśli ktoś woli rakiety i nie odstraszyło go używanie kart w grze wojennej można też zaproponować Modern Naval Battles:

http://boardgamegeek.com/boardgame/2882 ... al-warfare

a jeśli go nie przekonamy bo woli jednak samoloty z czasów Drugiej Wojny Światowej możemy skierować jego uwagę na równie prostą Down in Flames:

http://boardgamegeek.com/boardgame/3632 ... -aces-high
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: 10 gier dla początkujących graczy wojennych

Post autor: Arteusz »

Potwierdzam przydatność C&C, Maneouvre. Przetestowane na 8-letnej latorośli, więc i pozostali stawiający pierwsze kroki w tematach wojennych powinni dać radę.
World of Tanks też może być (wiem że to temat około wojenny ale daje radę), Wing of War (także odmiana w postaci X-Winga) oraz Battle Line.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: 10 gier dla początkujących graczy wojennych

Post autor: Herman »

Miałem okazję zagrać w 4 tytuły z listy (Manoeuvre, I WŚ, Khyber Rifles i C&C) - każdą z tych gier mogę polecić początkujacym...no może oprócz I WŚ, która niezbyt przypadła mi do gustu.

Z mojej strony do listy dopisałbym 2 de Mayo, Storm over Stalingrad, Quebec 1759.

Moim numerem jeden jeśli chodzi o "gry wprowadzające" jest zdecydowanie Manoeuvre.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: 10 gier dla początkujących graczy wojennych

Post autor: Raleen »

Dołączam się do Hermana polecającego "Dos de Mayo" - rewelacyjna gra, pokazująca, że prosta, szybka gra może mieć posmak historii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”