Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: Raleen »

Jak w temacie. Wywiad chyba głównie na potrzeby wewnątrzuniwersyteckie, ale każda promocja naszego hobby jest ważna:

http://www.uj.edu.pl/uniwersytet/aktual ... 2/64893474
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: gocho »

W ramach tego projektu sekcja przygotowuje obecnie dwie gry. Pierwsza z nich dotyczy rywalizacji mocarstw na Kongresie Wiedeńskim – w przyszłym roku będziemy mieć dwusetną rocznicę zakończenia Kongresu Wiedeńskiego. Tematem drugiej gry jest wojna o Wisłoujście, toczona między Rzeczypospolitą a Szwecją w czasach Zygmunta III Wazy. Ma ona ukazywać pewien niekoniecznie bardzo znany, ale bardzo ciekawy fragment historii Rzeczypospolitej, który bardzo dobrze pokazuje działanie dwóch różnych szkół wojskowości, czy też szkół taktyki: szwedzkiej i polskiej, w ich najlepszym wydaniu – z obu stron wojskami dowodziły bowiem wówczas wybitne postacie.
Ciekawe rzeczy dzieją się wokół Uniwersytetu
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: Raleen »

Wybierz się na Pola Chwały za rok. Myślę, że na pewno będą prezentować :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: kadrinazi »

O wojnie u ujście Wisły słyszałem, ale żeby Szwedzi i Polacy bili się o XIV-wieczną strażnicę krzyżacką to nie - faktycznie nieznany epizod :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: Leliwa »

kadrinazi pisze:O wojnie u ujście Wisły słyszałem, ale żeby Szwedzi i Polacy bili się o XIV-wieczną strażnicę krzyżacką to nie - faktycznie nieznany epizod :)
Na pewno Batory bił się tam z Gdańskiem, i były starcia morskie w tamtym rejonie podczas wojny w latach 1626-1629. Ale tu mamy do czynienia z kalką i skrótem myślowym, który doprowadził do błędu mówiącego lub redaktorskiego.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: kadrinazi »

'Starcia morskie' to mocne słowo na egzekucję części polskiej floty przez szwedzką artylerię :) Tak czy inaczej zgadzam się z Tobą - skrót myślowy zupełnie tam nie wyszedł.
Kontakt tylko na maila
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: Samuel »

Oczywiście, przyznaję się do błędu, to moja wina, nie Redaktora - po prostu "błąd mówiony", nie wychwyciłem rzeczy w korekcie. :oops:
Mam nadzieję, że nie zrazi to potencjalnych odbiorców i uczestników dyskusji nad tytułem, w szczególności zaś liczę na merytoryczną pomoc ze strony Kadrinaziego, z którego dziełka korzystam obficie przy tworzeniu gry. :) Jeśli zaś chodzi o dyskusję, to - wiedziony doświadczeniem OLL - zamierzam ją rozpocząć dopiero nad gotowym projektem. OLL, swoją drogą, też powinien być wkrótce gotów do tego, bym przedstawił wersję finalną, być może byłby takowym już, gdyby nie pochłonęły mnie przygotowania do "Pól Chwały".
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: kadrinazi »

Samuel pisze:Oczywiście, przyznaję się do błędu, to moja wina, nie Redaktora - po prostu "błąd mówiony", nie wychwyciłem rzeczy w korekcie. :oops:
Mam nadzieję, że nie zrazi to potencjalnych odbiorców i uczestników dyskusji nad tytułem, w szczególności zaś liczę na merytoryczną pomoc ze strony Kadrinaziego, z którego dziełka korzystam obficie przy tworzeniu gry. :)
Polecam się, bo to zdecydowanie mój ulubiony konflikt. Jak coś to wal jak w dym na maila czy priwa.
Kontakt tylko na maila
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Wywiad z Michałem Stachurą na temat gier planszowych

Post autor: Samuel »

Bardzo dziękuję. Na pewno bardzo mi (nam) pomoc się przyda. Optymistycznie mogę zapowiedzieć publiczne ujawnienie szczegółów projektu na początek listopada, ale maila napiszę najpóźniej zaraz po "Polach Chwały".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”