Stuletnia japońska planszówka

Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 436 times
Kontakt:

Stuletnia japońska planszówka

Post autor: Torgill »

Myślę, że dla wielu planszówkowców i nie tylko, to będzie spora ciekawostka.
https://bogowiewojny.wordpress.com/2014 ... lanszowka/
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: clown »

Kojarzę grę z książki C.G. Lewina "War Games and their History". Super sprawa :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Wysoki
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2014, 21:06
Been thanked: 4 times

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: Wysoki »

Nie jestem fachowcem od lotnictwa, ale czy tam nie występuje obrazek samolotu ze strzelcem km-u? Czy w takim razie ta gra nie pochodziła by tak z okresu PWŚ bardziej?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 436 times
Kontakt:

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: Torgill »

Jest samolot na jednym obrazku rzeczywiście, ale ten km to może być też na tym sterowcu, który jest przedstawiony obok.
Wysoki
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2014, 21:06
Been thanked: 4 times

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: Wysoki »

Torgill pisze:Jest samolot na jednym obrazku rzeczywiście, ale ten km to może być też na tym sterowcu, który jest przedstawiony obok.
Tylko ten samolot jakiś dziwny, więc niby faktycznie coś wczesnego ;).
Natomiast co do strzelca km też tak pierwotnie pomyślałem, tylko czy przed PWŚ posiadano uzbrojone samoloty, które mogły by zaatakować sterowiec i przeciw którym trzeba by montować stanowisko strzelca (bo jest ono ewidentnie na górze a nie w gondoli pod kadłubem)?
Potem sobie powiększyłem obrazek i moim zdaniem za strzelcem siedzi pilot, więc to raczej stanowisko strzelca w samolocie.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 436 times
Kontakt:

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: Torgill »

Hmm, rzeczywiście.

Samolot to pewnie ten: http://pl.wikipedia.org/wiki/Taube
Z informacji wynika, że został oblatany w 1910 roku, a zatem 5 lat po wojnie japońsko - rosyjskiej. Kwestia tego drugiego samolotu, z gondolą strzelca z km'em.

A ten ze strzelcem, to może ten: http://pl.wikipedia.org/wiki/Airco_DH.4
To by rzeczywiście przesuwało datę powstania gry na okres przynajmniej I WŚ, albo krótko po.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: clown »

Lewin w swojej książce pisze, że gra datowana jest na wczesną część dwudziestego wieku. Należy do serii tzw. "track game", gdzie gracze poruszali się po różnych obszarach lub polach rzucając kostką i na każdym polu był jakiś efekt. Jeszcze jedną japońską grą z tego okresu była gra o awansach, gdzie gracze ścigali się o to, kto z nich pierwszy zostanie głównodowodzącym.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 436 times
Kontakt:

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: Torgill »

Dzięki serdeczne za informację. Można w takim razie ją datować na lata 1910 - 1920. Nie mogła powstać wcześniej, bo wcześniej nie istniał samolot "Taube", a później zapewne pojawiłyby się inne obrazki, bardziej nowoczesne.
Tak, czy siak jest to naprawdę ciekawy przykład starej planszówki z pięknymi grafikami.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Stuletnia japońska planszówka

Post autor: clown »

Szczerze mówiąc, to gry z innych krajów z tego okresu mają podobne w sensie wizualnym grafiki. Podejrzewam, że to była część ogólnego trendu i takie planszówki miały przede wszystkim "wyglądać".
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”